more_horiz
PR24 Portal
Section05

warzywa

Limity na pomidory w Hiszpanii, szalejące ceny ogórków w Niemczech. Ceny warzyw to nie tylko polski problem

W Wielkiej Brytanii w supermarketach wprowadzono limit trzech pomidorów na klienta. W Holandii można kupić maksymalnie dwie papryki. W Niemczech klienci skarżą się na ceny ogórków, z kolei w Hiszpanii rolnicy patrolują w nocy pola przed złodziejami owoców i warzyw. Na Słowacji głośno jest o "kryzysie cebulowym". To efekt niekorzystnej pogody i wysokich cen gazu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA warzywa rolnictwo infografika

Nie tylko ogórki i kapusta. Wszystko o kiszonkach i przetworach

Dawniej można by było powiedzieć, że te procesy są czymś magicznym. Mowa o kiszeniu i przetworach. Najczęściej słyszymy o kiszonych ogórkach i kapuście, jednak temu zabiegowi możemy poddać również inne owoce i warzywa. Warto to robić, bo kiszonki są nie tylko smaczne, ale także bardzo zdrowe - wzmacniają na przykład nasz układ odpornościowy.
Zobacz więcej na temat:  warzywa kiszenie kapusty kiszenie ogórków kulinaria dzieci Joanna Ficińska Agnieszka Ciecierska

Zbliża się sezon na topinambur. Jakie ma właściwości lecznicze?

Zbliża się sezon na rodzimy topinambur. Kopie się go od końca listopada do wiosny – wtedy jest najlepszy do spożycia. Jego bulwy przypominają imbir, a smak topinamburu jest zbliżony do smaku młodego ziemniaka. Topinambur w Polsce, jak i w polskich kulinariach znany jest od siedemnastego wieku, czyli od momentu przypłynięcia do Francji. Stamtąd bardzo szybko rozprzestrzenił się w Europie zachodniej. Z czasem topinambur został wyparty przez ziemniaka, a teraz przeżywa swój renesans. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowe odżywianie zdrowie i dieta witaminy radio dla rodziców warzywa