more_horiz
PR24 Portal
Section05

wolontariat

Pallotyńska Fundacja Misyjna. Reportaż "Afryka w moim sercu" [POSŁUCHAJ]

W ramach Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatii.pl działa Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek. Siostra Gieńko jest ogólnopolską koordynatorką tak zwanej Adopcji Serca. Jak wygląda dziś praca misjonarza? Z jakimi wyzwaniami się wiąże? Czy zawsze jest satysfakcjonująca…? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Antoniego Rokickiego pt. "Afryka w moim sercu".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki wolontariat Afryka adopcja Trójka pr poleca

Spotkania z potrzebującymi, w domach opieki, hospicjach. Ruszyła kolejna edycja akcji "PoKolędzie JP2"

Rozpoczęła się rejestracja do kolejnej edycji akcji PoKolędzie JP2, w ramach której chóry, schole parafialne i zespoły muzyczne będą śpiewać kolędy w domach pomocy społecznej, klubach seniora, aresztach śledczych, hospicjach, domach dziecka i placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II kolędy chór wolontariat dom dziecka hospicjum szpital areszt Warszawa społeczeństwo pomoc

Wolontariackie spacery z psami ze schroniska: ważny gest serca dla czworonogów

Schroniska dla psów to miejsca, gdzie bezdomne czworonogi znajdują schronienie i dach nad głową. Jednak siłą rzeczy nie jest to miejsce idealne: zamkniętym zwierzakom brakuje ruchu i kontaktu z człowiekiem. Akcja wyprowadzania psów na spacer przez wolontariuszy przynajmniej częściowo likwiduje ten problem.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo pies opieka nad zwierzętami wolontariat schronisko dla zwierząt pomoc Radosław Nałęcz Trójka

Wolontariusze pomagają seniorom. Możesz być jednym z nich

Z powodu osamotnienia cierpi kilkaset tysięcy seniorów w Polsce, a nasze społeczeństwo starzeje się coraz szybciej. Okazuje się, że młodzi wolontariusze pomagają seniorom i chętnie budują z nimi relacje. - Do naszego stowarzyszenia może dołączyć każdy, kto dysponuje wolnym czasem - mówi Małgorzata Karpińska ze Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wolontariat senior pomoc Marta Hoppe

Wolontariat wakacyjny. Może warto spróbować?

– U nas to jest możliwość poznania naprawdę niezwykłych osób. My mamy taką kategorię wolontariusza jako asystenta/opiekuna artysty. Ludzie cyrku to ciekawe postaci. Tutaj zadania są bardzo różne, bo nie chodzi o to, żeby zaprowadzić kogoś do hotelu. Często jest się takim asystentem, który towarzyszy w tworzeniu danego spektaklu – mówi Iwona Kornet, dyrektorka Carnavalu Sztukmistrzów, zachęcając do bycia wolontariuszem. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan wakacje wolontariat

Chęć dzielenia się dobrem. Jak wolontariat misyjny odmienia człowieka?

– Siostra Teresa zabrała nas do jednej z mam, która była tuż po porodzie bliźniaków, żeby ich odwiedzić i zobaczyć, jak się mają. Pierwszym szokiem jak weszłyśmy do tego tak zwanego domu, który dla mnie był po prostu garażem i zobaczyliśmy jak dwójka tych dzieciaków leży po prostu w kartonie. Podłoga była z betonu. Warunki były bardzo trudne, choć dla nich było i tak dobrze, że mieli dach nad głową – mówi jedna z wolontariuszek z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu". – Jak wróciłam do domu, gdzie miałam łóżko i ciepłą wodę to trudno sobie mi było z tym poradzić – dodaje druga, wspominając pobyt w Boliwii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Monika Chrobak religia wolontariat pr poleca

Rozwój społeczeństwa obywatelskiego: organizacje pozarządowe i wolontariat

Tuż przed ogłoszeniem przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego konkursu "First to help" dla wolontariuszy pomagających uchodźcom z Ukrainy, w "Klubie Trójki" Arkadiusz Gołębiewski i jego goście rozmawiali o strategii powoływania, prowadzenia, ale i wspierania działań stowarzyszeń, fundacji budujących oddolnie społeczeństwo obywatelskie. 
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki wolontariat organizacje pozarządowe ngo Arkadiusz Gołębiewski Trójka

"Wspieranie wolontariatu to standard w każdej demokracji". Wojciech Kaczmarczyk o działaniach NIW

W audycji rozmawiano o działalności Narodowego Instytutu Wolności oraz o przygotowywanym konkursie "First to help", dla wolontariuszy pomagających uchodźcom z Ukrainy. Gościem Polskiego Radia 24 był Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman wolontariat

Pomoc uchodźcom od pierwszych dni wojny na Ukrainie. Reportaż "Spontan" [POSŁUCHAJ]

Reportaż opowiada o Łukaszu Szulcu - pomysłodawcy akcji pomocy uchodźcom z Ukrainy przez grupę głównie przedsiębiorców z Wielkopolski. Zaskakuje jego ogromne poświęcenie i zrozumienie sytuacji Ukraińców uciekających przed skutkami agresji rosyjskiej. Z pomocą uchodźcom ruszył już w pierwszych dniach po wybuchu wojny.
Zobacz więcej na temat:  reportaż wojna na Ukrainie wolontariat Poznań Adam Bogoryja-Zakrzewski pr poleca reportaż w Jedynce uchodźcy

"Spontan" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o Łukaszu Szulcu, pomysłodawcy akcji pomocy uchodźcom z Ukrainy

Reportaż opowiada o Łukaszu Szulcu - pomysłodawcy akcji pomocy uchodźcom z Ukrainy przez grupę głównie przedsiębiorców z Wielkopolski. Zaskakuje jego ogromne poświęcenie i zrozumienia sytuacji Ukraińców uciekającym przed skutkami wojny i nieprawdopodobne poświęcenie, także kosztem własnego czasu. Z pomocą uchodźcom ruszył już w pierwszych dniach po wybuchu wojny.
Zobacz więcej na temat:  reportaż wojna na Ukrainie wolontariat Poznań Adam Bogoryja-Zakrzewski

"Dopóki wojna trwa" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego

- Pierwszą osobą, która pomogła mi w Polsce, był Rosjanin - opowiada Anton, informatyk z Ukrainy, który od niedawna pracuje jako wolontariusz w Przemyślu. Mężczyzna przyznaje, że to doświadczenie było dla niego zaskakujące, ale tam - na dworcu kolejowym przyjmującym każdego dnia tysiące uchodźców z Ukrainy - potrzebna jest każda para rąk.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ukraina wojna na Ukrainie Rosja wolontariat Antoni Rokicki Urszula Żółtowska-Tomaszewska