more_horiz
PR24 Portal
Section05

wiza

Wojna rujnuje białoruską gospodarkę. "Polska głównym kierunkiem relokacji dla białoruskiego biznesu"

Aleksander Łukaszenka nie podejmuje racjonalnych z punktu widzenia ekonomicznego decyzji, tylko decyzje polityczne. Jest człowiekiem, który bardzo długo pamięta wszystkie krzywdy – powiedział Aleś Alachnowicz, doradca gospodarczy Swiatłany Cichanouskiej, liderki białoruskiej opozycji, na dorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.
Zobacz więcej na temat:  Europa davos 2023 Białoruś wiza biznes reżim

Doradcy Cichanouskiej: Polska jest głównym kierunkiem relokacji dla białoruskiego biznesu

Aleksander Łukaszenka nie podejmuje racjonalnych z punktu widzenia ekonomicznego decyzji, tylko decyzje polityczne. Jest człowiekiem, który bardzo długo pamięta wszystkie krzywdy – powiedział Aleś Alachnowicz, doradca gospodarczy Swiatłany Cichanouskiej, liderki białoruskiej opozycji, na dorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa davos 2023 POLSKA Białoruś wiza biznes reżim

Polska wzywa UE do zaprzestania wydawania wiz Rosjanom. Sejm przyjął uchwałę w tej sprawie

Sejm przyjął w czwartek uchwałę potępiająca pseudoreferenda organizowane na okupowanych terenach Ukrainy przez Rosję oraz wzywającą UE do wstrzymania wydawania wiz obywatelom Rosji. Wspólną inicjatywę połączonych komisji: spraw zagranicznych oraz do spraw Unii Europejskiej poparło w głosowaniu 434 posłów. Żaden z posłów obecnych na sali nie głosował przeciwko, od głosu wstrzymali się dwaj posłowie Konfederacji: Grzegorz Braun oraz Konrad Berkowicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sejm wiza wizy Rosja Unia Europejska

Kolejny kraj wstrzymuje wydawanie wiz Rosjanom. "W konflikcie nie ma miejsca na neutralność"

Belgia wstrzymała wydawanie wiz Rosjanom. Poinformował o tym premier Belgii Alexander De Croo w Nowym Jorku. Występując na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, szef belgijskiego rządu w ostrych słowach skrytykował Rosję za napaść na Ukrainę. Mówił o średniowiecznym barbarzyństwie i odpowiedzialności sprawców zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia wiza Rosja wojna na Ukrainie Beata Płomecka

Wizy nie dla Rosjan? Europoseł PiS pyta, co UE zamierza robić w tej sprawie

Europoseł PiS Anna Fotyga pyta szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella o wizy dla Rosjan. "12 milionów Rosjan posiada ważną wizę Schengen, z którą mogą podróżować po całej Unii Europejskiej. Społeczeństwo rosyjskie musi bezpośrednio odczuć konsekwencje agresji, by wpłynąć na zmianę całego państwa. Rosjanie nie powinni korzystać z przywileju przebywania na terenie Unii" - zaznaczyła była szefowa polskiego MSZ.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska wizy Rosja wiza Anna Fotyga

Zaostrzenie zasad dot. wjazdu Rosjan do Polski. Szef MSWiA: aby być skuteczne, sankcje muszą być dotkliwe

"Tylko szerokie, dotkliwe sankcje mogą w zdecydowany sposób uderzyć w reżim Putina" - napisał na Twitterze szef MSWiA. Mariusz Kamiński podpisał rozporządzenie zaostrzające przepisy dot. wjazdu do Polski obywateli Rosji. Chodzi o ruch m.in. w celach turystycznych i sportowych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo wizy Rosja sankcje wiza Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński

Co z turystycznymi wizami dla Rosjan? Bloomberg: Niemcy i Francja zajęły wspólne stanowisko

Agencja informacyjna Bloomberg podała, że  Francja i Niemcy są przeciwne wprowadzeniu całkowitego zakazu wydawania wiz unijnych obywatelom rosyjskim. Jak dodano, wspólne stanowisko obu krajów zostało zawarte w liście do ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej, którzy spotkają się we wtorek na nieformalnym posiedzeniu w Pradze.
Zobacz więcej na temat:  Europa Niemcy Francja ŚWIAT Rosja wojna 2022 wiza

Restrykcje wizowe wobec Rosjan. Paweł Kowal: UE powinna dysponować odpowiednim mechanizmem

- Powinien być zablokowany wjazd dla wszystkich tych, którzy chcą korzystać z naszego ustroju, wolności gospodarczej, wolności słowa - a nie są w stanie napisać dwóch słów o tym, co myślą o agresji Putina - powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Paweł Kowal z KO, odnosząc się w ten sposób do dyskusji na temat restrykcji wizowych dla Rosjan.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Bartłomiej Graczak Paweł Kowal Rosja wojna 2022 wiza

"Polska pracuje nad zablokowaniem wydawania wiz Rosjanom". Wawrzyk o pracach MSZ

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk oświadczył, że "Polska pracuje nad opracowaniem koncepcji, która pozwoli na niewydawanie wiz Rosjanom". Jak wskazał, "w ciągu najbliższych tygodni możemy spodziewać się decyzji w tej sprawie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk służby i bezpieczeństwo wiza Strefa Schengen Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska wojna na Ukrainie

Z polskim paszportem w świat. Polska w rankingu Henley Passport Index

Jako Polacy możemy czuć się wyróżnieni spośród obywateli blisko dwustu krajów świata. Polski paszport jest kluczem do zwiedzania ogromnej liczby państw i w tej kwestii jesteśmy dosyć wysoko, bo na dziesiątym miejscu – wynika z najnowszego rankingu Henley Passport Index.
Zobacz więcej na temat:  Trójka administracja Piotr Firan Adam Karpiński Aleksander Ziemiańczyk dokument Stany Zjednoczone turystyka granica ranking paszport wiza wiza amerykańska