more_horiz
PR24 Portal
Section05

Włochy

Meloni podziękowała Morawieckiemu i Zełenskiemu. "Będziemy wspólnie bronić naszych wartości"

Przywódczyni włoskiej partii Bracia Włosi, Giorgia Meloni, podziękowała premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu za gratulacje po zwycięstwie w wyborach parlamentarnych. Zrobiła to we wpisach w mediach społecznościowych. "Dziękuje premierze Morawiecki, będziemy wspólnie bronić naszych wartości i bezpieczeństwa w Europie" - napisała Giorgia Meloni do szefa polskiego rządu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy wybory Giorgia Meloni wybory we Włoszech Mateusz Morawiecki Wołodymyr Zełenski

Wicemarszałek Sejmu: Giorgia Meloni zaznaczyła, że UE i NATO będą priorytetem we Włoszech

- Europa jest różnorodna i w różnym okresie różne partie oraz ugrupowania przekonują swoich wyborców. Niedawno zmienił się też układ sił w Niemczech i to jest normalne - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej. Wicemarszałek Sejmu skomentowała w ten sposób przyspieszone wybory parlamentarne we Włoszech, które wygrała centroprawicowa koalicja.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy wybory we Włoszech Giorgia Meloni Unia Europejska Komisja Europejska NATO Małgorzata Kidawa-Błońska Grzegorz Jankowski

Afera szpiegowska w dowództwie NATO. "Pokazuje jak niebezpieczni są rosyjscy nielegałowie"

Pod koniec sierpnia włoski dziennik "La Reppublica", portale śledcze Bellingcat i The Insider oraz niemiecki tygodnik "Der Spiegel" opisali skandal szpiegowski w dowództwie NATO w Neapolu, w którym główną rolę odegrała rosyjska agentka o pseudonimie "Maria Adela Kuhfeldt Rivera". Miała ona "utrzymywać relacje" z dziesiątkami zachodnich oficerów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO Włochy Rosja szpieg

"Mamy nadzieję, że Meloni zostanie premierem". Sobolewski komentuje wybory we Włoszech

Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski powiedział, że "cieszymy się z wyniku wyborów we Włoszech". - Mamy nadzieję, że Giorgia Meloni, która przewodniczy zwycięskiej partii Fratelli d'Italia w najbliższych dniach dostanie misję tworzenia nowego włoskiego rządu - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Włochy ŚWIAT Europa wybory we Włoszech Komisja Europejska Giorgia Meloni

Wygrana Braci Włochów w wyborach. Ekspert: to ugrupowanie dysponuje solidną bazą wytrawnych polityków

Blok centroprawicy otrzymał ponad 43 proc. głosów w niedzielnych wyborach parlamentarnych we Włoszech - takie nadal cząstkowe dane z większości komisji podaje w poniedziałek przed południem agencja Ansa. Najwięcej głosów w obu izbach parlamentu - około 26 proc. - dostała partia Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgii Meloni.
Zobacz więcej na temat:  Włochy Giorgia Meloni Matteo Salvini Silvio Berlusconi Giuseppe Conte Matteo Renzi ŚWIAT Europa

Zwycięstwo centroprawicy we Włoszech. Piotr Kaleta: jest szansa na powrót do normalności w Europie

- Cieszę się z tego zwycięstwa, bo jest szansa na to, że w Europie wróci normalność. A przede wszystkim ta normalność wraca do nas w sposób demokratyczny. Trzeba to dziś podkreślać: że taki był wybór włoskiego narodu. Włosi zdecydowali, że chcą wracać do chrześcijańskich korzeni - zaznaczył w Polskim Radiu 24 poseł PiS Piotr Kaleta.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Włochy Piotr Kaleta wybory we Włoszech Europa Giorgia Meloni

Prezydent Duda: ile trzeba mieć w sobie arogancji, żeby o wyniku wyborów w innym kraju powiedzieć: "źle wybrali"?

Andrzej Duda w mediach społecznościowych skomentował głosy niezadowolenia niektórych europejskich polityków po wyborach we Włoszech. "Ile trzeba mieć w sobie poczucia wyższości, buty, arogancji i pogardy dla demokratycznych reguł? - pytał prezydent.
Zobacz więcej na temat:  Włochy wybory we Włoszech Europa Ursula von der Leyen Komisja Europejska ŚWIAT Andrzej Duda