more_horiz
PR24 Portal
Section05
węgiel

Sankcje wobec Rosji. Paweł Sałek: muszą być realizowane przez całą UE

- Bezpieczeństwo energetyczne, dostaw surowców jest wykorzystywane w tym konflikcie, następuje manipulacja cenami. Szybkie odejście od wszelkich paliw kopalnych nie jest w tym momencie możliwe, od tych z kierunku wschodniego jest jednak możliwe i powinniśmy iść w tę stronę - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, doradca prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA węgiel Paweł Sałek Magdalena Złotnicka

Embargo na rosyjskie węglowodory. Marszałkowski: na pewno mocno zaboli kremlowski budżet

Jak powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Mariusz Marszałkowski (BiznesAlert.pl), wpływ surowców energetycznych na kreowanie rosyjskiej polityki jest znaczący. - Uderzenie właśnie w ten element i nałożenie całkowitego embarga na węglowodory na pewno mocno zaboli kremlowski budżet - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Mariusz Marszałkowski energetyka Rosja wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni embargo węgiel sankcje

"Moment, by zerwać się z łańcucha". Liziniewicz o rezygnacji z rosyjskich paliw

- Należałoby jak najszybciej skończyć z rosyjskim dyktatem, bo Polska i kraje Europy Środkowej są szczególnie na ten dyktat wrażliwe. Nawet jeśli Zachód wróci do interesów z Rosją po wojnie, my nadal pozostaniemy między młotem a kowadłem - powiedział w Polskim Radiu Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej" odnosząc się do rządowych planów rezygnacji z importu paliw z Rosji. Gośćmi "Debaty poranka" byli także Bogumił Łoziński z "Gościa Niedzielnego" i dr Bartosz Machalica z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adrian Klarenbach polityka Jacek Liziniewicz Bogumił Łoziński wojna na Ukrainie Ukraina Rosja energetyka paliwa gaz węgiel ropa naftowa wojna 2022

Embargo na surowce. Naimski: skłoni do przemyśleń rosyjskich polityków

- Sankcje, czyli niekupowanie od Rosji ropy, węgla, gazu, są oczywistym uderzeniem w gospodarkę rosyjską, na tyle odczuwalnym, że można mieć nadzieję, że to skłoni do przemyśleń rosyjskich polityków, którzy tę wojnę prowadzą - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Piotr Naimski POLSKA embargo polityka import węgiel gaz ropa naftowa GOSPODARKA wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe Rosja

"Trzeba solidaryzować się z Ukraińcami". Piotr Kaleta o embargu na surowce z Rosji

- Trzeba solidaryzować się z Ukraińcami, by nie dawać Rosjanom paliwa finansowego do zabijania Ukraińców. Zdaję sobie sprawę, że nie możemy wiele się spodziewać np. po potomkach faszystów z Niemiec. Nie oznacza to jednak, że Polacy, którzy cechują się prawdziwymi wartościami, nie mają nadawać tonu tym pomysłom - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Ukraina Rosja sankcje embargo węgiel

Marcin Roszkowski: projekt uniezależnienia się od importu z Rosji to przykład dla reszty Europy

- Rosja atakując Ukrainę pokazała, że nie należy do naszego kręgu kulturowego, a Niemcy uzależniając siebie i całą UE od importu paliw z Rosji wykazały się niebywałą naiwnością - powiedział Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa PKN Orlen gaz ziemny węgiel Rosja wojna na Ukrainie

Rezygnacja z rosyjskich surowców. Marek Zuber: pokazaliśmy kierunek

- Możemy sobie wyobrazić sytuację, że węgiel rosyjski zawsze będzie tańszy od kolumbijskiego czy australijskiego. Inną kwestią jest to, że np. teoretycznie tańszy rosyjski gaz był kosmicznie drogi, dlatego że po prostu przykręcono kurki, od tego chcemy się uniezależnić - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA węgiel Antoni Trzmiel

Sankcje na paliwa z Rosji. Jakub Jałowiczor: nie ma co czekać na Europę

- Generalnie Europa jest w stanie sobie poradzić bez rosyjskiego gazu. To jest trudne, w przypadku ropy naftowej wiąże się też z komplikacjami i szukaniem nowych dostawców, ale da się to zrobić - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor (Tygodnik "Niedziela").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA węgiel

Premier zapowiada odejście od rosyjskiej ropy do końca tego roku, a od węgla - do maja

Będę mocno forsował w UE koncepcję podatku od rosyjskich surowców - stwierdził w środę premier Mateusz Morawiecki. Zwrócił uwagę, że jest kilka krajów, w szczególności Niemcy, które zachowują wstrzemięźliwość wobec przyjęcia radyklanych planów ograniczenia importu surowców z Rosji.
Zobacz więcej na temat:  energetyka Mateusz Morawiecki ropa naftowa węgiel bezpieczeństwo energetyczne

Eksperci: rezygnacja z rosyjskiego węgla jest możliwa, choć zapłacą za to odbiorcy indywidualni

Kierunek polegający na odcięciu się od surowców z Rosji jest słuszny. Problemem jest to, że decyzji tych ciągle nie podejmuje UE jako całość nie chcąc ponosić jej kosztów. Polska bez rosyjskiego węgla sobie poradzi, szczególnie, ale na pewno będzie to naszych obywateli sporo kosztować - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Cezary Morawski, główny ekonomista "Pulsu Biznesu".  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel energetyka Rosja import sankcje Unii Europejskiej wojna na Ukrainie
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem