more_horiz
PR24 Portal
Section05

wiara

Inauguracja szopki na placu św. Piotra. "Splendor narodzin Jezusa zobowiązuje nas do głoszenia nowiny"

W Rzymie na placu świętego Piotra zainaugurowano dziś szopkę i zapalono światełka na choince. Szopka nawiązuje do pierwszej w historii, która z inicjatywy świętego Franciszka równo 800 lat temu zbudowano w miejscowości Greccio, około 60 kilometrów od Rzymu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan Kościół Kościół katolicki wiara chrześcijaństwo tradycja św._Franciszek Piotr Kowalczuk Rzym Włochy

Dziś uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W południe "Godzina Łaski"

W Kościele katolickim 8 grudnia obchodzona jest uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu ogłosił papież Pius IX w 1854 r. Dotyczy on ustrzeżenia Maryi od jej poczęcia - od grzechu pierworodnego. Kościół na Wschodzie nie ogłaszał nigdy prawdy o Niepokalanym Poczęciu Maryi, ponieważ była ona tam powszechnie wyznawana i praktycznie nie miała przeciwników.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie chrześcijaństwo Kościół katolicki wiara

Waldemar Nowakowski zapisze się jako niezłomny uczestnik historii Polski i jej bezcenny świadek – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników czwartkowych uroczystości pogrzebowych ppłk. Waldemara Nowakowskiego ps. Gacek

"Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu Pana Waldemara Nowakowskiego, harcerza Szarych Szeregów, działacza obu konspiracji, człowieka bez reszty oddanego sprawie niepodległości. W dniu ostatniego pożegnania chcę w imieniu Rzeczypospolitej wyrazić uznanie i wdzięczność za Jego miłość Ojczyzny, odwagę i poświęcenie" – podkreślił Andrzej Duda w liście odczytanym przez sekretarz stanu w KPRP Wojciecha Kolarskiego.
Zobacz więcej na temat:  wiara

Laureaci Nagrody Nobla wręczyli papieżowi deklarację braterstwa i pokoju

Laureaci Nagrody Nobla: filipińska dziennikarka Maria Ressa, włoski fizyk Giorgio Parisi i jemeński aktywista Tawakkul Karman wzięli wczoraj udział w audiencji ogólnej w Auli Pawła VI w towarzystwie archiprezbitera Bazyliki Watykańskiej, kard. Mauro Gambettiego OFMConv. Wręczyli oni Franciszkowi dokument opracowany i podpisany przez 30 innych laureatów Pokojowej Nagrody Nobla z okazji pierwszego  Światowego Spotkania na temat Ludzkiego Braterstwa pod hasłem „#NotAlone” – „Nie sami” w czerwcu 2023 r., w którym potwierdzono zobowiązanie do budowania społeczeństw pokoju i zjednoczenia ziemi zranionej nienawiścią i przemocą.
Zobacz więcej na temat:  wiara

Transmisja mszy świętej w Programie 1 Polskiego Radia i online [NIEDZIELA, GODZ. 9.00]

Program 1 Polskiego Radia prowadzi transmisje mszy świętych z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. Dzięki temu słuchacze, którzy z różnych powodów pozostali w domach, mogą wziąć udział w nabożeństwach. Zapraszamy do wysłuchania transmisji mszy świętej online.
Zobacz więcej na temat:  Msza święta wiara Kościół katolicki religia msza święta online msza święta na żywo msza święta z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie msza online

Rozpoczyna się adwent. "To czas nadziei, z którą oczekujemy na Zbawiciela"

W Kościele katolickim w niedzielę rozpoczyna się okres przygotowań do uroczystości Bożego Narodzenia. Jako pomoc w odnowie duchowej w parafiach organizowane są m.in. rekolekcje. - Zachęcam wiernych do bardziej świadomego i aktywnego uczestniczenia w życiu wspólnoty Kościoła - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w związku z rozpoczynającym się w Kościele katolickim wraz z Adwentem nowym rokiem liturgicznym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Kościół religia wiara Adwent Stanisław Gądecki

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Wraz z początkiem adwentu rusza doroczna akcja charytatywna Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Prowadzona jest wspólnie przez kościelne organizacje charytatywne: Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonię Polską) oraz Eleos Kościoła Prawosławnego. W ramach tej ekumenicznej inicjatywy Diakonia Polska rozprowadzi w tym roku blisko 10 tys. świec w Polsce. Pozyskane w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym dzieciom. Ponadto Diakonia przekazała 4 tys. świec do Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  wiara

Chrześcijanie różnych wyznań wspominali wybitnego teologa prawosławnego księdza Jerzego Klingera

Pod hasłem „Jerzy Klinger – Geniusz Ortodoksji” odbyła się w Kolegium „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego międzynarodow konferencja naukowa, poświęcona temu wybitnemu polskiemu teologowi, filozofowi i poecie prawosławnemu. Głównym jej organizatorem była działająca od 12 lat w ramach Kolegium Pracownia „Speculum Byzantinum”. Szczególną okazją do zorganizowania tego wydarzenia było ukazanie się nakładem Wydawnictwa Benedyktynów w Tyńcu czterech tomów Dzieł Zebranych Jerzego Klingera.
Zobacz więcej na temat:  wiara