more_horiz
PR24 Portal
Section05

Witold Banach

Otwarcie Muzeum Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej

W Ostrowi Mazowieckiej otwarto muzeum poświęcone zarówno postaci Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz i bohatera walki z komunizmem i nazizmem, jak i jego żonie Marii. W uroczystości wziął udział, oprócz najbliższej rodziny bohatera, prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele rządu.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki muzeum Witold Banach Mazowsze rodzina żołnierze historia Polski Muzeum - Dom Rodziny Pileckich Andrzej Pilecki Maria Pilecka Andrzej Duda

Filmy o trudnym rodzicielstwie i o katastrofie klimatycznej. Trwa 47. FPFF w Gdyni

- Tutaj chodzi o samotne matki, które muszą samotnie zajmować się dziećmi z wszelkiego rodzaju zaburzeniami. Była to geneza myślenia o "Śubuku" - mówił reżyser Jacek Lusiński podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Witold Banach Xawery Żuławski Gdynia festiwal filmowy w Gdyni reżyser kino film polski macierzyństwo klimat Broad Peak Maciej Berbeka

II wojna światowa. "Umowa poczdamska nie przewidywała świadczeń pieniężnych"

II wojna światowa przyniosła ogromne zniszczenia, jak i śmierć milionów ludzi. Po jej zakończeniu Polska nie otrzymała od Niemiec żadnych odszkodowań. - W umowie poczdamskiej, której stroną nie były Niemcy, ani nie była Polska, tylko mocarstwa zachodnie i ZSRR, znalazła się regulacja, w której nie określono wartości reparacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Konrad Graczyk, zastępca dyrektora Biura Badań Historycznych IPN.
Zobacz więcej na temat:  Witold Banach II wojna światowa Krzysztof Świątek Daniel Wydrych historia Polski Niemcy IPN Konrad Graczyk

Wybrano polskiego kandydata do Oscara 2023. Będzie nim... osiołek!

Kandydatów było ośmiu, jednak Komisja Oscarowa pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej nie miała wątpliwości: "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego będzie polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. 21 grudnia dowiemy się, czy "IO" trafi na tzw. krótką listę zawierającą 15 tytułów. 24 stycznia zostanie ogłoszonych pięciu nominowanych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Oscary Jerzy Skolimowski Witold Banach Piotr Łodej Trójka

Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej w Ossowie – pirotechnika, brawura i emocje

W Ossowie odbędzie się kolejne widowisko "Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku". Wydarzenie już kolejny raz uświetni obchody upamiętniające zwycięstwo nad bolszewikami pod Warszawą w 1920 roku. 102 lata temu właśnie pod Ossowem i Radzyminem doszło na najważniejszych walk, które odwróciły losy wojny polsko-bolszewickiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Witold Banach Przemysław Lis Radzymin historia Polski bitwa warszawska

Odkryto grób kilku tysięcy więźniów niemieckiego obozu w Działdowie

Po prawie 80 latach eksperci Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli prochy około 8 tysięcy osób zamordowanych przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej w obozie w Działdowie. Szacują, że w jamach śmierci w lesie niedaleko wsi Białuty znajduje się około 17 ton ludzkich prochów. 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa IPN Patryk Michalski Witold Banach historia Polski historia Europy nazizm mogiła śmierć

Rusza demontaż sowieckich pomników. "Nie powinny straszyć ludzi"

Dziś zostaną wyburzone trzy pomniki Armii Czerwonej. Demontaże monumentów upamiętniających Sowietów odbędą się w miejscowościach: Garncarsko w województwie dolnośląskim, Międzybłocie w województwie wielkopolskim oraz z udziałem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w Siedlcu w województwie wielkopolskim.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan pomniki Związek Radziecki Witold Banach dekomunizacja Armia Czerwona

Obława augustowska. Wyjątkowa wystawa ku pamięci ofiar Armii Czerwonej

W Suwałkach otwarto wystawę "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej". - Spoglądając na fotografie tych ludzi, widzimy ogrom tragedii i strat. Widzimy przerwane życiorysy i również to wszystko, co się nie wydarzyło, ponieważ zostali aresztowani i zginęli - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Stefanek, pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. programowych.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski obława augustowska Suwałki Patryk Michalski Witold Banach

(Nie)rozliczony stan wojenny. IPN zaprasza na debatę ekspertów

"(Nie)rozliczony stan wojenny" - to tytuł debaty organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Prezes IPN Karol Nawrocki wyjaśnia, że uczestnicy debaty będą omawiać kwestię rozliczenia odpowiedzialnych za wprowadzenie stanu wojennego, jak i tych, którzy dopuścili się zbrodniczych działań.
Zobacz więcej na temat:  Witold Banach POLSKA stan wojenny IPN Instytut Pamięci Narodowej historia Polski debata

Niezwykły projekt Muzeum Historii Polski. "Poznamy kraj kontrastów II RP"

Muzeum Historii Polski przygotowało cykl audiobooków "Cuda Polski". Popularni aktorzy czytają w nich serię ilustrowanych przewodników, których autorami byli najlepsi polscy pisarze dwudziestolecia międzywojennego. - To powrót do miejsc, które często bardzo się zmieniły albo których nie ma już w granicach Polski - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert Kostro, dyrektor MHP.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Witold Banach historia Polski

"Cieszę się, że relacje polsko-niemieckie są rzeczywiście bardzo silne". Mateusz Morawiecki spotkał się z Angelą Merkel

Od ceremonii oficjalnego powitania przez premiera Mateusza Morawieckiego przed Pałacem na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie rozpoczęła się w sobotę w południe wizyta Angeli Merkel w Polsce. Kanclerz Niemiec złożyła także kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Angela Merkel polityka Warszawa premier Mateusz Morawiecki dyplomacja Witold Banach

"Cieszę się, że relacje polsko-niemieckie są rzeczywiście bardzo silne". Mateusz Morawiecki spotkał się z Angelą Merkel

Od ceremonii oficjalnego powitania przez premiera Mateusza Morawieckiego przed Pałacem na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie rozpoczęła się w sobotę w południe wizyta Angeli Merkel w Polsce. Kanclerz Niemiec złożyła także kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy Angela Merkel polityka Warszawa premier Mateusz Morawiecki dyplomacja Witold Banach

78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

W Warszawie oddano hołd żydowskim bojownikom z getta, którzy 78 lat temu stanęli do nierównej walki z Niemcami. Przy Pomniku Bohaterów Getta zostały złożone wieńce oraz odmówiona została modlitwa w intencji poległych i zamordowanych. 19 kwietnia 1943 roku grupa około tysiąca słabo uzbrojonych członków żydowskich podziemnych formacji zbrojnych rozpoczęła powstanie.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie powstanie w getcie Żydzi Andrzej Duda Michael Schudrich Witold Banach