more_horiz
PR24 Portal
Section05

Węgry

Węgry bez środków z UE? Dr Hejj: władze będą dążyły do porozumienia z instytucjami unijnymi

- Nie mam wątpliwości, że się oni dogadają [rząd węgierski i instytucje unijne - przyp. red.]. Pozostaje tylko kwestia tego, jak szybko węgierski parlament przeproceduje ustawy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Dominik Hejj (Instytut Europy Środkowej, "Dziennik Gazeta Prawna"). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska polityka Węgry fundusze unijne Magdalena Złotnicka

Ekspert o słowach szefowej KE na temat wyborów we Włoszech

Politycy centrolewicy i centroprawicy we Włoszech wyrazili w piątek zdumienie i oburzenie słowami przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która odnosząc się do niedzielnych wyborów parlamentarnych w ich kraju stwierdziła, że jeśli sprawy pójdą w "trudnym kierunku", to KE ma "narzędzia", takie jak w przypadku Polski i Węgier.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Włochy Komisja Europejska Ursula von der Leyen Węgry Krajowy Plan Odbudowy sądownictwo

PR24 Wspomnienie Márii Wittner, bohaterki powstania 1956 roku

- Mária Wittner była postacią niezłomną, która nigdy nie straciła wiary. Moja generacja miała to szczęście, że była bardzo aktywną osobą. Bardzo otwarcie rozmawiała o wartościach i swoich przeżyciach - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Orsolya Zsuzsanna Kovács, węgierska ambasador w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci ŚWIAT Europa Węgry powstanie węgierskie Polskie Radio 24

Węgry zaostrzają przepisy antykorupcyjne i liczą na unijne fundusze. "To rozwieje wątpliwości KE"

Węgierski rząd rozpoczął proces zmiany prawa dotyczącego zwalczania korupcji przy przetargach publicznych z wykorzystaniem unijnych pieniędzy. Brak odpowiedniej kontroli przy takich przetargach był jednym z powodów wniosku Komisji Europejskiej o wstrzymanie dofinansowania Węgier w przyszłości.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Węgry korupcja Komisja Europejska fundusze unijne

Blokada środków unijnych dla Węgier? Dr Machalica: rekomendacja KE jest ostrzeżeniem

- Wątpię, żeby w sytuacji wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego KE rzeczywiście chciała wdrożyć uruchomienie mechanizmu warunkowości wobec Węgier. Raczej wysoko licytuje, ale szuka partnera po drugiej stronie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Machalica. Gościem "Debaty dnia" był również Igor Szczęsnowicz ("Gazeta Polska Codziennie").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Węgry Komisja Europejska Unia Europejska fundusze unijne fundusze europejskie Europa

Blokada środków unijnych dla Węgier? Marek Wróbel: motywy KE są niejasne, najpewniej polityczne

- Bez wątpienia Węgry nie mogą liczyć na żadną wyrozumiałość Komisji Europejskiej czy innych organów UE, są na cenzurowanym ze znanych nam wszystkim powodów. Inne kraje na taką wyrozumiałość mogą liczyć. Wygląda na to, że sprawa jest motywowana politycznie - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel (Fundacja Republikańska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska polityka Węgry fundusze unijne Magdalena Złotnicka

KE chce zablokować części unijnych środków dla Węgier. Premier: Polska będzie przeciwstawiała się temu pomysłowi

Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości w Kamienicy (woj. małopolskie), powiedział, że "Polska będzie z całą mocą przeciwstawiała się jakimkolwiek działaniom instytucji europejskich, które mają zamiar w sposób nieuprawniony pozbawić środków jakiekolwiek kraje członkowskie, w tym przypadku w szczególności Węgry". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Węgry Komisja Europejska Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy

Węgry bez środków z UE? Jarosław Sellin: niebezpieczny precedens

- Przypuszczam, że na Radzie Europejskiej propozycja ta może nie znaleźć większości, wiele innych krajów może być zaniepokojonych tym precedensem, uznać "dzisiaj Węgry, jutro my". Większość konieczną do zatwierdzenia tej decyzji będzie trudno znaleźć - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska POLSKA Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy polityka Węgry Antoni Opaliński Jarosław Sellin fundusze unijne

KE zaproponowała zablokowanie części unijnych funduszy dla Węgier. Znamy szczegóły

Chodzi o 65 procent funduszy z trzech programów z polityki spójności, czyli 7,5 miliarda euro. Powodem są zarzuty dotyczące korupcji w tym kraju, braku przejrzystości przy wydawaniu pieniędzy z europejskiego budżetu i przy zamówieniach publicznych. O szczegółach z Brukseli korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Węgry Komisja Europejska fundusze unijne Europa ŚWIAT GOSPODARKA

Heartbeat Act trafia do Europy. Na Węgrzech matka przed aborcją będzie musiała posłuchać bicia serca dziecka

Na Węgrzech zmieniają się przepisy regulujące dostępność aborcji. Te obowiązujące pozwalają na przerwanie ciąży do 12. tygodnia jej trwania ze względów medycznych lub jeśli kobieta jest w trudnej sytuacji osobistej. Wcześniej kobiety muszą poddać się konsultacjom medycznym. Nowy wymóg, który wejdzie w życie w czwartek 15 września to zapoznanie się z biciem serca własnego dziecka.
Zobacz więcej na temat:  aborcja prawo społeczeństwo polityka Za życiem ŚWIAT USA Europa Węgry

Węgry stawiają warunki ws. sankcji UE. Chcą usunięcia z czarnej listy trzech rosyjskich oligarchów

Węgry zażądały usunięcia z unijnej listy sankcyjnej trzech rosyjskich oligarchów. Jako pierwsze tę informację podało Radio Wolna Europa. Potwierdziła ją w rozmowie z unijnymi dyplomatami brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Otwarte pozostaje pytanie, czy w środę, na spotkaniu ambasadorów unijnych krajów, przedstawiciel władz w Budapeszcie podtrzyma to stanowisko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Węgry Beata Płomecka sankcje Rosja wojna 2022 Unia Europejska