more_horiz
PR24 Portal
Section05

Wisła

Awarie oczyszczalni ścieków w Warszawie. Łącznie do Wisły trafiło ponad 14 mln m sześc. ścieków

Trzy lata temu miała miejsce pierwsza awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie. Podczas awarii kolektorów w 2019 i 2020 r. do Wisły odprowadzono łącznie ponad 14 mln m sześc. ścieków – wynika z danych, które przekazał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
Zobacz więcej na temat:  awaria w oczyszczalni Czajka Wisła katastrofa ekologiczna Rafał Trzaskowski Warszawa środowisko POLSKA społeczeństwo

Policja wyłowiła tonącego 19-latka z Wisły. Miał 2 promile alkoholu

Policjanci rzeczni uratowali tonącego 19-latka. Wyczerpanego mężczyznę wciągnęli z Wisły do łodzi. Okazało się, że niedoszły topielec był pijany - miał w wydychanym powietrzu prawie 2 promile alkoholu. Po przebadaniu trafił do Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych - poinformowała mł. asp. Aleksandra Wasiak z komisariatu rzecznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja alkohol służby i bezpieczeństwo wypadek Wisła

Susza, stan wód, zmiany klimatyczne… kiedyś i dziś

Zmiany klimatyczne mają wpływ na zmienność ekosystemów, susze powodują pożary, obniżanie poziomu wód wzmaga ich zanieczyszczenie. W czasach najdawniejszych kroniki, a obecnie badania hydrologiczne gromadzą dane dotyczące stanu wód oraz okoliczności i powodów, które wpływają na obniżenie ich poziomu. Badania stanu wody prowadzono już od średniowiecza. Obecnie w Niemczech i Czechach odsłaniają się tzw. kamienie głodu. "Jeżeli to widzisz, to znaczy, że możesz płakać, ponieważ stan wody jest bardzo niski" - można było przeczytać na głazach, na których oznaczono niski stan rzeki. M.in. o tym opowiedział w audycji "Eureka" Grzegorz Walijewski, hydrolog z IMGW.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST ekologia przyroda woda susza IMGW rolnictwo rolnicy Wisła Niemcy powódź

Na Odrze wykryto setki nielegalnych upustów ścieków. Wody Polskie przedstawiły niepokojące dane

- Ok. 1400 upustów ściekowych wzdłuż polskich rzek nie ma aktualnego pozwolenia wodno-prawnego na odprowadzanie ścieków - powiedział p.o. prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś. Dodał, że na Odrze stwierdzono 282 takie przypadki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Odra Marek Gróbarczyk ministerstwo infrastruktury ekologia woda rzeka Wisła społeczeństwo POLSKA

Willa Jodła w Wiśle. „Dom w Polsce, o którym marzyliśmy”

Zawsze wiedzieliśmy, że wrócimy do Polski. Planowaliśmy wspólne życie, chcieliśmy mieć dom i czworo dzieci. Trzeba było na nasze marzenia zarobić. Kilkuletni wyjazd zarobkowy za granicę wydawał się dobrym, praktycznym rozwiązaniem. Kiedy urodziło się nam pierwsze dziecko wiedzieliśmy, że mamy sześć lat do powrotu do kraju, zanim pójdzie do szkoły - wspominają Justyna i Paweł Wisełkowie, właściciele Willi Jodły w Wiśle.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa praca rynek pracy rodzina rodzina na swoim dzieci edukacja Norwegia POLSKA Wisła turystyka wakacje 2022 Małgorzata Frydrych

Plaża nad Wisłą albo letnisko nad Świdrem. Jak wypoczywali warszawiacy sprzed ponad stu lat

Na przełomie XIX i XX wieku spragnieni wypoczynku mieszkańcy Warszawy mogli spędzić wolny czas w domkach wokół rzeki Świder albo na nadwiślańskich festynach. Chociaż obecnie nie kultywuje się już letniskowych tradycji, to nadwiślańskie plaże nieprzerwanie, aż do dzisiaj, cieszą się niesłabnącą popularnością.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA wypoczynek Warszawa Otwock Wisła magazyn wakacyjny wakacje 2021

"Nierzetelny nadzór MPWiK i niewystarczająca kontrola Trzaskowskiego". Jest raport NIK ws. "Czajki"

NIK oceniła, że postępowanie MPWiK związane z projektowaniem, budową i eksploatacją kolektora podziemnego transportującego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" nie zapewniło ciągłego i bezpiecznego dla środowiska przesyłu ścieków. Działania nadzorcze prezydenta stolicy Izba uznała za niewystarczające.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wisła Warszawa mazowieckie regiony NIK awaria w oczyszczalni Czajka

Jarmark Kultury Urzecza. Magdalena Mich: ma ponad 300-letnią tradycję

- Mikroregion Urzecza ukształtował się wzdłuż obu brzegów Wisły, od Saskiej Kępy w dół po Pilicę, Wilgę i Czersk i tak naprawdę w czasie, gdy on wykształcał swoją mikrokulturę, rzeka Wisła ludzi nie dzieliła, ale łączyła, ponieważ zimą łatwiej było przejechać na drugą stronę Wisły przez zamarzniętą rzekę niż drogą kołową - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 etnograf Magdalena Mich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Wisła tradycja HISTORIA