more_horiz
PR24 Portal
Section05

Włochy

"Geopolis". Kryzys bezpieczeństwa w Szwecji skutkiem błędnej polityki migracyjnej

- Pamiętajmy o tym, że ten problem nie powstał teraz, ale trwa już kilka lat, od 2015 r. od czasów rządów socjaldemokratów, kiedy szwedzki rząd zaczął wdrażać swoją politykę migracyjną pozwalającą na przyjazd i osiedlenie się w Szwecji. To spowodowało narastający problem, z którym chce walczyć rząd prawicy - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Gibała (Instytut Nowej Europy).
Zobacz więcej na temat:  Lampedusa Włochy Unia Europejska imigranci w Europie migracja Antoni Opaliński Szwecja

PR24 "Nie ma zgody na przymusową relokację". Jacek Ozdoba o pakcie migracyjnym UE

W studiu Polskiego Radia 24 dyskusja o nielegalnej migracji. Jacek Ozdoba (Suwerenne Polska) podkreślał, że nie ma zgody na pakt migracyjny w kształcie proponowanym przez UE, Marcin Kulasek (Lewica) zaważył, że jego ugrupowanie jest za przyjmowaniem migrantów, ale na określonych zasadach. W dyskusji udział wzięli również Czesław Mroczek (Koalicja Obywatelska), Urszula Rusecka (Prawo i Sprawiedliwość) Jarosław Sachajko (Kukiz’15-Demokracja Bezpośrednia).
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 Włochy Niemcy Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Jacek Ozdoba Jarosław Sachajko Urszula Rusecka Czesław Mroczek Marcin Kulasek

Włochy: straż przybrzeżna uratowała 177 osób z płonącego statku. Na pokładzie byli imigranci

Włoska straż przybrzeżna uratowała 177 osób z płonącego statku, który płynął z Lampedusy do Porto Empedocle na Sycylii. Wśród uratowanych jest także 27 osób z załogi. Prawie wszyscy pasażerowie zostali przeniesieni na statek straży przybrzeżnej i kontynuują podróż do Porto Empedocle. Trzy z uratowanych osób zdecydowały się na powrót na Lampedusę. Pożar na statku wybuchł w piątek wieczorem w maszynowni.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy kryzys migracyjny 2023 Lampedusa imigranci w Europie

Kryzys migracyjny. Niemcy nadal będą finansować statki organizacji pozarządowych. "To promowanie cierpienia na morzu"

Na spotkaniu z włoskim ministrem spraw zagranicznych Antonio Tajanim, szefowa MSZ RFN Annalena Baerbock pozostała uparta, mówiąc, że Niemcy będą nadal finansować statki organizacji pozarządowych, zajmujące się ratowaniem migrantów na Morzu Śródziemnym. Tajani wyjaśnił, że jego zdaniem finansowanie promuje cierpienie na Morzu Śródziemnym - relacjonuje portal Tichys Einblick.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Niemcy Antonio Tajani Annalena Baerbock migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Morze Śródziemne

Włochy wypowiadają wojnę handlarzom ludźmi. "Ponad 90 proc. imigrantów skorzystało z ich pośrednictwa"

Musimy prowadzić totalną, globalną wojnę, bez ustępstw, z handlarzami ludźmi - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Włoch Carlo Nordio podczas otwarcia konferencji na temat zapobiegania przestępczości zorganizowanej z okazji 20. rocznicy wejścia w życie Konwencji z Palermo o zwalczaniu międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy przestępczość policja Palermo handel ludźmi Mafia migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Unia Europejska przemyt

Prof. Grosse: nie ma gwarancji, że mechanizm przymusowej relokacji nie będzie stosowany

 - Komisja Europejska wielokrotnie pokazała w ostatnich latach, że w stosunku do Polski jest bardzo nieżyczliwa. KW przyjmuje pewne interpretacje, które mają Polskę karać - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Grosse. Europeista odniósł się w ten sposób do procedowanego przez KE paktu migracyjnego, który przewiduje sprowadzenie do polski tysięcy imigrantów i może nie uwzględnić tego, że Polacy przyjęli pod swój dach ok. 2 mln uchodźców z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Europa migracja kryzys migracyjny Włochy Unia Europejska Katarzyna Gójska

Organizacje pozarządowe dostają pieniądze z Niemiec, by destabilizować sytuację we Włoszech. Morawiecki: to wariactwo

- To jest wariactwo: włoskie organizacje pozarządowe dostają rządowe niemieckie pieniądze, żeby destabilizować Włochy. Ja przestrzegałem, a premier Włoch pisze z oburzeniem list do kanclerza Niemiec w tej sprawie - mówił we wtorek w w Trzciance (Wielkopolskie) premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Włochy Niemcy imigracja Olaf Scholz

Kryzys migracyjny w Europie. Europoseł Zalewska punktuje fiasko niemieckiej polityki

- Przypomnę słynne napisy na dworcach niemieckich, witające nielegalnych imigrantów. To jest cała polityka niemieckiej lewicy ze wsparciem CDU, a w Parlamencie Europejskim ze wsparciem EPP - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Anna Zalewska, nawiązując do polityki migracyjnej Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Anna Zalewska Paweł Zieliński migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 Niemcy Olaf Scholz CDU Unia Europejska Europarlament Parlament Europejski Komisja Europejska Włochy Rzym Berlin

PR24 "Zderzenie dwóch modeli myślenia o migracji". Dr Podemski o napięciach na linii Niemcy-Włochy

- Pani Meloni uważa, że działalność NGO, organizacji, które na morzu podejmują z łódek migrantów, i być może kierują się przesłankami moralnymi wysokiej próby, de facto zachęca ludzi do podejmowania tego typu desperackich wypraw - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Podemski, italianista (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 Włochy Niemcy

Poderwano stacjonujące w Polsce F-35. Nieoficjalnie: chodziło o rosyjskie samoloty

Dwa myśliwce F-35 sił powietrznych Włoch, stacjonujące w Polsce w ramach operacji zabezpieczenia przestrzeni powietrznej państw NATO, zostały poderwane, by przechwycić niezidentyfikowane samoloty, prawdopodobnie rosyjskie - poinformowała w poniedziałek agencja Ansa. Jak wyjaśniła, zdarzenie to miało miejsce 21 września.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA F-35 Włochy Rosja wojsko NATO infografika służby i bezpieczeństwo