more_horiz
PR24 Portal
Section05

wojna 2022

Ile potrwa wojna na Ukrainie? Były wiceszef NATO podaje prognozy i mówi o potencjale Rosji

- Rosja wciąż ma znaczny potencjał i dlatego zachodni decydenci muszą przygotować się, że jej wojna przeciwko Ukrainie prawdopodobnie potrwa do przyszłego roku; trzeba wyjaśnić opinii publicznej, dlaczego długoterminowe wsparcie Ukrainy jest niezbędne - mówił były wiceszef NATO oraz były ambasador USA w Moskwie Alexander Vershbow na konferencji w Parlamencie Europejskim.
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 NATO Rosja Ukraina ŚWIAT

PR24 "Manewr Stalina, akt desperacji". Newelicz komentuje wysadzenie przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce

- Rosyjski akt desperacji nie przeciwdziała ukraińskiemu atakowi. Może go tylko opóźnić - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Newelicz, korespondent wojenny TV Republika na Ukrainie. Po wysadzeniu przez rosyjskie wojska okupacyjne zapory w Nowej Kachowce na Dnieprze prawie dziesięć miejscowości zostało całkowicie albo częściowo zalanych. W strefie zagrożenia znalazło się około 16 tys. ludzi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Dniepr Krym

TYLKO U NAS Kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. Polska chce poprawić projekt

W Unii Europejskiej są starania, by jedenasty pakiet sankcji wobec Rosji został przyjęty w przyszłym tygodniu. Kilku dyplomatów, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, zaleca ostrożność i wskazuje na kilka problematycznych, nierozwiązanych jeszcze kwestii. Wśród krajów, które chcą poprawić projekt jest między innymi Polska.
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 sankcje Unii Europejskiej Beata Płomecka ŚWIAT Unia Europejska Rosja

Szefowa niemieckiego MSZ coraz ostrzej mówi o Rosji. "Nie możemy pozwolić na antagonizowanie państw naszego regionu"

W niemieckim mieście Wismar trwa spotkanie ministrów spraw zagranicznych Rady Państw Morza Bałtyckiego. Szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock powiedziała, że Rosja, zaatakowawszy Ukrainę, nie tylko złamała prawo międzynarodowe, ale zburzyła też "mosty współpracy" z krajami regionu bałtyckiego.
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Bałtyk

Prezydent Litwy przed szczytem NATO: Sojusz musi dać sygnał, że Ukraina może być jego członkiem

- Jednym z zadań szczytu NATO, który odbędzie się w Wilnie w lipcu, będzie wysłanie jasnego sygnału, że członkostwo Ukrainy w Sojuszu jest możliwe - oświadczył prezydent Litwy Gitanas Nauseda po spotkaniu w litewskiej stolicy z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Zbigniew Rau POLSKA Wilno szczyt NATO NATO

NASZ WYWIAD Masowe ostrzały Kijowa przez Rosję. Ukraiński analityk: Kreml się denerwuje, próbuje zablokować naszą kontrofensywę

- Ukraina chce, by planowana kontrofensywa wyzwoliła jak najwięcej okupowanych terytoriów i na pewno zrobi wszystko co możliwe, by to osiągnąć. Nie jest jednak pewne, czy już teraz uda się oswobodzić całość zajętych ziem. To ważny sygnał dla Zachodu. Wojna może toczyć się dalej, Ukrainie potrzebne będzie dalsze wsparcie zachodnie, trzeba być na to gotowym - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl ekspert wojskowy Ołeksandr Musijenko z Centrum Badań Wojskowych i Prawnych w Kijowie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja serwis wschodni Ukraina NASZ WYWIAD Donbas NATO

NASZ WYWIAD "Nie ma alternatywy, Ukraina musi wejść do NATO". Płk Petro Czernyk: teraz potrzeba samolotów, to odwróci bieg wojny

- Potrzebujemy broni, przede wszystkim samolotów. Jak mawiał Winston Churchill, lotnictwo to artyleria naszych czasów. To właśnie ta broń może naprawdę odwrócić bieg  tej wojny i pomóc nam przegnać wroga z naszego terytorium - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl analityk wojskowy, doświadczony ukraiński oficer pułkownik Petro Czernyk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja serwis wschodni Ukraina NASZ WYWIAD Donbas NATO

"Cyberwojna przeciwko Polsce trwa". Stanisław Żaryn ostrzega przed dezinformacją Kremla

W wywiadzie w tygodniku "Sieci" pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn podkreślił, że "cyberwojna przeciwko Polsce trwa". - Ponadto w rosyjskiej propagandzie coraz częściej zauważamy odniesienia do zbliżających się wyborów - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Żaryn POLSKA Rosja Kreml propaganda dezinformacja służby i bezpieczeństwo wojna 2022 wojna 2023 wojna na Ukrainie

"To jest część naszej racji stanu". Minister Rau o członkostwie Ukrainy, Mołdawii i Gruzji w NATO

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że Polska musi przypominać NATO o polityce otwartych drzwi względem Ukrainy, Mołdawii i Gruzji. O rozszerzeniu Sojuszu Północnoatlantyckiego szef polskiej dyplomacji mówił na konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości "Ul programowy".
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina Zbigniew Rau Mołdawia Gruzja NATO ŚWIAT

UE sceptyczna wobec Pekinu. "Prowadzenie biznesu w Chinach stało się trudniejsze"

Liderzy Unii Europejskiej pozostają podzieleni w sprawie polityki wobec Chin - tylko część państw opowiada się za wzmacnianiem relacji gospodarczych z Chinami. W ostatnich tygodniach pojawiają się naciski na powrót do kwestii ratyfikacji Kompleksowej Umowy Inwestycyjnej pomiędzy UE a Chinami (CAI).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes ropa naftowa Rosja serwis wschodni wojna 2022 wojna 2023 Chiny