more_horiz
PR24 Portal
Section05

Wisława Szymborska

Prof. Teresa Walas: twórczość Szymborskiej jest rodzajem deklinacji miłości

- Miłość nie jest podstawowym tematem wierszy Wisławy Szymborskiej. Jej twórczość jest rodzajem deklinacji miłości, pokazuje rozmaite przypadki, które wiążą się z miłością - mówiła w Dwójce prof. Teresa Walas, historyczka literatury i przyjaciółka noblistki.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Dorota Gacek Dwójka Rok Wisławy Szymborskiej KULTURA Kornel Filipowicz miłość poezja

Córka neandertalczyka. Wisława Szymborska i przodkowie

- Jeden z jej przodków razem z kolegami podchorążymi szedł na Belweder, po linii matki jest jakiś drzeworyt tego Rottermunda od Belwederu, są wspomnienia dziadka z powstania styczniowego. Nic, tylko się chwalić, a ona jeżeli pisała w wierszach o rodzinie, częściej był to wątek na przykład gruźlicy, jakieś epizodziki z życia osobistego, rodzinnego, a nie z tej chwały. Nie uważała, że to jest jej chwała - mówiła o Wisławie Szymborskiej jej biografka Joanna Szczęsna.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska rodzina pisarze i poeci Dwójka Dorota Gacek genealogia

Nie tylko wydanie "Wierszy wszystkich" uświetni setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej

Rok 2023 został ogłoszony przez Senat rokiem Wisławy Szymborskiej. Z tej okazji zostaną m.in. wydane "Wiersze wszystkie" polskiej noblistki, w Krakowie z kolei zostanie otwarty park literacki jej imienia. Fundacja Wisławy Szymborskiej przedstawiła plan wydarzeń związanych ze świętowaniem setnej rocznicy urodzin poetki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wisława Szymborska Michał Rusinek poezja książki Kraków Katarzyna Cygler Trójka

Szymborska mniej poważna. Absurd w twórczości poetki

Rok 2023 to oficjalnie Rok Wisławy Szymborskiej. Wszystko dlatego, że w lipcu minie setna rocznica urodzin poetki. W środę (1.02) minęła natomiast 11. rocznica śmierci noblistki. W związku z tym audycję "Moje książki" poświęciliśmy tej części twórczości, która świadczyła o ogromnym poczuciu humoru Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Magda Mikołajczuk nagroda Nobla Michał Rusinek Kornel Filipowicz poezja

Wisława Szymborska. Szukanie słów w kamieniu

– Poeci nie robią nic innego, tylko szukają słów – mówiła Wisława Szymborska w Polskim Radiu w 1974 roku. Proces pisania wiersza porównywała zaś do wydobywania kształtu rzeźby z kamienia. – To jest robota kamieniarska – podkreślała. 11 lat temu zmarła znakomita poetka i laureatka Literackiej Nagrody Nobla. 
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska nagroda Nobla literatura polska literatura poezja HISTORIA historia Polski

Wspominając Szymborską: "W garderobie natury jest kostiumów sporo"

- To zdumiewające, jak ona przystawała do swoich wierszy, jak ręka i rękawiczka. Czy jej wiersze były, jakie były, ponieważ ona była taka. Czy ona się na wzór swoich wierszy ukształtowała - tego nie umiem powiedzieć, ale miałam okazję oglądać podobieństwo jej i jej wierszy - opowiadała o Wisławie Szymborskiej w Dwójce pisarka i dziennikarka Joanna Szczęsna.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wisława Szymborska nagroda Nobla literatura poezja wiersze Dorota Gacek Rok Wisławy Szymborskiej

Wyjątkowa publikacja z okazji Roku Wisławy Szymborskiej

- Planujemy jedno wydarzenie absolutnie najważniejsze: publikację wszystkich wierszy Wisławy Szymborskiej. Wszystkich, to znaczy nie tylko tych, które znalazły się w tomach poetyckich, ale także i tych rozproszonych, które były publikowane wyłącznie w czasopismach, jak i tych kilkunastu, które udało się nam odczytać z rękopisów czy maszynopisów - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Rusinek, były sekretarz noblistki.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Michał Rusinek rocznica wiersze poezja Paweł Siwek Dwójka KULTURA Jeremi Przybora

Kolaże-wycinanki Wisławy Szymborskiej we Wrocławiu

Przez miesiąc w dwóch wrocławskich galeriach można zobaczyć wystawę "Wesoła, ale nie za bardzo" na której zaprezentowano 50 kolaży-wycinanek Wisławy Szymborskiej. Jej dopełnieniem są prace artystów, dydaktyków i studentów miejscowej ASP we Wrocławiu, będące intrygującym dialogiem i reinterpretacją wizualnej twórczości noblistki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wisława Szymborska wystawa galeria Wrocław poezja Katarzyna Cygler Trójka

Ukraińska poetka zamieszkała w dawnym mieszkaniu noblistki

Ukraińska poetka Natalia Beltchenko, która uciekła przed wojną z Kijowa, znalazła schronienie w ostatnim mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. Dzięki staraniom fundacji imienia noblistki poetce udało się przedostać najpierw do Lwowa, a potem przez Przemyśl do Krakowa. Dziś jej sypialnią jest były pokój gościnny Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Wisława Szymborska Nobel nagroda Nobla literatura poezja uchodźcy Ukraina Kraków Trójka Ukraina wojna na Ukrainie pomoc