more_horiz
PR24 Portal
Section05

wirusy

Ożywili i zbadali „wirus zombie” sprzed 50 tys. lat! Czy zagraża człowiekowi?

Francuscy naukowcy "ożywili" prehistoryczny "wirus zombie", który przez blisko 50 tys. lat był zamrożony w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie. Co więcej, przy okazji zrobili to także z 13 innymi typami wirusów jedynie trochę młodszych! Teraz wszystkie są dokładnie badane, a wyniki pozwalają poznać bardzo mało znany świat mikrobów sprzed tysięcy lat. Ważne pytanie brzmi: czy ludzie są bezpieczni?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA wirusy prehistoria zagrożenie Józef Niewiarowski Syberia Witold Lazar Trójka

Zmasowany atak na koronawirusa. Sieć szybkiego reagowania na zagrożenia epidemiologiczne

Jest zmiana w strategii walki z koronawirusem i pandemią. Zamiast pojedynczych działań w poszczególnych krajach zaplanowano stworzenie międzynarodowej infrastruktury badawczej. Ma ona służyć do szybkiego opracowania narzędzi zwalczających nowe warianty koronawirusa oraz patogenów o potencjale pandemicznym, które mogłyby zostać użyte jako broń biologiczna.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus pandemia Koronawirus w Polsce wirusy badania omikron

"Krzywa zachorowań może wystrzelić pionowo". Maria Libura przestrzega przed Omikronem

 - Ta fala jest inna, szybsza. Bardzo dużo osób może być jednocześnie wyłączonych z funkcjonowania. Może dojść do sytuacji, że wzrosty zakażeń będą ograniczone wydolnością laboratoriów - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Libura, ekspert ds. zdrowia z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 wirusy zdrowie pandemia koronawirus omikron COVID-19

"Wystarczy, że robimy to, co przed erą COVID-19". Prof. Kuna o walce z koronawirusem

- Rozmawiałem ostatnio z szefem POZ, ile jest zgonów COVID-19. Powiedział, że nie ma takich zgonów, ale pacjenci giną przedwcześnie z powodu utrudnień i opóźnień w leczeniu chorób serca i innych chorób przewlekłych - powiedział prof. Piotr Kuna z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Wystarczy ich zbadać wtedy, kiedy tego potrzebują. To prosta, banalna rzecz. Aż się wierzyć nie chce, że wystarczy robić to, co robiliśmy przed erą COVID-19 i mieć znacznie lepsze rezultaty leczenia - dodał
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Koronawirus w Polsce zdrowie COVID-19 pandemia wirusy choroby zakaźne sars-cov-2

Omikron łagodniejszą postacią koronawirusa? Prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego wyjaśnia

Wiemy, że jest z nami od listopada 2021 roku, wiemy, że jest bardziej zakaźny i mówi się o nim, że jest lżejszą odmianą koronawirusa - ale czy na pewno? Jaki jest wariant omikron? Na to pytanie na antenie Polskiego Radia 24 próbował odpowiedzieć i wyjaśnić prof. Andrzej Fal, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie Koronawirus w Polsce COVID-19 sars-cov-2 pandemia omikron choroby zakaźne wirusy

Projekt Lewicy o obowiązku szczepień. Duszek (PiS): rząd prowadzi politykę dialogu, a nie przymusu

- Rząd przestrzega przed nachalnością działań w zakresie walki z koronawirusem, my swoją politykę ochronną prowadzimy skutecznie poprzez dialog z Polakami - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS, Marcin Duszek. Gościem audycji była także poseł Lewicy, Beata Maciejewska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 zdrowie COVID-19 szczepienia rząd Mateusza Morawieckiego lewica wirusy