more_horiz
PR24 Portal
Section05

Wojska Obrony Terytorialnej

Ruszyły "Ferie z WOT". Można przejść szkolenie wojskowe w przerwie od zajęć szkolnych

Ruszają "Ferie z WOT". Na razie akcja rozpoczęła się w pierwszych pięciu województwach, w których ferie już się rozpoczęły. Ochotnicy z Lubelszczyzny, Ziemi Łódzkiej, Podkarpacia, Pomorza i Śląska przejdą dwutygodniowe szkolenie podstawowe, które ma ich przygotować do dalszej służby.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojska Obrony Terytorialnej WOT Wojsko Polskie Ferie zimowe

Ferie w koszarach. Terytorialsi organizują szkolenia dla ochotników

Ruszają pierwsze w tym roku szkolenia dla ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej, organizowane w ramach akcji "Ferie z WOT". - Projekt wychodzi naprzeciw wszystkim uczniom, studentom i nauczycielom, którzy chcą wykorzystać międzysemestralną przerwę w nauce na odbycie szkolenia podstawowego oraz rozpocząć swoją służbę i misję dla Polski - mówi mjr Witold Sura z WOT.
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe WOT Wojska Obrony Terytorialnej Izabela Kostyszyn

Żołnierze WOT pomagają w święta. Szykują paczki, wspierają kombatantów, oddają krew

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej angażują się w bożonarodzeniową pomoc. Np. żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają osoby potrzebujące w świątecznych akcjach charytatywnych. W tym roku zorganizowali m.in. zbiórkę pieniężną na rzecz hospicjum, zaangażowali się w Szlachetną Paczkę i odwiedzili kombatantów z podarunkami. Przed świętami oddali też w sumie 50 litrów krwi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojska Obrony Terytorialnej WOT dobroczynność Szlachetna Paczka kombatanci

WOT liczą już 36 tys. żołnierzy. Szef MON: terytorialsi są zawsze gotowi bronić i pomagać

- W Wojskach Obrony Terytorialnej służy już 36 tys. żołnierzy. Terytorialsi wspierają lokalne społeczności, pomagają w czasie klęsk żywiołowych, ale też razem z wojskami operacyjnymi pilnują bezpieczeństwa na granicy - napisał w mediach społecznościowych wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojsko Wojsko Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak Wojska Obrony Terytorialnej

WOT ma już 35 tys. żołnierzy. Gen. Kukuła: zakładamy, że w 2035 roku będzie ich 57 tys.

WOT jest niezwykłym rodzajem Sił Zbrojnych na wielu płaszczyznach. W Polskim Radiu 24 o jego cechach mówił dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Wiesław Kukuła. Nasz gość zwrócił uwagę na szczególnie wysoki odsetek żołnierzy z wyższym wykształceniem, a także żołnierzy-kobiet. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie WOT Wojska Obrony Terytorialnej Wiesław Kukuła

Działalność Wojsk Obrony Terytorialnej. Czy każdy może się zaangażować?

Narodowe Święto Niepodległości to data szczególnie ważna dla Polaków. W kontekście rosyjskiej napaści na Ukrainę i wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą to święto skłania do pogłębionej refleksji na temat obronności i samego wojska. Wojska, które może współtworzyć każdy z nas. 
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz Izabela Kostyszyn Wojska Obrony Terytorialnej pomoc armia klęska żywiołowa

Nowi żołnierze w szeregach WOT. Szef MON: bierzecie na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo Warszawy

- Dzisiejsza uroczysta przysięga jest dla was, wstępujących w szeregi WOT początkiem nowego etapu; wypowiadając słowa jej roty bierzecie na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo Warszawy i jej mieszkańców - zaznaczył wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojska Obrony Terytorialnej Terytorialsi

Premier Morawiecki: Wojska Obrony Terytorialnej są w gotowości, by służyć ojczyźnie

- Wojska Obrony Terytorialnej pełnią niezwykle ważną funkcję, w czasach pokoju pomagają słabszym, a w czasach trudnych, w czasach wojny - które oby do nas nie nadeszły - są w gotowości, by służyć ojczyźnie, odeprzeć wroga, obronić niepodległość - mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Wojsko Polskie Wojska Obrony Terytorialnej

Szkolenia wojskowe - jakie mamy do nich teraz podejście?

"Do wojska idzie się jako chłopiec, a wraca jako mężczyzna" - znane powiedzenie, które odnosi się służby wojskowej, przez lata budziło różne emocje. Zniesienie obowiązkowej służby wojskowej wielu mężczyzn przyjęło z ulgą. Jednak w obliczu konfliktu na Ukrainie zainteresowanie obronnością rośnie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Karol Gnat Józef Niewiarowski wojsko Wojska Obrony Terytorialnej Terytorialsi Kuba Witkowski

WOT. Przed jakimi zadaniami stają teraz żołnierze?

– Jesteśmy pierwszą brygadą Wojsk Obrony Terytorialnej przeznaczoną ściśle do ochrony terenu zurbanizowanego. Nasze zadane to ochrona ludności w granicach Warszawy – mówi st. kpr. Przemysław Łuszczki, przywołując przykład 112. Brygady Terytorialnej Wojsk Ukrainy, które odparły atak na Kijów. – Ich wzorem my będziemy realizowali obronę ludności naszej stolicy – podkreśla. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojsko Polskie Terytorialsi WOT Wojska Obrony Terytorialnej Wojciech Reszczyński

Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Kpt. Witold Sura: czujemy się potrzebni w armii

- Nasi przełożeni stawiają przed nami dużo zadań. To dobrze, bo czujemy się potrzebni w armii. Dzień świętowania jest dla nas bardzo ważny, to czas podsumowań. Możemy razem wspólnie usiąść, zastanowić się: skąd startowaliśmy, gdzie już jesteśmy i co jeszcze przed nami - powiedział w Polskim Radiu 24 kpt. Witold Sura, rzecznik dowództwa WOT.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojsko Polskie Wojska Obrony Terytorialnej

Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. "Zbudowano formację żołnierzy ochotników, którzy chcą służyć Polsce"

27 września wypada Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Tego dnia wypada również święto WOT. "Terytorialsi wielokrotnie uczestniczyli w akcjach przeciwkryzysowych i pomocowych, od samego początku będąc »silnym ramieniem« i wsparciem dla lokalnych społeczności" - czytamy w komunikacie WOT.
Zobacz więcej na temat:  Wojska Obrony Terytorialnej WOT służby i bezpieczeństwo POLSKA

Zbliża się święto WOT. Przypada w 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27 września przypada 83. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego i święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Z tej okazji żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wezmą udział w uroczystych obchodach w Rzeszowie – informuje oficer prasowa 3. PBOT ppor. Magdalena Mac.
Zobacz więcej na temat:  Wojska Obrony Terytorialnej bezpieczeństwo wojsko POLSKA służby i bezpieczeństwo historia Polski Armia Krajowa