more_horiz
PR24 Portal
Section05

Wojciech Reszczyński

"Mamy do czynienia z autentycznym buntem". Wojciech Reszczyński o sądownictwie w Polsce

- Zgodnie z tradycyjnym podziałem mamy władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą i ta trzecia władza odmówiła współpracy w związku z reformami jakie władza wykonawcza, upoważniona przez władzę ustawodawczą, przeprowadziła w sądownictwie - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Reszczyński, publicysta Programu 3 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy sądownictwo sąd prawo ustawa Wojciech Reszczyński

Jak zadbać o rozwój młodego człowieka? Współczesne trudności wychowawcze

Od kwietnia na rynku ukazuje się dwumiesięcznik poświęcony wychowaniu. Jego wydawcą jest Ośrodek Rozwoju Edukacji, publiczna placówka o zasięgu krajowym, zajmująca się doskonaleniem nauczycieli, prowadzona przez Ministra Edukacji Narodowej. W składzie redakcji są zawodowi nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, dziennikarze. Na czym polegają współczesne kłopoty wychowawcze? Z czy mierzą się rodzice i pedagodzy? 
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Wojciech Reszczyński Trójka wychowanie dzieci młodzież edukacja

WOT. Przed jakimi zadaniami stają teraz żołnierze?

– Jesteśmy pierwszą brygadą Wojsk Obrony Terytorialnej przeznaczoną ściśle do ochrony terenu zurbanizowanego. Nasze zadane to ochrona ludności w granicach Warszawy – mówi st. kpr. Przemysław Łuszczki, przywołując przykład 112. Brygady Terytorialnej Wojsk Ukrainy, które odparły atak na Kijów. – Ich wzorem my będziemy realizowali obronę ludności naszej stolicy – podkreśla. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojsko Polskie Terytorialsi WOT Wojska Obrony Terytorialnej Wojciech Reszczyński

Plany budowy Pętli Mazurskiej w cieniu katastrofy ekologicznej na Odrze

Opinia publiczna otrzymała dobrą i złą wiadomość związane z kondycją polskich zbiorników wodnych. Dobrą wiadomością jest podpisanie pierwszej umowy na wykonanie Wielkiej Pętli Mazurskiej, co jest spełnieniem marzeń wielu żeglarzy, motorowodniaków, ale i miłośników Mazur. Złą – zatrucie rzeki Odry, o którym to zdarzeniu, mimo braku wieści o przyczynie i sprawcach, już mówi się jako o katastrofie ekologicznej. O obu wydarzeniach we czwartkowym "Klubie Trójki" rozmawiali Arkadiusz Czartoryski, Wojciech Skowyrski oraz kpt. Jacek Wasilewski. 
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki społeczeństwo Wojciech Reszczyński katastrofa ekologiczna Odra ryby zatrucie żeglarstwo woda jezioro Arkadiusz Czartoryski inwestycje turystyka

Kryzys energetyczny a sprawa europejska

Światowe i europejskie konsekwencje wojny na Ukrainie to m.in. deficyt najważniejszych surowców energetycznych, a co za tym idzie, wyższe ceny paliw, żywności i usług oraz inflacja sięgająca od 20 proc. do 25 proc. To także zagrożenie recesją, brakiem ogrzewania zimą, życie w cieniu wojny nuklearnej oraz milionowe migracje uchodźców z Ukrainy i emigrantów ekonomicznych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Reszczyński Rosja Gazprom gaz energetyka Anna Moskwa Wojciech Surmacz wojna na Ukrainie Ukraina polityka Arkadiusz Czartoryski Grzegorz Pytel Instytut Sobieskiego PAP Partia Republikańska Unia Europejska Niemcy

Uchylenie wyroku Roe versus Wade i prawdziwa historia arki Noego. W obronie życia

Biblijna opowieść o Arce Noego i unieważnienie wyroku Roe versus Wade z 1973 roku, gwarantującego w Stanach Zjednoczonych prawo do przerywania ciąży – tych dwóch wydarzeń pozornie nie łączy nic. Wojciech Reszczyński wraz ze swoimi gośćmi – ks. prof. Romanem Piwowarczykiem, autorem książki "Arka Noego odnaleziona", oraz Pawłem Ozdobą z Centrum Życia i Rodziny znalazł jednak dla nich wspólny mianownik. Jest to dążenie do obrony ludzkiego życia i rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Reszczyński Klub Trójki społeczeństwo rodzina dzieci Biblia Hong Kong Arka Noego

Zielone światło dla Krajowego Planu Odbudowy. Czy na pewno?

– Komisja Europejska dała zielone światło dla polskiego KPO po bardzo dogłębnej ocenie; pierwsza wypłata środków będzie możliwa, gdy zostanie wdrożone nowe prawo dotyczące spraw dyscyplinarnych sędziów – mówiła w czwartek podczas wizyty w Warszawie szefowa KE Ursula von der Leyen. Ze słowami szefowej Komisji Europejskiej w "Klubie Trójki" polemizowali prof. Genowefa Grabowska, prawnik, polityk i profesor nauk prawnych, oraz Marek Król, dziennikarz, polityk i były redaktor naczelny "Wprost".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Reszczyński Klub Trójki społeczeństwo Genowefa Grabowska Marek Król Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy Komisja Europejska fundusze unijne Senat Ursula von der Leyen Sąd Najwyższy ustawa

Szwedzka i fińska droga do NATO. Co to znaczy dla Polski?

– Z naszego punktu widzenia, jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo, to pojawienie się takich członków NATO jak Szwecja i Finlandia ma ogromne znaczenie nie tylko dlatego, że oba kraje mają przyzwoite armie i dobre floty, Szwedzi mają ciekawy bardzo przemysł zbrojeniowy i duże możliwości w tym zakresie – zwraca uwagę prof. Romuald Szeremietiew.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Reszczyński Romuald Szeremietiew NATO Szwecja Finlandia wojna na Ukrainie Rosja

Projekt ustawy o broni i amunicji. Jakie zmiany oznacza?

Pod koniec marca do Sejmu trafił projekt ustawy o broni i amunicji autorstwa grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz'15. Daje to szansę na łatwiejszy dostęp do broni i klarowniejsze przepisy. – Polska nie może zamykać europejskiego i światowego rankingu liczby sztuk broni na stu mieszkańców! Nie może być żadnych przeciwwskazań czy utrudnień, aby człowiek zdrowy na umyśle, pełnoletni i niekarany nie posiadał broni – powiedział prowadzący czwartkowy "Klub Trójki" Wojciech Reszczyński.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Reszczyński broń ustawa Prawo i Sprawiedliwość Kukiz'15

Co trzeba naprawić w Unii Europejskiej?

Dziś nawet słabo zorientowani w meandrach unijnej polityki wiedzą, że Polska ma problem z Unią Europejską – jej statutowymi instytucjami i kierownictwem. Z jakimi problemami boryka się obecnie UE? Jak można te problemy naprawić? Na te pytania w czwartkowym wydaniu audycji "Klub Trójki" szukali odpowiedzi socjolog, polityk, historyk prof. Tomasz Grosse oraz ekonomista prof. Zbigniew Krysiak.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Reszczyński Trójka Ukraina Unia Europejska Niemcy Francja polityka

Wojna na Ukrainie. Jakie wnioski może wyciągnąć z niej Polska?

W ostatnich tygodniach codziennie śledzimy bieżące informacje o wojnie na Ukrainie, jej polityczne i wojskowe aspekty. Do głosu dochodzi ważna, jeżeli nie decydująca o naszych losach, szeroko rozumiana geopolityka. W obliczu agresji wojsk rosyjskich na naszych wschodnich sąsiadów przechodzimy przyspieszony obywatelski kurs doświadczania wojny u naszych granic. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina Wojciech Reszczyński wojsko NATO Rosja Trójka Ukraina Jan Parys