more_horiz
PR24 Portal
Section05

Wiadomości z Ukrainy

Silne eksplozje na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Rosjanie trafili co najmniej 12 razy

Na terenie i w pobliżu kontrolowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południu Ukrainy doszło w sobotę wieczorem i w niedzielę rano do silnych wybuchów - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. - Eksplozje, do których doszło, są niedopuszczalne - podkreślił dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka Ukraina elektrownia atomowa wojna 2022 wybuch atak ŚWIAT

Niemiecka prasa krytykuje politykę RFN. "Współodpowiedzialność za ryzyko wojny jest ogromna"

"Współodpowiedzialność Republiki Federalnej Niemiec za ryzyko wojny jest ogromna. Czas uznać rzeczywistość: polityka appeasementu już doprowadziła do katastrofy. Trzeba podjąć działania, zanim Rosja dokona inwazji na Ukrainę, zanim nie jest za późno" - pisze na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Kirył Tkaczenko, publicysta i historyk z Kijowa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Niemcy wojna na Ukrainie siły zbrojne polityka

"Wspólna reakcja Zachodu jest ważna". Szef MSZ Ukrainy apeluje o sygnał dla Rosji

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba w wywiadzie dla agencji Reutera wezwał w środę Zachód do wykazania gotowości nałożenia na Moskwę kolejnych sankcji aby odwieść Kreml od stosowania siły militarnej wobec jego kraju. Kułeba podkreślił, że obecnie Kijów nie ma nowych informacji wskazujących, że Rosja zdecydowała się rozpocząć nowe działania militarne przeciwko Ukrainie, ale ważne jest aby Zachód wykazał teraz aktywną postawę aby zapobiec takiemu właśnie rozwojowi sytuacji.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Donbas Rosja

Ekspert: trzeba się przyzwyczaić do zrywania rozejmów w Donbasie

- Rosja zdaje sobie sprawę, że w jej interesie jest utrzymywanie status quo i ograniczeń, tak, by destabilizować Ukrainę wewnętrznie i blokować jej możliwości współpracy z krajami zachodnimi - powiedział w Polskim Radiu 24 Dariusz Materniak, ekspert portalu Pol-Ukr.net. Dodał, że w formacie normandzkim "rozgrywającym jest Władimir Putin". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Wołodymyr Zełenski Donbas wojna na Ukrainie