more_horiz
PR24 Portal
Section05

Warszawa

20-latek trzymał narkotyki w "mobilnym magazynie". Miał 24 kg substancji odurzających

- 20-latka podejrzanego o posiadanie znacznej ilości środków odurzających i przygotowanie ich do obrotu zatrzymali stołeczni policjanci. Podczas akcji zabezpieczyli prawie 24 kg różnego rodzaju narkotyków o czarnorynkowej wartości 1,25 mln zł - przekazał rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo narkotyki regiony Warszawa mazowieckie policja

"Polskie Radio - wrzesień 1939". Dziś premiera wyjątkowego komiksu historycznego

W piątek premiera wyjątkowego komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939", który opisuje działalność Polskiego Radia na początku II wojny światowej. Historia rysunkowa, wydana przez Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej, opowiada o dramatycznych wydarzeniach z września ’39 roku oraz o bohaterstwie pracowników Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura II wojna światowa USA komiks W POLSKIM RADIU Bez Przedawnienia premiera Warszawa Stefan Starzyński Wacław Lipiński Jeremi Przybora

Powstanie Warszawskie. "Obrońcy Warszawy są u kresu ludzkiej wytrzymałości"

29 września 1944 roku. Sześćdziesiąty dzień powstania, piątek. Od rana Niemcy rozpoczynają generalny szturm na Żoliborz, przeważające siły wroga nacierają na stanowiska powstańcze ze wszystkich stron. Dochodzi do bitwy pod Jaktorowem, podczas której zostaje rozbita grupa "Kampinos".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Niemcy nazizm Warszawa zbrodnie wojenne Armia Czerwona Armia Krajowa Tadeusz Bór-Komorowski Stanisław Mikołajczyk Winston Churchill

"Łukaszowcy. Wielki powrót". Wystawa MNW pokazuje obrazy odzyskane po 83 latach

Obrazy Bractwa św. Łukasza i makaty Mieczysława Szymańskiego trafiły na wystawę "Łukaszowcy. Wielki powrót" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zwiedzający mogą oglądać sprowadzone z USA obrazy i makaty, które zdobiły Pawilon Polski podczas Wystawy Międzynarodowej w Nowym Jorku w 1939 roku i pozostały w Stanach Zjednoczonych po wybuchu II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Muzeum Narodowe w Warszawie II wojna światowa historia Polski HISTORIA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Muzeum Historii Polski

Album z piosenkami Władysława Szpilmana. Lala Czaplicka: wszystkie są piękne

Warszawianka, śpiewaczka i wokalistka, obdarzona unikatowym głosem o aksamitnej barwie Lala Czaplicka na antenie Programu 1 Polskiego Radia, prezentuje album "Szpilman", nagrany wspólnie z Orkiestrą Adria. - W utworach Władysława Szpilmana jest melodia, rytm i harmonia. Wszystko to trzymają niebanalne teksty, a każdy z nich można przepuścić przez swoją wrażliwość i nadać mu sens - mówi artystka. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Władysław Szpilman Jerzy Petersburski Warszawa muzyka klasyczna Jazz

Gen. Stanisław Sosabowski do obrońców Warszawy: żołnierze obrony stolicy, dobrze spełniliście obowiązek

- Sytuacja była napięta, głębokie wzruszenie malowało się na twarzach wszystkich. Przemówiłem krótko: "Żołnierze obrony stolicy, dobrze spełniliście obowiązek żołnierski. Niech was nie złamie chwilowe niepowodzenie, zmienne są koleje wojny. Żołnierzami zostajecie, mimo że zrzucicie mundur i przywdziejecie ubranie cywilne - wspominał gen. Stanisław Sosabowski na antenie Radia Wolna Europa. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Warszawa skarby archiwum historia Stanisław Sosabowski

Wrzesień'39. Aleksander Pragłowski: Niemcy przyznali, że postawa Warszawy była bohaterska

- Blaskowitz oświadczył na początek, że przyjmuje nas jako parlamentariuszy, ale jedynie dla potwierdzenia bezwarunkowej kapitulacji. Choć nie było to dla nas zaskoczeniem, zrobiliśmy długie miny, zdradzając konsternację. Nie czekając naszej reakcji podjął dalej, że waleczna postawa Warszawy zasługuje na pewne względy - wspominał Aleksander Pragłowski na antenie Radia Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Aleksander Pragłowski skarby archiwum historia Warszawa

Wacław Lipiński - głos walczącej Warszawy

W czasie wojny obronnej 1939 roku pełnił funkcję szefa propagandy Dowództwa Obrony Warszawy. Codziennie nadawał komunikaty radiowe o sytuacji na froncie. Ponadto starał się instruować ludność, jak należy zachować się wobec nalotów i bombardowań artyleryjskich. Próbował podnosić morale mieszkańców Warszawy i przeciwdziałać panicznym nastrojom i fali szpiegomanii.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Wacław Lipiński Warszawa Niemcy nazizm Stefan Starzyński HISTORIA