more_horiz
PR24 Portal
Section05

Wojciech Młynarski

Iza Połońska. Śpiewała Osiecką i piosenki z Kabaretu Starszych Panów. Teraz czas na "Noce bez gwiazd"

Iza Połońska zaprezentowała w Programie 1 Polskiego Radia piosenkę "Noce bez gwiazd". Wokalistka zyskała popularność, śpiewając utwory Agnieszki Osieckiej - jej interpretacje znalazły się na płycie "SING! Osiecka" - oraz piosenki z Kabaretu Starszych Panów ("Pejzaż bez ciebie"). 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke piosenka Kabaret Starszych Panów Agnieszka Osiecka Bogdan Hołownia Toruń Krzysztof Komeda Wojciech Młynarski Rzeszów Zielona Góra Łódź

Dariusz Michalski: Młynarski był fantastycznym obserwatorem

- W swojej grupie historycznej twórców polskiej piosenki umieszczam go wśród trójcy: Agnieszka, Jonasz, Wojtek, czyli Osiecka, Kofta, Młynarski. Z tym, że Jonasz filozofował, Agnieszka poetyzowała, a Wojtek obserwował, lepił postacie i kiedy ukazywał się jego tekst, to każdy był zdziwiony, bo znał te elementy, ale to Młynarski scalił je w jedną, bardzo charakterystyczną postać - mówił w Dwójce dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Młynarski Jan Młynarski Alicja Majewska Gaba Kulka Dariusz Michalski Jakub Kukla Monika Zając

Szabłowska: tekst często potrafi podnieść muzykę na wyższy poziom

Trudno oszacować, ile piosenek rocznie powstaje w Polsce. Stosunkowo niewiele z nich staje się jednak przebojami pamiętanymi przez lata. Sekret dobrego utworu tkwi w warstwie tekstowej. - Tekst często potrafi podnieść muzykę na wyższy poziom - mówi Maria Szabłowska, dziennikarka muzyczna Programu 1 Polskiego Radia, nominowana do tytułu Mistrza Mowy Polskiej 2022.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Agnieszka Kunikowska MUZYKA piosenka Agnieszka Osiecka Wojciech Młynarski Katarzyna Nosowska

Urzekające opowieści i momenty chwytające za serce

Piątkowe wczesne popołudnia to czas, w którym tradycyjnie karmimy się polskimi dźwiękami w selekcji Mateusza Tomaszuka. Tym razem w audycji "Nasza tonacja" pojawili się m.in. debiutująca jeszcze Mela Koteluk, Maanam z okresu tuż po rozwiązaniu zespołu oraz trio Waglewski Fisz Emade, które zapewniło nam, jak ujął to prowadzący, "urzekające opowieści i chwytające za serce momenty" dzięki albumowi "Duchy ludzi i zwierząt".
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Mateusz Tomaszuk Fisz Emade Kuba Badach Justyna Święs Myslovitz Mela Koteluk Wojciech Młynarski Maanam

W czasie wojny milczą muzy? Baczyński i Pawlik w "Trójce pod Księżycem"

Kolejne wydanie "Trójki pod Księżycem" z cyklu "W czasie wojny milczą muzy?" poświęciliśmy poezji. 21 marca zaczyna się jeszcze jedna trudna wiosna. Dwie poprzednie przeżywaliśmy przytłoczeni pandemią. Tę nadchodzącą powitamy wsłuchani w wiadomości z wojny za wschodnią granicą. 21 marca to także Światowy Dzień Poezji, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Młynarski KULTURA

Dłuższe i krótsze chwile dźwiękowej przyjemności

Hipnotyczna Rosa Anschütz, chwytliwi Doused oraz melancholijni 40 Watt Sun – to m.in. oni zapewnili nam krótsze lub dłuższe chwile dźwiękowej przyjemności w "Konstelacji M.". W audycji nie zabrakło także twórczości Wojciecha Młynarskiego, której we wtorek 15 marca radiowa Trójka poświęciła cały dzień.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Tomaszuk Trójka MUZYKA muzyka hp Wojciech Młynarski Gaba Kulka Daria Zawiałow

5. rocznica śmierci Wojciecha Młynarskiego. Posłuchaj reportażu "Słowo i rytm" Jakuba Tarki

Był twórcą absolutnie wyjątkowym, obserwatorem niezwykle wyczulonym na "rzeczywistość, która coraz bardziej nas otacza", jak mawiał prof. Kazimierz Rudzki. Tworzył teksty satyryczne, ale też liryczne, dla siebie i dla innych. Sam o sobie mówił, że jest "tekściarzem", rzemieślnikiem, który pisze teksty na zamówienie, tak jak szewc robi buty. 15 marca 2022 r. minęła 5. rocznica śmierci wybitnego mistrza słowa i piosenki - Wojciecha Młynarskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Młynarski piosenka reportaż Jakub Tarka

Wojciech Młynarski, mistrz lirycznego kpiarstwa [POSŁUCHAJ]

Był twórcą absolutnie wyjątkowym, obserwatorem niezwykle wyczulonym na "rzeczywistość, która coraz bardziej nas otacza", jak mawiał prof. Kazimierz Rudzki. Tworzył teksty satyryczne, ale też liryczne, dla siebie i dla innych. Sam o sobie mówił, że jest "tekściarzem", rzemieślnikiem, który pisze teksty na zamówienie, tak jak szewc robi buty.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wojciech Młynarski piosenka reportaż Jakub Tarka Trójka