more_horiz
PR24 Portal
Section05

wojna hybrydowa

Kłamliwy przekaz rosyjskiej narracji. Stanisław Żaryn wskazał dezinformacyjny materiał

Rosyjska propaganda nieustannie próbuje infekować polską infosferę kłamliwymi przekazami - oświadczył pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Pomagają jej w tym prowadzące prorosyjską narrację portale informacyjne i ich autorzy - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Rosja Stanisław Żaryn fake news wojna hybrydowa dezinformacja

Atak hybrydowy Białorusi. Wysyła nielegalnych migrantów na granicę z Ukrainą

Białoruś wysyła na granicę z Ukrainą nielegalnych migrantów, głównie z Pakistanu i Iranu, próbując w ten sposób rozpoznać możliwości reagowania strony ukraińskiej - ostrzegają ukraińskie władze. Analogiczną taktykę Białoruś stosuje również w działaniach hybrydowych na granicy z Łotwą - dodano.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Rosja Ukraina Europa migracja imigranci w Europie wojna hybrydowa ŚWIAT

Szef MSWiA ostrzega: jest ryzyko odmrożenia wojny hybrydowej na wschodniej granicy

- Ryzyko, że Putin wraz z Łukaszenką będą chcieli odmrozić hybrydową wojnę z Polską, ale także Litwą i Łotwą, jest wciąż aktualne, nasze służby będą bardzo czujnie przyglądały się działaniom inspirowanym z Białorusi i Rosji - mówił szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński portalowi i.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Kamiński Ministerstwo Spraw Wewnętrznych bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo wojna hybrydowa podlaskie warmińsko-mazurskie

Były szef Bundestagu bije się w piersi ws. Rosji. "Powinienem był posłuchać Lecha Kaczyńskiego"

Były przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble przyznał, że jest zły na siebie za to, że nie dostrzegł wcześniej zagrożenia, jakie stwarza Rosja. - Nie chcieliśmy tego widzieć - powiedział gazecie "Handelsblatt". - Mogłem przyjrzeć się temu, co Rosja robiła w Czeczenii, albo posłuchać ówczesnego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wojna hybrydowa ludobójstwo wojna na Ukrainie Niemcy

Premier Morawiecki: "ruski mir" to rak zagrażający całej Europie

- "Ruski mir" to rak zagrażający nie tylko większości rosyjskiego społeczeństwa, ale i całej Europie - powiedział premier Mateusz Morawiecki w przesłaniu wideo do uczestników konferencji Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia. To trwające od czwartku w czeskiej Pradze wydarzenie poświęcone m.in. rosyjskiej dezinformacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy Mateusz Morawiecki Rosja wojna hybrydowa ludobójstwo

Z byłymi szefami BBN o wojnie hybrydowej. Siewiera: doświadczenia każą właściwie przygotować odpowiedź

- Budowa muru czy instalacji przeciwdziałającej nielegalnemu przekroczeniu granicy jest sygnałem dla przeciwnika: mamy świadomość, jesteśmy czujni, odpowiedź państwa będzie stanowcza i wykonana w sposób, który do tej pory przyniósł właściwe rezultaty - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, pytany o zagrożenie hybrydowe z obwodu kaliningradzkiego. Zaznaczył, że ta sprawa będzie jednym z tematów spotkania byłych szefów BBN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Jacek Siewiera Beata Michniewicz bezpieczeństwo Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wojna hybrydowa Rosja wojna na Ukrainie

Zapora na granicy z Rosją. Sawicki: patrzymy na tę inicjatywę z wyrozumiałością i życzliwością

- Jeśli szef MON ma informacje, że ze strony kaliningradzkiej jest zagrożenie jakąś wojną hybrydową czy znów inwazją "turystów" z Bliskiego Wschodu, to oczywiście powinien zrobić wszystko, żeby Polska była bezpieczna - ocenił w Programie 1 Polskiego Radia Marek Sawicki, poseł PSL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Marek Sawicki PSL granica Rosja obwód kaliningradzki wojna hybrydowa Katarzyna Gójska

Niespokojna doba na granicy z Białorusią. SG odnotowała najwięcej prób wtargnięcia od powstania zapory

Minionej doby 148 osób próbowało nielegalnie przekroczyć polską granicę. Straż Graniczna podaje, że byli to m.in. obywatele Konga i Syrii. Funkcjonariusze zatrzymali siedem osób pomagających nielegalnie przekroczyć granicę - to obywatele Ukrainy, Mołdawii i Polski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś służby i bezpieczeństwo straż graniczna imigranci w Europie wojna hybrydowa infografika

Szef BBN: bezpieczeństwo narodowe nie jest tylko bezpieczeństwem militarnym

Wdrożenie wniosków z wojny na Ukrainie do polskich sił zbrojnych musi zakładać równoległe rozwijanie zdolności w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej, ochrony ludności oraz w obszarze cyberbezpieczeństwa - stwierdził szef BBN Jacek Siewiera podczas kongresu "Krynica Forum'22 – Wzrost i Odbudowa".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo BBN wojna na Ukrainie wojna hybrydowa bezpieczeństwo

Wojna hybrydowa Rosji przeciw Polsce. Żaryn: do ataków dochodzi niemal codziennie

– Obserwowany jest duży wzrost każdego typu ataków w cyberprzestrzeni – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" pełnomocnik rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP Stanisław Żaryn. – Mieliśmy do czynienia z kilkoma typami ataków stosowanych niemal codziennie. Na szczęście żaden poważny incydent nie został zidentyfikowany – podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Stanisław Żaryn Bartłomiej Graczak bezpieczeństwo w sieci cyberbezpieczeństwo wojna hybrydowa Rosja

Wojska obrony cyberprzestrzeni. Gen. Molenda: jesteśmy przygotowani na wzmożone ataki

- Sam fakt, że podjęto decyzję, by utworzyć wojska obrony cyberprzestrzeni w 2018 roku, a później proces, który rozpoczął się rok później, teraz owocuje - mówił dla Polskiego Radia 24 gen. Karol Molenda (dowódcą komponentu wojsk obrony cyberprzestrzeni). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA cyberatak cyberzagrożenia wojna hybrydowa cyberbezpieczeństwo wojsko armia służby i bezpieczeństwo