more_horiz
PR24 Portal
Section05

Wawel

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków Paryż pisarz pisarze i poeci Salomea Słowacka krzemieniec historia Polski emigracja Narodowe Czytanie Andrzej Towiański filozofia HISTORIA

PR24 Festiwal "Wawel jest wasz". Bogumiła Wiśniewska o bogatym programie wydarzenia

W dniach 24-27.08 na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie odbywać się będzie Festiwal "Wawel jest wasz". Program festiwalu nawiązuje do tradycji dworu Jagiellonów: historycznych tradycji i rozrywek królewskich. W Polskim Radiu 24 o I edycji festiwalu mówiła Bogumiła Wiśniewska - Kierownik Działu Interpretacji Sztuki na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Kraków Wawel SZTUKA wystawa

Prof. Andrzej Betlej: "Jeździec polski" to arcydzieło Rembrandta

- Patrząc na ten obraz powinniśmy dostrzec mistrzostwo pędzla, przedstawienia chwili zachodu słońca. To dzieło o niesamowitym ładunku ekspresji, emanuje z niego pewnego rodzaju energia, a zarazem niepewność - tak o obrazie "Jeździec polski" Rembrandta mówił na antenie Dwójki prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Do 16 października w Krakowie można podziwiać dzieło holenderskiego malarza.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Wawel Kraków wystawa Dwójka Rembrandt

Izydor Kopernicki - lekarz, pierwszy profesor antropologii na ziemiach polskich

Rozsławił źródła lecznicze w Rabce. Podczas powstania styczniowego 1863 roku, jako lekarz wojskowy, pielęgnował rannych w Kaliskiem, był też komisarzem powstańczym w Galicji. Po upadku zrywu wyjechał do Paryża, a następnie do Bukaresztu i tam założył muzeum anatomiczne. Bohaterem audycji "Eureka" był Izydor Kopernicki, lekarz i pierwszy polski profesor antropologii. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak królowie Polski król Wawel antropologia medycyna historia Polski Oskar Kolberg

Piwnica pod Baranami, Rynek i teatry. Anna Dymna oprowadza po Krakowie

Kulturalna stolica Polski, jedno z najbardziej rozpoznawalnych polskich miast na świecie. Kraków. Każdy kto choć raz tu przyjedzie, odnajdzie własne inspiracje i niepowtarzalne doznania. O swoim Krakowie, wyjątkowych ludziach i ważnych miejscach, w "Lecie z Radiem", opowiadała Anna Dymna.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Kraków Agnieszka Kunikowska Anna Dymna Piwnica pod Baranami Wawel Stary Teatr w Krakowie

Zdobywca Oscarów z Suchej Beskidzkiej. Polskie lata Billy'ego Wildera

Miał kilka lat, gdy zaczęła się jego podróż na zachód. Najpierw Wiedeń, potem Berlin i Paryż, wreszcie: Hollywood. W Ameryce odniósł sukces, o którym nawet mu się nie śniło, gdy jako chłopiec ganiał po Suchej czy po Krakowie. A chłopcem był dosyć niesfornym i nie raz wpadał w kłopoty. Urodził się 22 czerwca 1906 roku.
Zobacz więcej na temat:  Billy Wilder historia Polski HISTORIA historia Europy Hollywood kino FILM reżyser Sucha beskidy Galicja Kraków Wiedeń Berlin Paryż Wawel

"Zygmunt, czyli sub una campana" - reportaż Ewy Szkurłat i Anny Łoś (Radio Kraków)

"A słyszałżeś kiedy, z wieży jak dźwięczy i śpiewa On?" – zapytał Stańczyk Dziennikarza w dramacie Stanisława Wyspiańskiego "Wesele". Dzwon Zygmunt jest paramentem liturgicznym, zegarem naszej historii, niemym świadkiem triumfu i klęski, inspiratorem malarzy i poetów, instrumentem muzycznym wzbudzającym pozytywne wibracje.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Szkurłat Anna Łoś Kraków Wawel

Reportaż o Zygmuncie – dzwonie królów i każdego z nas [POSŁUCHAJ]

"A słyszałżeś kiedy, z wieży jak dźwięczy i śpiewa On?" – zapytał Stańczyk Dziennikarza w dramacie Stanisława Wyspiańskiego "Wesele". Dzwon Zygmunt jest paramentem liturgicznym, zegarem naszej historii, niemym świadkiem triumfu i klęski, inspiratorem malarzy i poetów, instrumentem muzycznym wzbudzającym pozytywne wibracje.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Szkurłat Anna Łoś Kraków Trójka reportaż Wawel

Epilepsja, zdrada i ser parmeński. Tragiczne losy Elżbiety Habsburżanki

15 czerwca 1545 roku w Wilnie zmarła Elżbieta Habsburżanka – pierwsza żona króla Zygmunta II Augusta. Królowa spędziła na polskim dworze zaledwie dwa lata, podczas których musiała się zmierzyć z wieloma przykrościami - między innymi zdradą męża i nienawiścią teściowej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy HISTORIA królowie Polski małżeństwo król Barbara Radziwiłłówna Wawel