more_horiz
PR24 Portal
Section05

wojna na Ukrainie

Zboże z Ukrainy. Prezydent Duda: polskie władze chcą szybkiego zakończenia konfliktu

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że problemy, które wystąpiły na rynku zboża w związku z importem z Ukrainy, będą rozwiązywane na poziomie władz państwowych. Według prezydenta to problem czasowy i nie należy zań winić zwykłych obywateli państwa ukraińskiego, którzy zmagają się z wojną. Posłuchaj o szczegółach w relacji Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda rolnictwo zboże Ukraina wojna na Ukrainie polityka

Prezydent Andrzej Duda apeluje o utworzenie trybunału ws. rosyjskich zbrodni

Prezydent Andrzej Duda zaapelował w ONZ o utworzenie specjalnego trybunału do spraw rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, gdyż Rosja naruszyła i nadal narusza podstawowe zasady prawa międzynarodowego, w tym kartę ONZ.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda w USA ONZ wojna na Ukrainie rolnictwo Polonia język polski dzieła sztuki Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Belgia precyzuje plany wysłania F-16 na Ukrainę. Myśliwce mają być przekazane dopiero za kilka lat

Belgia pracuje nad planami wysłania F-16 na Ukrainę. Według belgijskich mediów myśliwce zostaną przekazane za 2-3 lata, wcześniej mogą być wykorzystywane do szkoleń ukraińskich pilotów. W tej sprawie rząd w Brukseli zmienił zdanie, bo na początku roku wykluczał możliwość wysłania maszyn. Więcej na ten temat brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela F-16 wojna na Ukrainie wojna 2023 Beata Płomecka

Miliony dzieci szykuje się na wojnę, biorą udział w szkoleniach. "Rosja indoktrynuje dzieci od przedszkola"

Miliony dzieci w Rosji są przygotowywane do wojny, a tamtejsze place zabaw stają się miejscem defilad. Brutalna wojskowa indoktrynacja zaczyna się już w przedszkolu, gdzie kilkulatkowie są zmuszani do zakładania mundurów i ćwiczenia kroku marszowego - przekazała amerykańska stacja CNN.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa wojna 2023 dzieci

Siły ukraińskie wyzwoliły już 687 miejscowości. Rosjanie ponoszą straty na całej linii frontu

Siły ukraińskie kontynuują ofensywę na kierunku melitopolskim i bachmuckim oraz zadają wojskom przeciwnika straty w sile żywej i sprzęcie na całej linii frontu - poinformował w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Od początku rosyjskiej agresji siły ukraińskie wyzwoliły 687 miejscowości - poinformowały ukraińskie media. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Rosja ŚWIAT Europa

Beata Szydło ostrzega: jeżeli Ukraina nie pokona Putina, to Rosja będzie szła dalej

- Jeżeli Ukraina nie pokona Putina, jeżeli Ukraina upadnie, to Putin będzie szedł dalej - powiedziała w sobotę w Gniewkowie (woj. kujawsko-pomorskie) była premier, wiceprezes PiS Beata Szydło. Dodała, że Polska ma świadomość, że należy wspierać Ukrainę, ale "musi się to opierać na zdrowych zasadach".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Szydło Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 bezpieczeństwo relacje polsko-ukraińskie Rosja polityka

Pociski dalekiego zasięgu ATACMS dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta USA

Prezydent USA Joe Biden podjął decyzję o przekazaniu Ukrainie amerykańskich pocisków dalekiego zasięgu ATACMS. Decyzja miała zapaść przed wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w USA w tym tygodniu, ale administracja Bidena postanowiła nie ogłaszać jej publicznie. Najpewniej chodziło o uniknięcie uprzedzenia Rosjan, co skłoniłoby ich do przesunięcia szlaków zaopatrzenia dalej od linii frontu.
Zobacz więcej na temat:  USA Ukraina Rosja wojna na Ukrainie broń ŚWIAT Europa Joe Biden Wołodymyr Zełenski