more_horiz
PR24 Portal
Section05

Westerplatte

Reportaż "Bohaterowie pierwszych dni wojny" [POSŁUCHAJ]

– Zachowali się, jak należy. To trzeba dalej przekazywać dzieciom, kolegom, znajomym. Przypomnieć, że są rzeczy, za które warto oddać życie. (…) W naszym społeczeństwie wciąż żyje wspomnienie i poczucie wdzięczności wobec osób, które w tamtych trudnym czasie stanęły na prawie straconej pozycji i do końca usiłowały bronić Rzeczpospolitej. Jesteśmy tutaj, żeby podziękować za to, że wybrały walkę o ojczyznę – mówili uczestnicy uroczystości pogrzebowych obrońców Westerplatte. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Andrzej Urbański reportaż Westerplatte II wojna światowa

TYLKO U NAS "Ignacy, czy ty to widzisz?". Westerplatczycy pożegnani z honorami

- Był bardzo opłakiwany przez mamę, tatę czy swoje siostry. W rodzinie było dwóch braci i aż pięć sióstr. Był kochany i wyczekiwany - powiedziała reporterowi portalu PolskieRadio24.pl Joanna Celary, krewna kpr. Jana Gębury. W Gdańsku odbyły się uroczystości pogrzebowe obrońców półwyspu. Zobacz, jak wyglądały obchody na Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  Westerplatte pogrzeb II wojna światowa historia Polski POLSKA społeczeństwo

NASZ WYWIAD "Dzień zwycięstwa prawdy nad kłamstwem". Prezes IPN o pochówku obrońców Westerplatte

W Gdańsku uroczyście spoczęli w grobach obrońcy Westerplatte. - Jest to dzień zwycięstwa prawdy nad kłamstwem, ale też dowód na to, że determinacja, gdy ma się to poczucie prawdy i walki o ważne dla Polaków wartości, a z całą pewnością taką jest "pamięć", powoduje, że można spotkać się właśnie na Westerplatte - mówił dla portalu polskiegoradia24.pl prezes IPN dr Karol Nawrocki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Westerplatte II wojna światowa regiony pomorskie Gdańsk Karol Nawrocki Instytut Pamięci Narodowej

NASZ WYWIAD Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: obrońcy Westerplatte spoczęli w zgodzie ze swoim systemem wartości

W Gdańsku odbył się uroczysty pochówek dziewięciu bohaterów z Westerplatte. - Ich ciała na rozkaz Niemców zostały umieszczone w jamach grzebalnych, a nie pochowane - mówił dla portalu polskieradio24.pl dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jak podkreślił dr hab. Grzegorz Berendt "dziś w poświęconej ziemi Ci ludzie spoczną, zgodnie z systemem wartości, który wyznawali".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Westerplatte II wojna światowa Gdańsk historia Polski

Uroczystości pogrzebowe obrońców Westerplatte. Sellin: nasze zobowiązania zostały dopełnione

Na nowym Cmentarzu Wojska Polskiego na Westerplatte odbyły się uroczystości pogrzebowe dziesięciu obrońców Westerplatte. - Dzisiejszy dzień oznacza, że na Westerplatte mamy prawdziwy, a nie tylko symboliczny cmentarz polskich bohaterów. Nasze zobowiązania zostały dopełnione - powiedział wiceminister kultury dr Jarosław Sellin podczas uroczystości pogrzebowych obrońców Westerplatte w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Sellin Westerplatte HISTORIA społeczeństwo II wojna światowa historia Polski

Pożegnanie obrońców Westerplatte. Szef MON: uroczystość ważna dla naszej tożsamości narodowej

- Uroczystości pogrzebowe Bohaterskich Obrońców Westerplatte to ważna chwila, która stanowi o upamiętnieniu czynu żołnierzy Wojska Polskiego. To uroczystość istotna dla naszej tożsamości narodowej i kształtowania postaw dzisiejszych żołnierzy - pokreślił szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Mariusz Błaszczak Westerplatte historia Polski

TYLKO U NAS "Wreszcie doczekali się godnego pochówku". Mieszkańcy Gdańska o pożegnaniu obrońców Westerplatte

- Na Westerplatte dokonamy chrześcijańskiego obowiązku, wobec Westerplatczyków. 42 lata trwały starania o to, żeby tak było - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia "Godność". Pogrzeb obrońców Westerplatte to także podniosła chwila dla mieszkańców Gdańska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Westerplatte II wojna światowa

TYLKO U NAS "Staramy się oddać cześć". Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej o uroczystościach upamiętniających bohaterów Westerplatte

W rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, podkreślił znaczenie odnalezienia szczątków obrońców Westerplatte zamordowanych jesienią 1939 r. - Wyznaczamy istotną cezurę w dziejach Westerplatte i upamiętnienia bohaterów. Mamy tego pełną świadomość. Staramy się oddać cześć tym ludziom, którzy wypełniali swój obowiązek wobec kraju - powiedział dr hab. Grzegorz Berendt.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski Westerplatte II wojna światowa regiony Gdańsk pomorskie

Trumny ze szczątkami obrońców Westerplatte w bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Setki osób oddają im hołd

Do bazyliki św. Brygidy w Gdańsku przewieziono trumny ze szczątkami 10. obrońców Westerplatte. Wystawione są w nawie bocznej bazyliki, wartę honorową pełnią przy nich żołnierze Wojska Polskiego, a mieszkańcy całej Polski składają im hołd. Szczątki odnaleziono w trakcie badań prowadzonych przez archeologów z Muzeum II Wojny Światowej na terenie półwyspu Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski Westerplatte II wojna światowa regiony Gdańsk pomorskie

Akcja "Wejście w Historię". 1500 przedmiotów odkryto na Westerplatte

W trakcie zakończonego IX etapu badań archeologicznych na Westerplatte odkryto 1500 przedmiotów związanych m.in. ze służbą polskich żołnierzy. Najcenniejsze eksponaty, w tym wzornik do map wojskowych, zaprezentowano w środę w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  muzeum historia Polski Westerplatte Gdańsk Muzeum II Wojny Światowej Henryk Sucharski żołnierze II wojna światowa Grzegorz Berendt

Polska upomina się o obrońców Westerplatte. "Władze Gdańska w tej sprawie nigdy nie współpracowały"

- Do niedawna Westerplatte wyglądało jak miejski park, w którym można było wyprowadzać psy, a w lecie przyjść w samym stroju kąpielowym - mówi Filip Kuczma, kierownik działu archeologicznego Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ). Podkreśla, że "z Westerplatte powinni być dumni docelowo nie tylko gdańszczanie, ale i wszyscy Polacy". Milowym krokiem w tym kierunku jest zaplanowany na piątek państwowy pogrzeb obrońców Westerplatte. Aby ten dzień mógł nadejść, pracownicy MIIWŚ musieli przebić się przez niechęć do współpracy ze strony władz Gdańska.
Zobacz więcej na temat:  Westerplatte POLSKA Gdańsk Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki społeczeństwo historia Polski