more_horiz
PR24 Portal
Section05

wiersze

Zakończył się etap wysyłania prac konkursowych. W niedzielę ogłoszenie wyników!

Trwa III edycja poetyckiego konkursu "Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy", zorganizowanego przez Polskie Radio Dzieciom. Konkurs skierowany jest do rodzin, które uwielbiają wspólną zabawę oraz pisanie wierszy. Propozycje swoich prac można było nadsyłać do piątku (31 marca). Ogłoszenie wyników nastąpi 2 kwietnia, w audycji "Kulturoteka". Na zwycięzców czekają rodzinne upominki.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci wiosna DAB+ wiersze Kulturoteka kultura dla dzieci

Poezja niejedno ma imię, niejeden kształt może przyjąć

Formy kolportażu tekstów literackich w miejskiej przestrzeni publicznej przybierają różne formy. Mogą to być np. głośne czytanie w przypadkowym miejscu, flashmoby literackie, czyli „sztuczne zgromadzenia” obliczone na popularyzację sztuki słowa. Wykorzystywane bywają również niestandardowe nośniki: mury, billboardy i środki transportu (autobusy, tramwaje, metro, pociągi). Z kolei przykłady poezji konkretnej można na przełomie marca i kwietnia znaleźć na słynnych warszawskich schodach ruchomych łączących Trasę W-Z z Placem Zamkowym.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA poezja wiersze Kuba Witkowski Tomasz Miara Trójka literatura

Tuwim, Broniewski, Leśmian. Poetyckie wybory dziennikarzy Jedynki

Dorota Truszczak o "Lokomotywie", Jakub Domoradzki o podróży ku Itace, Grzegorz Kuzak - marzący o czytaniu "Strof dla Ciebie", i Marcin Kusy - rozważający, czym w istocie jest poezja śpiewana... W związku z przypadającym 21 marca Światowym Dniem Poezji Martyna Podolska pytała dziennikarzy Jedynki o ich ulubione wiersze. 
Zobacz więcej na temat:  poezja Martyna Podolska wiersze Julian Tuwim Władysław Broniewski Bolesław Leśmian

Światowy Dzień Poezji. "Ona pozwala nam żyć, jest w niej nadzieja"

Popularyzacja poezji - pisania, czytania i publikowania wierszy - to cel obchodzonego od 1999 roku w pierwszy dzień wiosny (21 marca) Światowego Dnia Poezji. Z tej okazji na całym świecie organizowane są imprezy i wydarzenia poświęcone poezji. My w "Czterech porach roku" rozmawialiśmy o Krakowskim Salonie Poezji, czyli inicjatywie zapoczątkowanej w styczniu 2002 roku przez Annę Dymną. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski poezja Anna Dymna Krzysztof Orzechowski wiersze literatura

Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy - start konkursu!

Wystartowała III edycja poetyckiego konkursu "Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy", zorganizowanego przez Polskie Radio Dzieciom. Konkurs skierowany jest do rodzin, które  uwielbiają wspólną zabawę oraz pisanie wierszy. Propozycje swoich prac można nadsyłać do 31 marca. Ogłoszenie wyników nastąpi 2 kwietnia, w audycji "Kulturoteka". Na zwycięzców czekają rodzinne upominki. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci wiosna DAB+ wiersze Kulturoteka kultura dla dzieci

Władysław Broniewski. Poeta wielokrotnie zapomniany

Jego nazwisko jest słynne, lecz twórczość należy do mniej znanych w historii polskiej literatury. Zawsze coś stało na przeszkodzie jego poezji. – W swoim życiu stanął wobec wszystkich największych wyzwań XX wieku, za co płacił wielką cenę – mówił w Polskim Radiu biograf Władysława Broniewskiego Mariusz Urbanek.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski KSIĄŻKA historia Polski literatura HISTORIA poezja pisarz KULTURA Antoni Słonimski wiersze PRL ZSRR II Rzeczpospolita II RP komunizm miłość Wisła Warszawa Płock wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 Armia Polska w ZSRR

Wspominając Szymborską: "W garderobie natury jest kostiumów sporo"

- To zdumiewające, jak ona przystawała do swoich wierszy, jak ręka i rękawiczka. Czy jej wiersze były, jakie były, ponieważ ona była taka. Czy ona się na wzór swoich wierszy ukształtowała - tego nie umiem powiedzieć, ale miałam okazję oglądać podobieństwo jej i jej wierszy - opowiadała o Wisławie Szymborskiej w Dwójce pisarka i dziennikarka Joanna Szczęsna.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wisława Szymborska nagroda Nobla literatura poezja wiersze Dorota Gacek Rok Wisławy Szymborskiej

Ludwik Jerzy Kern: podglądam wady Polaków

– Ludzie lubią, jak się ich demaskuje. Oczywiście jeśli się ich demaskuje jako zbiorowość, a nie wskaże palcem na kogoś i powie: to pan zrobił! – mówił Ludwik Jerzy Kern w Polskim Radiu w 1992 roku.
Zobacz więcej na temat:  satyra Ludwik Jerzy Kern poezja wiersze literatura KSIĄŻKA książki historia Polski HISTORIA Kraków dziennikarstwo dziennikarze Konstanty Ildefons Gałczyński bajki dla dzieci książki dla dzieci pisarz pisarze i poeci piosenka

Broniewski miał mieszkać w Londynie. Do Polski wrócił dla ukochanej

W 1945 roku Władysław Broniewski, pomimo wielu obaw, powrócił z emigracji do Polski. Mało jednak brakowało, by resztę życia spędził poza ojczyzną. Do powrotu skłoniła go pewna informacja otrzymana kilka miesięcy wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski historia Polski historia Europy HISTORIA literatura książki poezja wiersze Lwów Warszawa ZSRR Moskwa Jerozolima Palestyna Auschwitz miłość

Wyjątkowa publikacja z okazji Roku Wisławy Szymborskiej

- Planujemy jedno wydarzenie absolutnie najważniejsze: publikację wszystkich wierszy Wisławy Szymborskiej. Wszystkich, to znaczy nie tylko tych, które znalazły się w tomach poetyckich, ale także i tych rozproszonych, które były publikowane wyłącznie w czasopismach, jak i tych kilkunastu, które udało się nam odczytać z rękopisów czy maszynopisów - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Rusinek, były sekretarz noblistki.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Michał Rusinek rocznica wiersze poezja Paweł Siwek Dwójka KULTURA Jeremi Przybora

Śladami polskiego wieszcza. Wizyta w Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie

W 160. rocznicę śmierci Adama Mickiewicza odwiedziliśmy muzeum jego imienia w Śmiełowie. W instytucji zgromadzone są obrazy, rzeźby, druki i wyroby rzemieślnicze związane m.in. z poetą, jego dziełami oraz znanymi pisarzami, którzy przebywali w majątku. Podczas wizyty w Śmiełowie dowiedzieliśmy się także, jakie były związki Mickiewicza z Wielkopolską.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Adam Mickiewicz wielkopolskie Wielkopolska muzeum poezja wiersze zabytki

"Nuż w bżuhu". Wielki skandal kulturalny, polityczny i ortograficzny

101 lat temu po tej publikacji prasa okrzyknęła futurystów "fanatykami ludożerstwa i apostołami zboczeń", niszczącymi polszczyznę i wprowadzającymi bolszewizm. Pod naciskiem opinii publicznej cenzura zatrzymała cały nakład jednodniówki "Nuż w bżuhu", choć zaledwie miesiąc wcześniej wydała pozwolenie na jej druk.
Zobacz więcej na temat:  futuryzm literatura Dwudziestolecie międzywojenne KSIĄŻKA książki poezja wiersze Anatol Stern proza Bruno Jasieński Aleksander Wat Tytus Czyżewski Stanisław Młodożeniec KULTURA HISTORIA historia Polski cenzura Ministerstwo Spraw Wewnętrznych