more_horiz
PR24 Portal
Section05

wodór

PKN ORLEN i PESA rozwijają współpracę na rzecz kolei wodorowej

PKN ORLEN podpisał porozumienie o strategicznej współpracy z PESA Bydgoszcz przy tworzeniu kompleksowej oferty dla publicznego transportu kolejowego. W ramach umowy PKN ORLEN zapewni paliwo wodorowe oraz infrastrukturę tankowania dla produkowanych przez PESA lokomotyw manewrowych oraz pociągów pasażerskich. Współpraca obydwu firm pozwala na stworzenie zeroemisyjnej, komercyjnej oferty dla organizatorów transportu publicznego oraz operatorów centrów logistycznych, terminali przeładunkowych i portów.
Zobacz więcej na temat:  PKN Orlen wodór POLSKA GOSPODARKA kolej gospodarka polska transport

PKN Orlen dostarczy paliwo wodorowe dla MPK Poznań. Daniel Obajtek: jeden z największych kontraktów w Europie

Podpisaliśmy jedną z największych w Europie umów na dostawy niskoemisyjnego paliwa wodorowego. Wodór produkowany przez Grupę Orlen będzie zasilał autobusy miejskie w Poznaniu do 2038 r. - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport publiczny transport miejski transport PKN Orlen Daniel Obajtek wodór paliwa alternatywne POLSKA społeczeństwo

Coraz lepsza współpraca gospodarcza Polski z Belgią. Otwierają się także zupełnie nowe możliwości

W 2021 roku polsko-belgijskie obroty handlowe osiągnęły rekordowy poziom 14,1 mld euro, co oznacza prawie 30-proc. wzrost rok do roku. W opinii ambasadora Polski w Królestwie Belgii Rafała Siemianowskiego, szansą na kolejne pola współpracy są technologie wodorowe i energetyka wiatrowa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Belgia eksport import wodór gaz ziemny energia odnawialna

Elektrycznie, wodorowo - klasycznie i sportowo. Hyundai przedstawił dwie nowe koncepcje

Jeśli Hyundai ma w swoim oznaczeniu symbol "N", to wiadomo, że mowa o sportowym i dającym mnóstwo wrażeń samochodzie. Patrząc na dwa nowe, koncepcyjne modele, z całą pewnością można stwierdzić, że szybko znajdą swoich entuzjastów.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 hyundai Korea Południowa nowe technologie samochody elektryczne pojazdy elektryczne elektromobilność wodór

Historyczny dzień w polskiej energetyce. Powołano pierwszą Samorządową Spółkę Wodorową

W siedzibie Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powołano pierwszą w Polsce Samorządową Spółkę Wodorową. Jednymi z jej głównych udziałowców jest miasto Sanok i firma Autosan. Celem przedsięwzięcia będzie między innymi wykorzystanie wodoru na potrzeby ciepłownicze i całkowite odejście od węgla.
Zobacz więcej na temat:  wodór inwestycje energetyka Sanok POLSKA społeczeństwo bezpieczeństwo

Ekspert Instytutu Staszica: fuzja Orlenu z Lotosem zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polski

- Po podjęciu pozytywnej decyzji (uchwały) przez Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy PKN Orlen i Grupy Lotos, nie ma już formalnych przeszkód, aby stworzyć jedną firmę. Może to formalnie nastąpić w ciągu paru dni przez wpisanie nowej firmy do dokumentów rejestrowych w sądzie rejestrowym - powiedział Dawid Piekarz wiceprezes Instytutu Staszica w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen lotos ropa naftowa wodór

Czy polski pomysł na wodór podbije światowy rynek motoryzacyjny?

Samochody wodorowe to zdecydowany krok w stronę ekologicznego transportu i czystszego środowiska. Z założenia ten rodzaj pojazdu jest nisko lub zeroemisyjny - emituje jedynie parę wodną, która nie wpływa negatywnie na ekosystem.
Zobacz więcej na temat:  wodór GOSPODARKA paliwa energetyka energia inwestycje Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy nowe technologie ekologia samochody samochód

Zgoda UE na wykorzystanie atomu i gazu w "zielonej transformacji" daje podstawy do budowy elektrowni jądrowych w Polsce

Założenie, że energetyka nadal będzie się opierać głównie na węglu jest błędne, ale także założenie że bez atomu i gazu uda się osiągnąć cele "Fit for 55" tylko dzięki OZE, to także jest utopia. Te postawy są efektem zaostrzenia się sporu w UE o przyszłość OZE, a wojna na Wschodzie tylko uwypukliła te dwa skrajne poglądy - powiedział Wojciech Jakóbik redaktor naczelny portalu biznesalert.pl, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA atom Komisja Europejska OZE zielona energia gaz ziemny wodór

4,5 GW energii ze źródeł nisko i zero emisyjnych. Orlen inwestuje w gaz, atom i paliwa alternatywne

Do 2030 r. ze źródeł nisko i zero emisyjnych Orlen chce uzyskać 4,5 GW energii. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że w I kwartale tego roku Grupa Orlen miała aktywa energetyczne o mocy 3,4 GW, w tym 649 MW energii z OZE. Orlen przygotowuje się także do transformacji w paliwach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen gaz ziemny energia atomowa energia odnawialna wiatr Morze Bałtyckie wodór energetyka inwestycje

Ogromny potencjał biogazu do zagospodarowania. PGNiG i Orlen Południe rozmawiają o wspólnej strategii

PGNiG i Orlen Południe rozmawiają o strategii wspólnej spółki, która ma działać na rynku biogazu. Przedmiotem tych ustaleń są założenia dotyczące liczby instalacji biogazowych i wolumenów produkcyjnych. Z analiz wynika, że pod potencjał wytwarzania biogazu w Polsce sięga kilku mld m3 rocznie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PGNiG PKN Orlen wodór energetyka energia elektryczna

Przyszłość motoryzacji

Jeszcze całkiem niedawno uważano powszechnie i bezdyskusyjnie, że przyszłość to bez wyjątku pojazdy elektryczne. Jeśli wspominało się o wodorze, słyszało się jedynie oburzenie i kpinę, wspartą postacią Elona Muska, który zainwestowawszy fortunę w pojazdy elektryczne, na dźwięk słowa wodór reaguje jak wampir na czosnek. Cóż ma w takiej sytuacji powiedzieć?  Pieniądz ma sporą bezwładność. Zainwestowany nie znosi szybkiej zmiany kierunku.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio społeczeństwo drogi nowe technologie ŚWIAT kierowca kierowcy motoryzacja samochody samochody elektryczne samochód stacja ładowania ekologia infrastruktura wodór elekromobilność

"Służą transformacji spółki i całej gospodarki". Wiceprezes PGNiG o wodorowych projektach

- W ramach programu wodorowego prowadzimy 8 przedsięwzięć, z których część jest mocno zaawansowana - poinformował w radiowej Jedynce Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG. Spółka otrzymała Nagrodę Gospodarczą Polskiego Radia za zajęcie 1. miejsca w kategorii "Firma Ekologiczna", za wodorowy program badawczy "Wodór - Czyste Paliwo dla Przyszłości".
Zobacz więcej na temat:  PGNiG wodór energetyka paliwa GOSPODARKA