more_horiz
PR24 Portal
Section05

Witold Gombrowicz

Konstanty "Kot" Jeleński. Największy ambasador polskiej kultury

- Przyjaciel wielkich artystów. Nowoczesny intelektualista krążący na paryskich salonach i dyskotekach z lekko ironicznym uśmiechem - mówił o nim w radiowej audycji Wojciech Karpiński. Konstanty Jeleński - znakomity eseista i krytyk, żołnierz I Dywizji Pancernej gen. Maczka, współpracownik paryskiej "Kultury" - zmarł 36 lat temu, 4 maja 1987 roku.
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Jeleński Jerzy Giedroyc Józef Czapski Czesław Miłosz Witold Gombrowicz Paryż Francja Paryska "Kultura"

"Skąpy Gombrowicz, nieufny Cortázar". Życiowe przypadki Zofii Chądzyńskiej

- Zadzwonił telefon, odbieram, a tam: "Tu Witoldo, Witoldo Gombrowicz. Czy zechcę odwiedzić jego niskie progi. Będzie całe Buenos Aires i koktajl na sto dwa". No to się wybrałam… - opowiadała w jednej ze swoich barwnych gawęd Zofia Chądzyńska. 24 lutego mija 111. rocznica urodzin tej znakomitej tłumaczki.
Zobacz więcej na temat:  tłumacz literatura Argentyna Witold Gombrowicz Julio Cortazar wspomnienie

Kontrowersyjny Gombrowicz, czyli początki Biblioteki "Kultury"

Instytut Literacki w Paryżu pod kierownictwem Jerzego Giedroycia był nie tylko najważniejszym w 2. poł. XX. w. polskim ośrodkiem politycznym na uchodźstwie, ale przede wszystkim znakomitym wydawnictwem. 70 lat temu, 30 stycznia 1953 roku, zaczęła tu wychodzić jedyna w swoim rodzaju seria książek, a zapoczątkowały ją dzieła Witolda Gombrowicza.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Giedroyc Witold Gombrowicz Paryska "Kultura" książki biblioteka wspomnienie literatura polityka Czesław Miłosz

W głąb króliczej nory, w głąb historii Teatru Telewizji i polskiej literatury

"Down the rabbit hole", w tłumaczeniu Roberta Stillera "W głąb króliczej nory" to tytuł 1 Rozdziału "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carolla. To zarazem jedna z najbardziej pojemnych fraz w historii literatury i podobnie jak  cała książka, skłania od lat do mnożenia interpretacji. Baśnie/bajki od czasów Freuda zresztą stanowią ulubioną "zabawę" dorosłych, dorabiających im drugie np. psychoanalityczne dno.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Teatr Telewizji Lewis Carroll Witold Gombrowicz Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

Jerzy Jarocki. Reżyser sześciu "Ślubów" Gombrowicza

W środowisku aktorskim często mówi się o nim jako o "poecie teatru" lub "filozofie teatru"- kimś kto tworzył go poszukującym, a jego przedstawienia należało oglądać wielokrotnie i je kontemplować. Rozgłos przyniosły mu m.in. reżyserowane przez niego kilkakrotnie przedstawienia "Ślubu" Witolda Gombrowicza. 10 lat temu zmarł Jerzy Jarocki, jeden z najważniejszych reżyserów teatralnych w II połowie XX wieku.   
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jarocki historia Polski HISTORIA Witold Gombrowicz

Jerzy Giedroyc: założeniem było oddziaływanie na kraj

- Zawsze chcę dodać, że na tej nieludzkiej ziemi, to jest w Rosji sowieckiej, zupełnie nie straciłem moich przyjaźni z prawdziwymi Rosjanami, którzy dziś są przeciw tej sowieckiej Rosji - mówił Józef Czapski o swojej książce "Na nieludzkiej ziemi".
Zobacz więcej na temat:  literatura emigracyjna po 1939 Witold Gombrowicz Andrzej Bobkowski Gustaw Herling-Grudziński Jerzy Giedroyc Dwójka Rafał Habielski Andrzej Mietkowski

Profesor Bolecki: krytyczny znawca największych pisarzy

Profesor Włodzimierz Bolecki jest teoretykiem i badaczem literatury polskiej, autorem wydań krytycznych najwybitniejszych pisarzy, a także - sam jest pisarzem. I właśnie o jego fascynacjach literackich i zainteresowaniach rozmawiała Magdalena Złotnicka.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Złotnicka KULTURA literatura Józef Mackiewicz Gustaw Herling-Grudziński Stanisław Ignacy Witkiewicz Bruno Schulz Witold Gombrowicz Aleksander Wat Trójka