more_horiz
PR24 Portal
Section05
wojna na Ukrainie

Ukraińskie ataki na Krym. Kuczyński: mamy do czynienia z nową fazą wojny

- Można powiedzieć o tym, że wojna wkracza w nową fazę, ponieważ po raz pierwszy na taką skalę (...) celem ukraińskich ataków stały się rosyjskie instalacje wojskowe na Półwyspie Krymskim - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. wschodnich. Gościem Polskiego Radia 24 był również dr Michał Patryk Sadłowski, także ekspert ds. wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni wojna na Ukrainie Grzegorz Kuczyński ŚWIAT

NA ŻYWO Dowódcy Rosjan uciekli z Chersonia, "pokazówka" w Mariupolu [RELACJA]

Bezczelne zachowanie rosyjskich żołnierzy okupujących Chersoń na południu Ukrainy zdaje się potwierdzać doniesienia, że ich dowódcy uciekli z miasta – powiedział stacji Sky News dziennikarz z Chersonia. 24 sierpnia, w dzień niepodległości Ukrainy, władze Rosji planują przeprowadzić w okupowanym Mariupolu pokazową „rozprawę sądową” nad więzionymi obrońcami Azowstalu. Na bieżąco śledzimy najnowsze doniesienia ze Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022 Rosja RELACJA

"Omówimy tę kwestię z Putinem". Prezydent Turcji zapowiada rozmowy o Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że omówi kwestię Zaporoskiej Elektrowni Atomowej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W czwartek turecki przywódca spotkał się we Lwowie, między innymi w tej sprawie, z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Europa Turcja wojna 2022 Wołodymyr Zełenski Recep Tayyip Erdogan elektrownia atomowa wojna na Ukrainie

Jaki jest stopień wypełnienia rezerwowych magazynów gazu w Europie? Znamy dane banku UBS

- W sierpniu stany magazynowe gazu wróciły do dziesięcioletniej średniej, a w październiku poziom wypełnienia magazynów w Europie będzie bliski 90 proc. - poinformował szwajcarski bank UBS. Importu skroplonego gazu LNG z Bliskiego Wschodu i USA, uratował europejskie gospodarki. Tylko w lipcu 2022 roku zwiększył się o 110 procent.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny LNG Gazprom Unia Europejska wojna na Ukrainie

"To Lwów jest moim światem". Wzruszająca opowieść Polki z Ukrainy o życiu na uchodźstwie

- Nikomu nie życzyłabym znalezienia się w takiej sytuacji. To jest bardzo trudne, ponieważ człowiek przyrasta do korzeni, do miasta, do przyjaciół, do pracy, do okoliczności. To Lwów jest moim światem, do końca nim był, i na pewno do samego końca nim zostanie - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Polka ze Lwowa Zofia Iwanowa, która przybliżyła życie uchodźców z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Polacy za granicą Lwów

Zakaz wjazdu do UE dla Rosjan. Sellin: muszą odczuć, że to cena za wojnę, którą popierają

- Rosjanie entuzjastycznie przyjęli aneksję Krymu, w większości popierają Putina i jego wojnę przeciwko Ukrainie, więc to nie jest wojna Putina, to jest wojna Rosjan, Rosji przeciwko Ukrainie i sankcje powinny obejmować również rosyjskich obywateli - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jarosław Sellin Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 wizy Rosja Unia Europejska Krzysztof Świątek

Pociski hipersoniczne Kindżał tuż przy granicy z Polską. Rosjanie zbroją Kaliningrad

Rosja rozmieściła w Kaliningradzie swoje trzy najnowocześniejsze rakiety - pociski hipersoniczne Kindżał. Zostały one tam dostarczone przez myśliwce MiG-31, które - według rosyjskiego resortu obrony - mają być w stałej gotowości bojowej - podała w czwartek amerykańska agencja Associated Press, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Kaliningrad wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni

Zełenski ostrzega przed katastrofą w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. "Sytuacja jest najtrudniejsza w historii"

- Sytuacja z Zaporoską Elektrownią Jądrową jest obecnie najtrudniejsza w historii. Szantaż nuklearny to typowa strategia Rosji, a potencjalna awaria w siłowni może rozmiarami 10-krotnie przewyższyć katastrofy w Fukushimie i Czarnobylu - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022 Rosja Wołodymyr Zełenski

Agresja na Ukrainę. Żaryn: nie jest prawdą, że zwykli Rosjanie nie chcą tej wojny

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych komentuje na Twitterze opowieść byłego rosyjskiego żołnierza, który pisze o wojnie przeciwko Ukrainie. Jego zdaniem są w niej zarówno wątki prawdziwe i manipulacje, nie jest prawdziwy np. przekaz, zgodnie z którym żołnierze rosyjscy i społeczeństwo nie chcą tej wojny i ją odrzucają.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Żaryn Rosja Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie

Zaporoska Elektrownia Jądrowa zagrożona? Prof. Grochmalski: element gry Rosjan

- Rosja wie, że to jest "miękkie podbrzusze" demokracji zachodniej, w doktrynie Rosji są zapisy o użyciu instytucji państw demokratycznych przeciwko społeczeństwom, wywoływaniu chaosu, by naciskać na elity polityczne. Jednym z takich instrumentów jest tworzenie zagrożenia atomowego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie).
Zobacz więcej na temat:  Dorota Kania wojna na Ukrainie Czarnobyl Ukraina Rosja wojna 2022 ŚWIAT Europa elektrownia atomowa