more_horiz
PR24 Portal
Section05

wiara

Przedstawiciele PRE i Komisji dialogu KEP rozmawiali m.in.o konsekwencjach ekumenicznych wojny na Ukrainie

 W Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. Omówiono m.in. konsekwencje ekumeniczne agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę, przebieg Zgromadzenia Ogólnego Światowej Rady Kościołów, działalność Polskiego Forum Chrześcijańskiego, przygotowania do przyszłorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan oraz proces synodalny w Kościele Rzymskokatolickim.
Zobacz więcej na temat:  wiara

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2022

Wraz z adwentem rusza doroczna akcja charytatywna Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Prowadzona jest wspólnie przez organizacje charytatywne czterech Kościołów: Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonię Polską), Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego. W ramach tej ekumenicznej inicjatywy Diakonia Polska rozprowadzi w tym roku 10 tys. świec. Pozyskane w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  wiara

Czym w praktyce jest wiara dla ojców?

4 Muszkieter jest ruchem chrześcijańskim, tworzącym przestrzeń do męskiej przygody dla ciała, intelektu i ducha. To grupa ojców, którzy wydają się być bardzo zaangażowani w swoje ojcostwo, w swoje związki, dla których wartości rodzinne są bardzo ważne, którzy starają się być świadomymi rodzicami i świadomie żyć. Jednocześnie w sposób otwarty mówią o swojej wierze i jest to dla nich ważne w kontekście rodzicielstwa. Co wiara oznacza dla nich w praktyce, w rodzicielstwie i w codzienności?  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców wiara katolicyzm Mikołaj Foks

U nas adwent, u prawosławnych Post Filipowy

28 listopada, w dzień po cerkiewnym wspomnieniu świętego apostoła Filipa, prawosławni i wierni katolickich obrządków wschodnich posługujący się liturgicznym kalendarzem juliańskim rozpoczęli trwający 40 dni post przed Bożym Narodzeniem – nazywany również Postem Filipowym. Podobnie jak Adwent w Kościele rzymskokatolickim stanowi on czas duchowej odnowy przed uczczeniem tajemnicy wcielenia – obchodzonej na Wschodzie 13 dni po łacińskim Bożym Narodzeniu: 7, 8 i 9 stycznia. Dodajmy, że wspólnoty i autokefaliczne Cerkwie posługujące się kalendarzem gregoriańskim (nazywanym niekiedy również „neojuliańskim”) rozpoczęły ten post już 15 listopada, tak aby, wigilię Bożego Narodzenia obchodzić 24 grudnia.
Zobacz więcej na temat:  wiara

Francja: Kapelan Oliviera Giroud organizuje modlitewny bojkot mundialu w Katarze

Kiedy Francja triumfowała nad Australią na stadionie w Katarze, francuscy chrześcijanie modlili się na Zoomie na znak sprzeciwu wobec kontrowersyjnych mistrzostw świata oraz w intencji piłkarzy, miejscowych chrześcijan i tych, którzy ponieśli śmierć podczas budowy stadionów. Ekumeniczne czuwanie zorganizował charyzmatyczny pastor Joël Thibault, kapelan kilku piłkarzy francuskiej reprezentacji, a przede wszystkim Oliviera Giroud, który strzelił podczas tego meczu dwie bramki.
Zobacz więcej na temat:  wiara

Wkrótce w Warszawie zostanie otwarta pierwsza stała wystawa poświęcona polskim Ormianom

Nie sposób wyobrazić sobie historii kultury polskiej bez wkładu w nią Ormian. Ksiądz arcybiskup Józef Teodorowicz poseł i senator II Rzeczpospolitej, a także ostatni biskup archidiecezji ormiańskokatolickiej we Lwowie, poeta Juliusz Słowacki, wybitny polski malarz Teodor Axentowicz, kompozytor Krzysztof Penderecki, aktorka Anna Dymna- to tylko niektórzy przedstawiciele świata szeroko rozumianej kultury, którzy mają ormiańskie korzenie. Już wkrótce w Warszawie będzie można zapoznać się z historią i kulturą polskich Ormian na pierwszej stałej ekspozycji poświęconej tej tematyce.
Zobacz więcej na temat:  wiara