more_horiz
PR24 Portal
Section05

Wielkopolska

Śladami polskiego wieszcza. Wizyta w Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie

W 160. rocznicę śmierci Adama Mickiewicza odwiedziliśmy muzeum jego imienia w Śmiełowie. W instytucji zgromadzone są obrazy, rzeźby, druki i wyroby rzemieślnicze związane m.in. z poetą, jego dziełami oraz znanymi pisarzami, którzy przebywali w majątku. Podczas wizyty w Śmiełowie dowiedzieliśmy się także, jakie były związki Mickiewicza z Wielkopolską.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Adam Mickiewicz wielkopolskie Wielkopolska muzeum poezja wiersze zabytki

Wielkopolscy terytorialsi uporządkowali groby poległych za ojczyznę. "Wyraz wdzięczności wobec żołnierzy i kombatantów"

Dziennik regionalny "Głos Wielkopolski" poinformował, że żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej porządkowali groby poległych za ojczyznę oraz zasłużonych obywateli w Wielkopolsce. Wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej oznaczyli też specjalnymi tabliczkami z IPN miejsca spoczynku wpisane do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wszystkich Świętych Terytorialsi Wielkopolska regiony społeczeństwo

Poznański Kongres Gospodarczy. Piotr Gliński: Polska słaba to ta, gdzie jest skakanie do oczu

- Polska słaba to jest ta Polska, gdzie jest skakanie do oczu, gdzie jest nienawiść na poziomie emocji, tam nie ma żadnych argumentów - mówił podczas Poznańskiego Kongresu Gospodarczego wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Jak dodał, najbardziej cieszą się z tego "Putin i partnerzy z Zachodu". W debacie poświęconej podziałom w polskim społeczeństwie Piotr Gliński podkreślił, że "jesteśmy bardzo podzieleni". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Piotr Gliński regiony Poznań Wielkopolska

Pożar na oddziale psychiatrycznym szpitala w Gorzowie Wlkp. Ewakuowano kilkadziesiąt osób

23 osoby ewakuowano po tym, jak w jednym z pomieszczeń oddziału psychiatrycznego dla kobiet szpitala wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim wybuchł pożar. Sytuacja została szybko opanowana. Pięć osób zostało lekko poszkodowanych - poinformował Bartłomiej Mądry z Komendy Miejskiej PSP w Gorzowie Wlkp.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pożar straż pożarna Wielkopolska Gorzów Wielkopolski szpital

Dudy i nauki ścisłe. Kapela Piotra i Pawła ze Stęszewa

Paweł Zawadzki, doktorant Politechniki Poznańskiej, skrzypek i Piotr Górecki, księgowy, dudziarz od kilkunastu lat grają razem w wielkopolskiej tradycyjnej kapeli dudziarskiej. Muzycy są uczniami legendarnego Romualda Jędraszaka, sami też starają się przekazać swoją miłość do muzyki tradycyjnej młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak dudy Wielkopolska

Wielkopolska 1939. Przygotowania do wojny

Mieszkańcy Wielkopolski z racji sąsiedztwa z Niemcami zdawali sobie sprawę z ogromnego zagrożenia rosnącej w siłę III Rzeszy. Pod koniec lat 30. XX wieku zaangażowali się w działania obronne: zbierali fundusze na obronę morską i przeciwlotniczą, organizowali strefę przygraniczną. Po ataku na Polskę 1 września 1939 roku nazistowskie Niemcy rozpoczęły okupację Wielkopolski i eksterminację jej mieszkańców. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Poznań Poznańskie wielkopolskie Wielkopolska Wielkopolska Południowa II wojna światowa III Rzesza Dwudziestolecie międzywojenne 1939 Solidarność NSZZ