more_horiz
PR24 Portal
Section05
wojna 2022

NA ŻYWO Dramatyczna sytuacja w obwodzie donieckim. Lokalne władze proszą mieszkańców o ewakuację [RELACJA]

Władze obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy proszą mieszkańców o ewakuację z powodu nasilających się ostrzałów prowadzonych przez rosyjskie wojska. - Z 1 mln 670 tys. osób mieszka tu teraz faktycznie tylko około 350 tys. To dalej dość dużo. Tu chodzi o życie, zdrowie i bezpieczeństwo. Powinni wyjechać - powiedział szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Na bieżąco śledzimy najnowsze doniesienia ze Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis RELACJA

ONZ alarmuje: rekordowa liczba ludzi zmierza w kierunku śmierci głodowej. To efekt rosyjskiego bestialstwa

Szef Światowego Programu Żywnościowego ONZ David Beasley ostrzegł, że gwałtowny wzrost cen żywności, paliw i nawozów, wywołany wojną na Ukrainie, spowoduje klęskę głodu na całym świecie. Według niego działania Rosji przyniosą globalną destabilizację i masową migrację na niespotykaną skalę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie ONZ wojna 2022 żywność

Zełenski przekazał najnowsze informacje z frontu. "Zachodnia broń zaczęła wreszcie działać z całą mocą"

Wołodymyr Zełenski podkreślił w wieczornym wystąpieniu, że "zachodnia artyleria zaczęła wreszcie działać z całą mocą". - Broń, którą otrzymaliśmy od naszych partnerów, jej dokładność jest taka, jaka powinna być - oświadczył prezydent Ukrainy. Zaapelował też o przekazywanie mieszkańcom okupowanych przez Rosję terenów prawdy o sytuacji na froncie i inwazji Kremla.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Ukraina wojna na Ukrainie Rosja Europa serwis wschodni Wołodymyr Zełenski

"Historyczny moment". Sejmowe komisje pozytywnie o projektach ws. akcesji Finlandii i Szwecji do NATO

Połączone sejmowe komisje spraw zagranicznych i obrony narodowej pozytywie zaopiniowały projekty dotyczące akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk podkreślił, że przystąpienie obu tych państw do paktu zasadniczo zmienia stan bezpieczeństwa Polski. Jutro po południu w Sejmie odbędzie się głosowanie w tej sprawie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Wawrzyk NATO Szwecja wojna 2022

Wojna na Ukrainie. Bruszewski: intensywne ostrzeliwania są sygnałem rosyjskiej desperacji

- Propaganda rosyjska wyolbrzymia wagę zdobycia Sierwierodoniecka i Lisiczańska. Trzeba też pamiętać, że w zasadzie to jest walka na gruzach, ponieważ jedynym atutem Rosjan na froncie są zmasowane ostrzały przy użyciu artylerii rakietowej, lufowej i bombardowania lotnictwa - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 publicysta portalu defence24.pl i korespondent wojenny Michał Bruszewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne

Brytyjski system Sky Saber już w Polsce. Szef MON: to dowód troski o bezpieczeństwo wschodniej flanki

Brytyjski system obrony przeciwpowietrznej Sky Saber jest już rozlokowany w Polsce. Według ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej mobilne zestawy są obecnie przygotowywane do działania, przechodzą ostatnie sprawdzenia. Jak napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak, system ten ma "przede wszystkim zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wielka Brytania Ministerstwo Obrony Narodowej wojna 2022 Mariusz Błaszczak służby i bezpieczeństwo

"Mamy więcej znaków zapytania niż odpowiedzi". Dr Kędzierski o odbudowie Ukrainy

- Tutaj mamy więcej znaków zapytania niż odpowiedzi. Po pierwsze nie wiemy, kiedy i jakim wynikiem skończy się wojna na Ukrainie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski. Ekonomista skomentował odbudowę Ukrainy, która została omówiona w szwajcarskim Lugano. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe polityka zbrodnie wojenne

Doradca prezydenta Ukrainy: Rosja nie ma siły, aby nas pokonać

Rosjanie nie mają wystarczającej liczby jednostek bojowych i nowoczesnej broni, by pokonać Ukrainę - powiedział w wywiadzie dla "Bilda" Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy. - Dlatego potrzebujemy, by przemysł europejski i amerykański dostarczał nam więcej broni dalekiego zasięgu i systemów obrony przeciwrakietowej. Rosja prowadzi teraz wojnę terrorystyczną z ludnością cywilną - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2022 Rosja Europa

Wojna na Ukrainie. Kacewicz: widać, że Rosja wchodzi w etap pauzy operacyjnej

- Wyraźnie widać, że Rosja coraz bardziej wchodzi w etap (...) pauzy operacyjnej. Jednak tak naprawdę ona się jeszcze nie zaczęła, ponieważ trwają bardzo intensywne walki już za Lisiczańskiem oraz w okolicach Bahmutu - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Kacewicz (TV Biełsat). 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Rosja Antoni Trzmiel Polskie Radio 24

Nowa aleja obok ambasady Rosji? Filip Frąckowiak: chcemy upamiętnić ofiary rosyjskiej agresji

- Zrobienie w tym miejscu placu czy parku byłoby niemożliwe, aleja wydaje się rozwiązaniem najłatwiejszym, a jednocześnie pokazującym i wprost mówiącym, co najbardziej nam przeszkadza w polityce rosyjskiej ostatnich miesięcy - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Frąckowiak, radny Warszawy (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Władimir Putin Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Antoni Trzmiel Warszawa

Blinken nie spotka się z Ławrowem. Szczęsnowicz: to czytelny sygnał ze strony USA

- Wyraźnie widać, że nie tyle Amerykanie przejrzeli na oczy, co oswoili się z sytuacją i wydaje się, że doszła do nich prosta prawda, iż po prostu z Rosją można siadać do rozmów tylko wtedy, kiedy ma się w ręku odbezpieczony pistolet - powiedział w Polskim Radiu 24 Igor Szczęsnowicz ("Gazeta Polska Codziennie"). 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Trzmiel Polskie Radio 24 Ameryka USA Niemcy wojna 2022 wojna na Ukrainie polityka Rosja

Rosja chce podważyć przebieg granicy z Norwegią? "Umowa o linii podziału nie zawiera klauzuli wypowiedzenia"

Norweskie MSZ odrzuca możliwość unieważnienia umowy zawartej z Rosją w 2010 roku, określającej przebieg granicy między tymi państwami na Morzu Barentsa w Arktyce. Rozważenie rozwiązania tego porozumienia polecił rosyjskim deputowanym przewodniczący Dumy Państwowej (izby niższej parlamentu Rosji) Wiaczesław Wołodin.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja wojna 2022 Norwegia Europa

Wielka Brytania: trwają szkolenia ukraińskich żołnierzy. Minister podał szczegóły

- Pierwsza tura ukraińskich żołnierzy przybyła niedawno do Wielkiej Brytanii. Przejdą kursy oparte na brytyjskim podstawowym szkoleniu żołnierzy - poinformował Ben Wallace, szef MSZ Wielkiej Brytanii. Według przedstawionego planu, w ciągu 120 dni mogłoby zostać przeszkolonych 10 tys. żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Ukraina Europa szkolenia żołnierze wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem