more_horiz
PR24 Portal
Section05

world music

Niebo ma wszędzie taki sam kolor. Kayhan Kalhor i Toumani Diabaté z nową płytą

Kayhan Kalhor i Toumani Diabate, żywe legendy klasycznej muzyki irańskiej i malijskiej. Ten pierwszy jest wirtuozem kemanczy, ten drugi niezrówanym mistrzem kory, zachodnioafrykańskiej harfy. Spotkali się w 2016 roku na festiwalu Morgenland w niemieckim Onasbruck z inicjatywy Michael Dreyera, dyrektora festiwalu. Nie znali się wcześniej, choć Kalhor cenił sobie muzykę Diabatego.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor recenzja world music Michał Wieczorek MUZYKA

Wilno stolicą poezji. Jubileusz Festiwalu "Maj nad Wilią"

W minioną niedzielę 28 maja w Wilnie rozpoczęła się 30., jubileuszowa odsłona Międzynarodowego Festiwalu Poezji "Maj nad Wilią". Wydarzenie to od lat skupia nie tylko amatorów poezji, ale także pisarzy, filmowców, krytyków literackich, publicystów, a przede wszystkim Polaków z Litwy, jak z całego świata, przypominając bogatą kulturę miasta i powiązania z historią Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Aleksandra Tykarska

Milo Kurtis: muzyka jest wspólna, niezależnie od gatunku

- Chcemy przybliżać ludziom muzykę z różnych kontynentów i różnego typu, która nazywa się muzyką świata. Jej bazą jest muzyka etniczna, ale można ją grać w sposób rockowy czy jazzowy. Każda muzyka należy do nas wszystkich - mówił w "Poranku Dwójki" Milo Kurtis, twórca i dyrektor artystyczny zbliżającego się IV Festiwalu Muzyka Świata Warszawa. Program 2 jest patronem wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  world music Milo Kurtis Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka MUZYKA

"I otworzyło się niebo"... Freski Franciszka Ecksteina w kościele we Lwowie mają nowe życie

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika oraz Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają na wystawę multimedialną pt. "I otworzyło się niebo...", poświęconą restauracji fresków Franciszka Ecksteina w dawnym kościele jezuitów we Lwowie, obecnie cerkwi garnizonowej śś. Apostołów Piotra i Pawła.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Aleksandra Tykarska Mariana Kril