more_horiz
PR24 Portal
Section05

William Szekspir

Szekspir dla zabieganych: wszystkie dzieła mistrza dramatu szybko, lekko i przyjemnie

W czasach, kiedy "czas to pieniądz", a wszystkim gdzieś się spieszy, Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza na spektakl "Dzieła wszystkie Szekspira", wychodząc w ten sposób naprzeciw kulturalnym potrzebom wszystkich zabieganych. Artyści proponują "przerobienie" w ciągu półtorej godziny całości dorobku angielskiego dramaturga, na dodatek w formie lekkiej, łatwej i przyjemnej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Toruń William Szekspir spektakl Piotr Firan Trójka

Dał nam "Ulissesa", tłumaczył Szekspira. Wspomnienie o Macieju Słomczyńskim

Niedawno obchodziliśmy 25. rocznicę śmierci Macieja Słomczyńskiego, wybitnego tłumacza i pisarza. Na polski przełożył całą twórczość Szekspira, ale również m.in. "Światłość w sierpniu" Faulknera, "Raj utracony" Miltona, "Alicję w krainie czarów" i "Podróże Guliwera". Był autorem poczytnych kryminałów, które publikował pod pseudonimem "Joe Alex".
Zobacz więcej na temat:  Maciej Słomczyński Magda Mikołajczuk literatura kryminał James Joyce William Szekspir

Robert Talarczyk: pytania zadawane przez Szekspira są bardzo współczesne

- Każdy zadaje sobie pytanie "być albo nie być?". Czy aktywnie uczestniczyć w swoim życiu zawodowym, poświęcając życie prywatne, czy nie? Wszystkie pytania zadawane u Szekspira, szczególnie w "Hamlecie", są bardzo współczesne i rezonują również dzisiaj - mówił w "Poranku Dwójki" Robert Talarczyk, reżyser spektaklu "Hamlet we wsi Głucha Dolna" w Teatrze Nowym w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  William Szekspir Jakub Jamrozek TEATR Dwójka Łódź Hamlet premiera

"Król Lear". Mirosław Zbrojewicz o oswajaniu mroku

– Jestem pogodzony z tym, co się zawodowo wokół mnie dzieje. Może mam faktycznie wpisany ten mrok. Może to jest kwestia głosu, czy tego, że pozwalam sobie często ulegać ponurym nastojom. Mam to oswojone i przychodzi mi to dość łatwo. Trudniej jest, gdy propozycja dotyczy zupełnie innego wizerunku, temperamentu – przyznaje Mirosław Zbrojewicz. Aktora możemy obecnie oglądać m.in. w inscenizacji "Króla Leara" w legnickim Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR William Szekspir Trójka

Gdzie zobaczyć Szekspira w Warszawie? Wybierz się do parku

Rusza kolejna odsłona projektu "Szekspir w parku". Tym razem na scenie plenerowej w parku na warszawskim Wilanowie zostanie wystawiony spektakl "Sen nocy letniej". - Scena jest umowna, jesteśmy na lekkim podniesieniu, ale bez dachu, co oznacza, że totalnie zacieramy granicę pomiędzy nami a publicznością - mówi aktor Łukasz Kurczewski. - Chcemy, żeby publiczność była jak najbliżej nas.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo William Szekspir TEATR czas wolny spektakl

"Historia szaleństwa" – Gdański Teatr Szekspirowski w TPK

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oraz na Uniwersytecie Gdańskim od 24 do 29 maja trwa cykl wydarzeń pod hasłem "Jerzy Limon – Inspiracje – Dialog – Polemika". W "Trójce pod Księżycem" spotkaliśmy się z naszymi gośćmi na kilka godzin przed rozpoczęciem dwudniowej konferencji poświęconej prof. Jerzemu Limonowi – pomysłodawcy i twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Trójka Gdańsk William Szekspir TEATR Jerzy Limon Aleksandra Kaczkowska KULTURA

Prezydent Andrzej Duda wręczył Ordery Orła Białego. Wyróżnionymi działacz opozycji w PRL i historyk

Prezydent Andrzej Duda wręczył najwyższe odznaczenia państwowe Antoniemu Janowi Lenkiewiczowi i Antoniemu Libin-Liberze za wybitne osiągnięcia dla Rzeczypospolitej. Uroczystość, w obecności najwyższych władz państwowych, odbyła się na Zamku Królewskim w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Zamek Królewski Andrzej Duda Order Orła Białego Solidarność stan wojenny Antoni Lenkiewicz PRL Lech Kaczyński Samuel Beckett William Szekspir Zbigniew Mentzel Paweł Huelle Krzysztof Masłoń Konfederacja Polski Niepodległej (KPN)

Prof. Jerzy Limon i szekspirowskie podróże w czasie i przestrzeni

- Prof. Limon z jednej strony starał się pokazać ludziom Szekspira elżbietańskiego, który rozumiał swoje miejsce w Londynie, na drugim brzegu Tamizy, gdzie mieściły się głównie miejsca uciech. Z drugiej, zostawił nam bibliotekę, przedmiot namysłu tych, którzy zajmują się sztuką wysoką - mówiła o zmarłym przed rokiem (3 marca 2021) prof. Jerzym Limonie prof. Małgorzata Grzegorzewska, anglistka i szekspirolog.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Limon William Szekspir Dwójka Monika Pilch TEATR