X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
wojna polsko-bolszewicka

"Sukces Piłsudskiego to dzieło człowieka, który był w stanie zaryzykować". Dr Rohoziński o wojnie 1920 r.

- Akceptując decyzję o kontruderzeniu znad rzeki Wieprz podjął ryzyko, które okazało się słuszne, i za to powinniśmy być wdzięczni. Inny ojcem sukcesu był Józef Haller dowodzący armią ochotniczą, Tadeusz Rozwadowski także włożył ogromny wkład w to zwycięstwo - mówił w Polski Radiu 24 dr Jerzy Rohoziński, historyk z Instytutu im. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Sejm bitwa warszawska 1920 wojna polsko-bolszewicka

"Bóg stanął po stronie Polaków". Ks. prof. Jan Przybyłowski o wydarzeniach 1920 r.

- Cud to nie jest coś sprzecznego z naturą. Patrzymy na działanie Boga, którego działalność możemy rozeznać właśnie po tym, jak przebiegają wydarzania i zachowują się ludzie, jaki jest efekt ich postępowania - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Jan Przybyłowski filozof i teolog. W audycji udział wziął również prof. Wiesław Wysocki, historyk.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

Premier w zagranicznych mediach: wojna z bolszewikami to punkt węzłowy dla Europy

Artykuł Mateusza Morawieckiego o 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej ukazał się w sobotę m.in. w izraelskim dzienniku "Israel Hajom" oraz w mediach w Hiszpanii, Serbii, Wenezueli, Peru i Indonezji. Szef polskiego rządu wskazał w nim, że wydarzenie powinno być wymieniane "jako decydujący moment w walce z totalitaryzmem w Europie", a z powodu żelaznej kurtyny jej znaczenie "dla dziejów Europy nie zapisało się w pamięci świata w sposób, na jaki zasługuje".
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki ŚWIAT media wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka bitwa warszawska HISTORIA Związek Sowiecki

Władze Szczecina w rocznicę Bitwy Warszawskiej oddały hołd żołnierzom... radzieckim

"Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą, wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska złożył kwiaty pod Pomnikiem Braterstwa Broni Żołnierzy Polskich i Radzieckich, odsłoniętym z okazji Rewolucji Październikowej" - poinformowało na swojej stronie internetowej Radio Szczecin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony zachodniopomorskie Szczecin wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bitwa warszawska Armia Czerwona

Pompeo o Bitwie Warszawskiej: jeden z wielu heroicznych momentów polskiego narodu

Jak powiedział amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, Bitwa Warszawska "to jeden z wielu heroicznych momentów, jakimi naród polski zasłynął w XX w., opierając się nazistowskiej i radzieckiej okupacji". Przypomniał również o przypadającej w sierpniu rocznicy Powstania Warszawskiego, a także o 40. rocznicy powstania "Solidarności".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II Rzeczpospolita bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka Mike Pompeo USA stosunki polsko-amerykańskie

100-lecie Bitwy Warszawskiej w stolicy. Koncerty i "Balonowy Cud nad Wisłą"

Pod hotelem Bristol w Warszawie trwa seria koncertów z okazji setnej rocznicy Cudu nad Wisłą. Na scenie można posłuchać m.in. Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. Dla upamiętnienia bitwy po południu będzie można także obejrzeć widowisko z udziałem startujących balonów, m.in. w Ogrodzie Dolnym Zamku Królewskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA wojna polsko-bolszewicka bitwa warszawska Warszawa regiony mazowieckie

100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Cud nad Wisłą spoiwem dla kolejnych pokoleń Polaków

100 lat temu miała miejsce przełomowa kampania wojny polsko-rosyjskiej z lat 1919-1921. Bitwa Warszawska (13-25 sierpnia 1920 r.) była wielkim zwycięstwem Wojska Polskiego, które tocząc ciężkie walki powstrzymało i ostatecznie zmusiło do szybkiego odwrotu oddziały Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej. 
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 wojna polsko-bolszewicka Sylwia Sułkowska

"System Wersalski został uratowany na 18 lat". Prof. Andrzej Nowak o wiktorii 1920

"Financial Times", piórem profesora Andrzeja Nowaka, podkreśla znaczenie wojny polsko-bolszewickiej, w szczególności Bitwy Warszawskiej, dla losów wielu narodów Europy. Przypomina, że brytyjski dyplomata - Lord d'Abernon umieszcza ją na 18 miejscu listy batalii, które wpłynęły na dzieje ludzkości. Artykuł opublikowany został na stronie internetowej pisma FT.com z inicjatywy Polskiej Fundacji Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bitwa warszawska Andrzej Nowak historia Polski wojna polsko-bolszewicka

Prezydent: nie byłoby dzisiejszej Polski, gdyby nie bohaterstwo zapisane na kartach historii

- Nie byłoby dzisiejszej Polski, gdyby nie te wszystkie wiktorie, gdyby nie bohaterstwo zapisane na kartach historii, które przekazujemy młodym pokoleniom, ucząc ich, co to znaczy nie mieć Polski - powiedział w sobotę prezydent podczas uroczystej odprawy wart na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda bitwa warszawska Wojsko Polskie wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

Bitwa Warszawska pokazała fenomen mobilizacji społeczeństwa

 - Przydzielony do 2 Pułku Piechoty znalazłem w nim 500 starych żołnierzy i około 2 tysięcy ochotników – studentów, uczniaków, harcerzy siedemnasto-osiemnastoletnich, którzy po raz pierwszy trzymali w ręku karabin i strzelać ani bić się nie umieli– wspominał Józef Werobej, oficer Brygady Syberyjskiej. Ci zwykli ludzie obronili Polskę przed bolszewikami.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 Józef Werobej Józef Haller