more_horiz
PR24 Portal
Section05

waloryzacja emerytur

ANALIZA Waloryzacja, 13. i 14. emerytura na stałe. Jak polityka PiS zmieniła sytuację seniorów?

Świadczenia emerytalne to nośny temat trwającej kampanii wyborczej. W sobotę poruszał go premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na Pomorzu, gdzie mówił m.in. o waloryzacji świadczeń i wprowadzeniu na stałe przez rząd PiS 13. i 14. emerytury. Przyjrzeliśmy się, jak polityka obecnego rządu - sprawowana wobec emerytów i rencistów - wypada na tle decyzji podejmowanych w tym zakresie w okresie rządów koalicji PO-PSL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość PiS PO Platforma Obywatelska Donald Tusk polityka wybory w Polsce kampania wyborcza emerytura senior waloryzacja emerytur Małgorzata Kidawa-Błońska Marlena Maląg

Rekordowa waloryzacja emerytur. Premier Morawiecki: za rządów Tuska świadczenia wzrosły o 36 zł

Premier Mateusz Morawiecki opublikował we wtorek wieczorem w mediach społecznościowych nagranie, w którym przypomina wystąpienie Donalda Tuska, mówiącego o podniesieniu emerytury o 36 zł. Następnie zaś zwraca uwagę, że za obecnych rządów świadczenia emerytalne są o wiele wyższe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki Donald Tusk emerytura waloryzacja emerytur

Prezes ZUS: bardzo dobra kondycja FUS i znaczące wzrosty emerytur

Niemal 85 proc. wydatków FUS w 2022 r. zostało pokryte ze składek, co jest dowodem na bardzo dobre wskaźniki rozwoju naszej gospodarki. Istotnie, bo łącznie o niemal 69 proc. w ciągu ostatnich 5 lat, wzrosła przy tym wysokość przeciętnych świadczeń emerytalnych. Nie jest więc prawdą, że inflacja zmniejszyła możliwości nabywcze emerytów i rencistów. Otrzymali oni odpowiednio do sytuacji waloryzację i dodatkowe świadczenia - mówiła w audycji Rządy Pieniądza prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS emerytura składka zus waloryzacja emerytur

Prezes ZUS: kończymy wypłacać waloryzację emerytur, do jutra realizujemy bon turystyczny i już zaczynamy wypłatę "13"

Jeszcze ok. 500 tys. bonów turystycznych czeka na polskie rodziny. Wystarczy do 31 marca zapłacić nimi na późniejszy wyjazd wykorzystując do tego internetową platformę ZUS. Zakład zakończył też wypłatę tegorocznej waloryzacji dla ok. 8,5 mln emerytów na łączną kwotę 44 mld zł. Nowe świadczenia, od 1 kwietnia będzie zaś naliczał już według nowych tablic średniego trwania życia. Ponieważ odrabiamy covidową zapaść i  żyjemy dużej, to świadczenia te będą o ok. 6 proc. niższe od tych ustalanych przed 1 marca 2023 r. - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS waloryzacja emerytur świadczenie rehabilitacyjne

Minister Marlena Maląg: wspieramy finansowo seniorów, a młodym dajemy szansę na łączenie pracy z opieką nad dziećmi

 14-a emerytura będzie na stałe bo rząd wspiera grupy społeczne najniżej uposażone. Jednoczenie chcemy dać jak największe szanse dobrego zatrudnienia osobom, które chcą pracować. Taką rolę będą spełniać nowe przepisy o pracy zdalnej, które za kilka dni wchodzą w życie. To szansa dla rodziców, w praktyce częściej kobiet, na łączenie zatrudnienia z opieką nad dziećmi - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza": minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Marlena Maląg emerytura 500+ waloryzacja emerytur pracodawcy pracownicy

Waloryzacja emerytur. Minister Maląg: od 1 marca seniorzy z najniższymi świadczeniami dostaną 250 zł więcej

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała, że od 1 marca br. emeryci, którzy pobierają najniższe świadczenie będą mieli waloryzację rent i emerytur o co najmniej 250 zł. Jak dodała dzięki temu minimalna emerytura wyniesie 1588,44 zł. To wzrost o ponad 18 proc.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo emerytura Marlena Maląg waloryzacja emerytur

Prezes ZUS: przyznaliśmy już prawie 3 mln świadczeń 500+, szykujemy się do wypłaty wysokiej waloryzacji emerytur

W ciągu ostatnich niemal 8 lat emerytury i renty wzrosły średnio o ponad 40 proc. W tym czasie inflacja wyniosła łącznie ok. 30 proc. Oznacza to, że możliwość nabywcza świadczeniobiorców cały czas są wyższe od inflacji. Do tego dochodzą dodatkowe świadczenia jak 13-ki czy 14-ki. Ale również znacznie rośnie kapitał zbierany na przyszłe emerytury z naszych składek. W tym roku będzie to prawdopodobnie dodatkowe kilkanaście procent. Jednocześnie wypłacamy świadczenia rodzinne w tym 500+, których na nowy okres przyznaliśmy już blisko 3 mln - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS emerytura emerytura pomostowa waloryzacja emerytur inflacja 500+ Maluch plus

Minister Maląg: projekt dotyczący czternastych emerytur niebawem trafi do Rady Ministrów

- Waloryzacja rent i emerytur - od 1 marca - jest w tym roku historycznie wysoka. Na waloryzację przeznaczyliśmy 44 mld zł, będą wypłacane także 13 i 14 emerytura. Łącznie to ponad 70 mld zł wsparcia dla naszych seniorów - mówiła w TVP Info minister rodziny i polityki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marlena Maląg rząd Mateusza Morawieckiego waloryzacja emerytur emerytura renta dożywotnia Prawo i Sprawiedliwość senior społeczeństwo