more_horiz
PR24 Portal
Section05

Wenecja

Smaki włoskich miast. Tam tradycja spotyka się z nowoczesnością

Jeśli ktoś chciałby opisać Włochy, to pewnie musiałby stworzyć wielotomową publikację. Flavia Borawska-Bromska i Małgorzata Minta wybrały pięć włoskich miast: Wenecję, Bolonię, Rzym, Mediolan i Florencję. W książce "Ciao! Włoskie opowieści, miejsca i smaki" zdradziły ich kulinarne, i nie tylko, tajemnice. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Włochy Podróże z Czwórką turystyka Kamil Jasieński Rzym Wenecja jedzenie kuchnia włoska

Tymoteusz Bies - od Konkursu Chopinowskiego do planu filmowego [ZOBACZ WIDEO]

- Mój bohater wyrwał się kierowany ambicją zawodową, ale w sensie emocjonalnym, tożsamościowym jest tak samo zagubiony jak w tym malutkim miasteczku przed wyjazdem. Albo jeszcze bardziej - mówił w Dwójce w niedzielny poranek Tymoteusz Bies, pianista, a także aktor, bohater nagrodzonego na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji filmu "Chleb i sól".
Zobacz więcej na temat:  Tymoteusz Bies festiwal filmowy Wenecja Dwójka Róża Światczyńska muzyka klasyczna kino

Autorka "Fabryki splendoru": festiwale filmowe nie istnieją bez gwiazd

- Wszystkie trzy najważniejsze europejskie festiwale oprócz kina artystycznego, filmów mistrzów i mistrzyń lubią kino komercyjne. Premierom takich filmów towarzyszą bowiem gwiazdy. Łatwo wtedy rozpromować festiwal, łatwo o zainteresowanie mediów i o wypełnienie czerwonego dywanu - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Ewa Szponar, autorka książki "Fabryka splendoru".
Zobacz więcej na temat:  kino festiwal filmowy Cannes Wenecja Berlinale Jakub Jamrozek FILM

Rusza 79. Festiwal Filmowy w Wenecji. Wielkie święto kina

– Mam nadzieję, że na festiwalu filmowym w Wenecji zostaną pokazane dobre filmy, które wkrótce zobaczymy na ekranach naszych kin. Twórcy, którzy pojawią się na festiwalu, wzbudzają ogromne zainteresowanie i emocje. Tak jest np. z każdym kolejnym filmem Alejandro Gonzáleza Iñárritu, a tym razem trochę opowiada nam swoją historię – mówił w Trójce filmoznawca Artur Cichmiński. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler kino Wenecja

"Miłość komisarza Brunettiego do Wenecji nie jest pozbawiona krytycyzmu"

- To jest miłość okraszona pewnymi przemyśleniami, które nie są pozytywne ani dla wenecjan, ani dla samego miasta, w którym jak w soczewce skupiają się problemy współczesnego świata. Te, które wynikają z globalizacji, stanu środowiska, napływu turystów. To wszystko sprawia, że patrząc na miasto swojego dzieciństwa, dostrzega zmiany, z którymi trudno mu się pogodzić - mówił w Dwójce Marek Fedyszak, autor przekładu książki Toni Sepedy pt. "Wenecja komisarza Brunettiego".
Zobacz więcej na temat:  Wenecja KULTURA Dorota Gacek Dwójka tłumacz literatura przewodnik

Włochy. 111 przygód Renaty Pawłowskiej

Renata Pawłowska sama przyznaje, że to nie jest „przewodnik z opisem zabytków i listą muzeów, to dziennik podróżnika”. Ponad 25 lat mieszka we Włoszech i przybliża Polakom włoskie smaki, miejsca i ciekawostki. Pasjonatka życia oraz podróży, uwielbia dobre jedzenie i od lat dzieli się swoimi spostrzeżeniami na blogu „Kalejdoskop Renaty”. Właśnie wydała swoją debiutancką książkę „Włochy. 111 przygód”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Włochy podróże turystyka jedzenie Polonia KSIĄŻKA przewodnik Wenecja Małgorzata Frydrych