more_horiz
PR24 Portal
Section05

Witold Lazar

Rekordowy lot statku kosmicznego Orion. Teraz wraca na Ziemię

NASA poinformowała, że statek kosmiczny Orion znalazł się w najdalszym punkcie swojego lotu wokół Księżyca. Statek jest w dobrym stanie i kontynuuje swoją podróż po odległej orbicie wstecznej. Jest to testowy lot przed powrotem do załogowej eksploracji Księżyca w ramach projektu Artemis. Jakie czekają go kolejne zadania?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos lot na Księżyc misja Artemis NASA Witold Lazar Trójka

Przydomowa turbina wiatrowa i panel słoneczny – recepta na własny prąd?

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej pracują nad przydomową turbiną wiatrową, montowaną wraz z panelem słonecznym. Wykorzystywanie wiatru i ruchu powietrza wytwarzanego przez pojazdy na drodze pozwoliłoby na produkcję ok. 1 kW energii na godzinę, a to wystarczyłoby na zasilanie nawet dwóch gospodarstw domowych. W "Trójce przed południem" opowiedział o tym dr inż. Michał Lipian z Politechniki Łódzkiej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar energia odnawialna energia elektryczna

Biopolepszacz glebowy – jak można wykorzystać bioodpady?

Studenci i naukowcy stworzyli biopolepszacz glebowy. W Polsce marnuje się prawie 5 mln ton żywności rocznie, z czego ponad 50 proc. trafia do śmieci z gospodarstw domowych. I to właśnie bioodpadom przyjrzeli się młodzi naukowcy. Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu opracowano biopolepszacz glebowy z odpadów. O szczegółach projektu i jego zastosowaniu na szeroką skalę opowiedziała prof. Agnieszka Medyńska-Juraszek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar żywność jedzenie społeczeństwo

Ciąg liczb Fibonacciego – jak można go wykorzystać?

Kim był Leonardo Fibonacci i jaka jest historia jego niepozornego ciągu liczbowego? Może być to sposób na wyjaśnienie wielu zagadnień, nie tylko w świecie fizyki i matematyki, która nieodłącznie łączy się z finansami. Jak ciąg Fibonacciego jest wykorzystywany w ekonomii? O tym mówiliśmy w tym wydaniu "Trójki przed południem".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Józef Niewiarowski Paweł Turski matematyka informatyka

Czy robotom można zaufać?

Roboty, a zwłaszcza sztuczna inteligencja, stawiają pytania natury etycznej. Relacjom między człowiekiem a robotem, m.in. poziomowi zaufania, jakim człowiek darzy maszynę, przyglądają się naukowo Nina Bażela oraz Paweł Graczak, studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, z Koła Naukowego AGH Space Systems. W badaniu poziomu zaufania do robotów wykorzystali Kalmana – łazika marsjańskiego, którego tworzą od pięciu lat. Z autorami testów rozmawiała Joanna Gąska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar robotyka robot roboty robotyzacja

Księżyc w przyszłości – jak możemy go wykorzystać?

Czy Księżyc w przyszłości może być źródłem cennych pierwiastków i minerałów? NASA planuje lądowanie załogowej misji na powierzchni Księżyca na 2025 rok. W ramach misji Artemis III dwoje astronautów pozostanie na orbicie, a dwoje wyląduje i spędzi tam około tygodnia. Jednak od wielu lat trwają prace dotyczące metali i pierwiastków znajdujących się na Srebrnym Globie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar księżyc kosmos

Woda pitna z Bałtyku – polscy naukowcy i nanotechnologiczna rewolucja

Woda pokrywa 70 procent naszej planety, łatwo zatem dojść do wniosku, że zawsze będzie jej pod dostatkiem. Jednak zaledwie 3 procent całego jej zasobu to woda słodka, z czego dwie trzecie jest schowane w zamarzniętych lodowcach lub w innych nieosiągalnych dla nas miejscach. W "Trójce przed południem" rozmawialiśmy o nowej metodzie uzyskiwania wody pitnej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar woda społeczeństwo

Energia jądrowa w Polsce. "To nowoczesna i bezpieczna technologia"

Energia jądrowa w naszym kraju ma dość burzliwą historię. Elektrownia atomowa w Żarnowcu była powodem wielu protestów, a od katastrofy w Czarnobylu część Polaków podchodzi do atomu sceptycznie. O tym, dlaczego energetyka jądrowa jest jedną z najbardziej bezpiecznych, rozmawialiśmy z Michałem Strzelcem z portalu zajmującego się tą tematyką.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar energia atomowa elektrownia atomowa