more_horiz
PR24 Portal
Section05

Węgry

NASZ WYWIAD "Unikalna szansa, by pokonać Rosję". Ekspert: Kreml chce pauzy, ale to byłby błąd, formuje już kolejne oddziały

Myślenie, że Rosja jest wszechpotężna i musi wygrać, jest groźne. To groźny mit. Jeśli by tak było, Rosja nie prosiłaby o broń Korei Północnej, Iranu, Chin. Obecnie Zachód ma szansę, która może nie powtórzyć się w przyszłości: może zatrzymać imperializm Rosji. Trzeba to rozumieć. Rosja traci wiele zasobów na Ukrainie. I dlatego bardzo cieszyłaby się z pauzy, potrzebuje jej na przegrupowanie, nie można jej tego umożliwić - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl Ołeksandr Musijenko z Centrum Badań Wojskowych i Prawnych.  
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie pomoc dyplomacja Unia Europejska ŚWIAT Europa NASZ WYWIAD Rosja Ukraina Węgry USA POLSKA Stany Zjednoczone infografika

Będzie wetował wszystkie decyzje? Orban szantażuje Radę Europejską ws. Ukrainy

Premier Węgier Viktor Orban w liście do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela wezwał do "strategicznej dyskusji" w sprawie Ukrainy. Zaszantażował, że jeśli tak się nie stanie, to jego rząd będzie wetował wszelkie decyzje dotyczące walczącego z Rosją państwa ukraińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Węgry ŚWIAT Europa Ukraina Viktor Orban Unia Europejska Rada Europejska wojna na Ukrainie

Andrzej Duda w Pradze. Weźmie udział w szczycie prezydentów V4

Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Pradze. Przywódcy Polski, Czech, Słowacji i Węgier omówią między innymi aktualną sytuację geopolityczną oraz współpracę w dziedzinach gospodarki, infrastruktury i kultury. Ceremonia powitania prezydentów na Zamku Praskim rozpocznie się o 10:00.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Andrzej Duda POLSKA Węgry Czechy Słowacja ŚWIAT Praga

Budapeszt 1956. Wojska sowieckie krwawo stłumiły powstanie węgierskie

Rewolucja węgierska 1956 roku rozpoczęła się 23 października od wiecu studentów w Budapeszcie na znak solidarności z Polską. Zryw ten był próbą uwolnienia się spod sowieckiej dominacji i przełamania monopolu partii komunistycznej. Został krwawo stłumiony przez wojska sowieckie, które wkroczyły do Budapesztu 4 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Budapeszt powstanie węgierskie Dzień Węgierski w Polskim Radiu komunizm ZSRR Węgry