X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
wojna polsko-bolszewicka

Polskie Termopile. 97. rocznica bitwy pod Zadwórzem

W sobotę w Zadwórzu, koło Lwowa, odbędą się uroczystości upamiętniające bohaterów bitwy sprzed 97-miu lat. 17 sierpnia 1920 roku polscy młodzi ochotnicy stoczyli heroiczny bój z przeważającymi siłami bolszewików. Do Zadwórza udadzą się delegacje środowisk kresowych z Podkarpacia i innych zakątków Polski. O szczegółach w Polskim Radiu 24 mówił Stanisław Szarzyński, prezes Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów.
Zobacz więcej na temat:  1920 Lwów wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

"Bez Cudu nad Wisłą nie byłoby niepodległości"

Bitwa Warszawska była przełomem w wojnie polsko-bolszewickiej, wywołanej przez Rosję Radziecką, dążącą do podboju państw europejskich i przekształcenia ich w podległe republiki. Szef brytyjskiej misji dyplomatycznej w Polsce w 1920 roku lord Edgar V. D’Abernon nazwał ją "osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata". O jej znaczeniu mówił w Polskim Radiu 24 prof. Janusz Odziemkowski, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska bolszewicy Europa wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 święto wojska polskiego pr24

"Niepodległość trzeba było sobie wyszarpać"

Mija 97. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Polskie zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło zachować młodą niepodległość przez Polskę i przekreśliła sowieckie plany rozprzestrzenienia rewolucji na całą Europę. O znaczeniu Cudu nad Wisłą w Podsumowaniu Dnia mówił Piotr Dmitrowicz, historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bitwa warszawska Józef Piłsudski Warszawa wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 święto wojska polskiego pr24

Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska 1920 roku

Między 13 a 25 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, która zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę. Zwycięstwo nad bolszewikami przekreśliło także plany rozprzestrzenienia rewolucji na Europę Zachodnią. O Cudzie nad Wisłą w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bitwa warszawska Rosja Józef Piłsudski Warszawa wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

Prezydent Andrzej Duda: tutaj unosi się duch wolnej Polski

Mamy wielkie szczęście, że możemy realizować nasze zobowiązania budowy silnego państwa i wzmacniania polskiej armii - powiedział Andrzej Duda. Prezydent przyznał pośmiertne akty mianowania na stopnie generalskie i admiralskie. Uroczystość miała miejsce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda wojsko święto wojska polskiego pr24 prezydent bitwa warszawska wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

Bój pod Ossowem – ważny moment Bitwy Warszawskiej

W dniach 13-14 sierpnia 1920 roku, w ramach Bitwy Warszawskiej, stoczony został bój pod Ossowem. – To był pierwszy moment, kiedy Polacy uwierzyli, że można zatrzymać nawałę sowietów – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Łukomski, historyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bolszewicy wojna 1920 historia Polski święto wojska polskiego pr24 wojna polsko-bolszewicka

"Bez kresów II RP byłaby państwem kadłubowym"

Śmiałe natarcie znad Wieprza pozwoliło w sierpniu 1920 roku powstrzymać bolszewicką nawałę. Niespełna rok później traktat ryski zakończył konflikt i wyznaczył granicę polsko-rosyjską na linii zbliżonej do granicy drugiego rozbioru. W granicach państwa udało sie zatrzymać wschodnie terytoria. "Scenariusz odrodzonej Polski bez kresów trudno sobie wyobrazić" podkreśla historyk, dr hab. Przemysław Piotr Żurawski vel Grajewski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka