more_horiz
PR24 Portal
Section05

Wielki Głód

Skazani na głód. Finisaż wystawy "Hołodomor i ponowne ludobójstwo"

W szczytowym momencie Wielkiego Głodu, sztucznie wywołanego przez komunistyczne władze Związku Sowieckiego śmiertelność ludności ukraińskiej wynosiła 17 osób na minutę. O tamtym nieukaranym ludobójstwie, a także o tym, jak dzisiejsza Rosja dąży do unicestwienia narodu ukraińskiego, opowiada wystawa przygotowana przez Narodowe Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie we współpracy z Muzeum Historii Polski i Instytutem Polskim w Kijowie, którą można oglądać do 30 listopada w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska ludobójstwo wystawa Rosja Łazienki Królewskie Warszawa Muzeum Historii Polski Ukraina Wielki Głód hołodomor

PR24 Rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie. Prof. Kornat: klęska wywołana z rozmysłem przez ZSRR

- To nie był głód wywołany klęską suszy, innymi problemami, na które człowiek nie ma wpływu. Nastąpiła konfiskata ziarna siewnego, konfiskata wszelkich zasobów, a za wyrwanie 10 kłosów na polu groziła egzekucja - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat, historyk z PAN, odnosząc się do Wielkiego Głodu na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Ukraina Wielki Głód HISTORIA ZSRR zbrodnie sowieckie

Wielki Głód na Ukrainie. Hołodomor pochłonął życie milionów ofiar

Sztuczna klęska wywołana z premedytacją przez centralę partii komunistycznej w Moskwie doprowadziła do depopulacji Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Zginęło od 4 do 8 mln ludzi. Od 2004 roku w każdą czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wielki Głód Ukraina ZSRR Józef Stalin ludobójstwo

"Bundestag powinien uznać Hołodomor za ludobójstwo". Apel szefa dyplomacji Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował do niemieckich władz o uznanie Wielkiego Głodu na Ukrainie za ludobójstwo. Tak zwany Hołodomor, czyli Wielki Głód, był wywołaną przez reżim w Moskwie klęską, która dotknęła Ukrainę w latach 30. XX wieku. Zmarło wówczas około 10 milionów ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Niemcy II wojna światowa Rosja hołodomor Wielki Głód ludobójstwo Bundestag

"Bezkarne zło z czasem staje się silniejsze". Szef MSZ Ukrainy wzywa do uznania Hołodomoru za ludobójstwo

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał parlamenty wszystkich krajów do uznania wywołanego przez władze sowieckie Wielkiego głodu na Ukrainie z lat 1932-33 za ludobójstwo. Polityk zaznaczył, że 80 lat temu sowiecki reżim kierowany przez Stalina spowodował śmierć milionów Ukraińców.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Wielki Głód ludobójstwo

Artystyczna narracja o Wielkim Głodzie

Holodomor – sztuczne „morzenie głodem” wywołane przez komunistyczne władze ZSRR, to klęska, która szczególne dotknęła Ukrainę (wschodnią i centralną). Przyczyniła się do śmierci milionów Ukraińców. Źródła wciąż są niejednorodne. Szacuje się, że zginęło od 3 do 10 milionów ludzi. W tym roku obchodzimy 90. rocznicę tej zbrodni (1932-1933).
Zobacz więcej na temat:  folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Mariana Kril Ukraina Wielki Głód

Moskwa: incydent w Memoriale podczas projekcji filmu o Wielkim Głodzie

Rosyjscy obrońcy praw człowieka są oburzeni wczorajszymi zajściami w moskiewskiej siedzibie stowarzyszenia "Memoriał". W trakcie wieczornego pokazu filmu Agnieszki Holland o Wielkim Głodzie na Ukrainie - Obywatel Jones, do sali projekcyjnej wtargnęło kilkudziesięciu zamaskowanych mężczyzn. Napastnicy krzyczeli do zgromadzonych: "wynocha z Rosji", "swołocze" i "faszyści".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Wielki Głód Memoriał

30. rocznica niepodległości Ukrainy. Historyk: Kijów i Moskwa oddalają się od siebie jak dwa wielkie okręty

Rosyjska agresja to największa próba dla Ukrainy w ciągu 30 lat jej niepodległości, najważniejszym sukcesem było zaś dwukrotne zażegnanie ryzyka autorytaryzmu - powiedział ukraiński historyk Jarosław Hrycak. 24 sierpnia Ukraina obchodzi 30. rocznicę niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina HISTORIA Wielki Głód dekomunizacja niepodległość Rosja Włodzimierz Lenin Wiktor Janukowycz agresja sowiecka

Ukraina składa hołd ofiarom sowieckiego ludobójstwa. Zełenski: nigdy nie wybaczymy Wielkiego Głodu

- Jak można pragnąć zniszczyć cały naród? Dlaczego i za co? Nigdy nie zdołamy tego zrozumieć ani zapomnieć - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę, kiedy obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu. Stalinowska zbrodnia pochłonęła życie kilku milionów ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Wołodymyr Zełenski Ukraina Wielki Głód Związek Radziecki Rosja HISTORIA ŚWIAT ludobójstwo