more_horiz
PR24 Portal
Section05

Wiadomości ze świata

TYLKO U NAS Ambasador Polski przy UE dla Polskiego Radia: od kilku tygodni nie toczą się prace nad sankcjami

Ambasador Polski przy Unii Europejskiej krytykuje opóźnianie prac nad sankcjami wobec Rosji. Andrzej Sadoś w rozmowie z korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką podkreślił, że Komisja, choć zapowiedziała restrykcje na początku stycznia, do tej pory nie przedstawiła projektu dziesiątego pakietu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska wojna na Ukrainie sankcje Unii Europejskiej Rosja

Tysiące ofiar śmiertelnych kataklizmu w Turcji. Erdogan ogłosił żałobę narodową

Potwierdzona liczba ofiar śmiertelnych wstrząsów na granicy Turcji i Syrii wzrosła do ponad 4 300. Tureckie i syryjskie zespoły reagowania na katastrofy informują, że w kilku miastach ponad 5 600 budynków - w tym wiele wielopiętrowych budynków mieszkalnych - jest zrównanych z ziemią. Prezydent Turcji Recep Erdogan ogłosił siedem dni żałoby narodowej. Flagi będą opuszczone do połowy masztu, także w zagranicznych przedstawicielstwach.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Azja Bliski Wschód trzęsienie ziemi ŚWIAT Recep Tayyip Erdogan infografika ŚWIAT

MSW Ukrainy reaguje po katastrofie w Browarach. Ministrowie mają zakaz latania śmigłowcami

Jak poinformował pełniący obowiązki ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko, po tragicznej katastrofie w Browarach pod Kijowem, w której 18 stycznia zginął ówczesny szef resortu spraw wewnętrznych tego kraju Denys Monastyrski, ukraińscy ministrowie nie mogą latać śmigłowcami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 serwis wschodni Kijów

Sekretarz generalny ONZ: świat zmierza w kierunku wojny na szerszą skalę

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wygłosił przemówienie, w którym przedstawił priorytety Organizacji Narodów Zjednoczonych na rok 2023. W swoim wystąpieniu stwierdził, że w miarę wzrostu ryzyka eskalacji na Ukrainie świat zmierza "z szeroko otwartymi oczami" w kierunku "wojny na szerszą skalę".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ Antonio Guterres wojna na Ukrainie GOSPODARKA Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) wojna 2023

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Nowy bilans ofiar

Co najmniej 2308 osób zginęło w wyniku trzęsienia ziemi, do którego doszło w południowo-wschodniej Turcji i północno-zachodniej Syrii. Łącznie w obu krajach rannych jest niemal 9 tysięcy osób. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa, pomoc zadeklarowało kilkadziesiąt krajów, w tym Polska. Obszar dotknięty kataklizmem rozciąga się na ponad 330 kilometrów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Turcja Syria trzęsienie ziemi

Czy białoruska armia włączy się do wojny? Prof. Szeremietiew: Łukaszenka boi się stanąć po stronie Putina

- Czekam na to, że gdy Rosjanie spróbują zaatakować, to natkną się na zorganizowany, dobrze przygotowany opór, a Ukraińcy błysną swoimi zdolnościami, jeśli chodzi o obronę i potem będziemy mieli kontrofensywę ukraińską - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja wojna na Ukrainie Ukraina Białoruś Romuald Szeremietiew