more_horiz
PR24 Portal
Section05

WOT

Ruszyły "Ferie z WOT". Można przejść szkolenie wojskowe w przerwie od zajęć szkolnych

Ruszają "Ferie z WOT". Na razie akcja rozpoczęła się w pierwszych pięciu województwach, w których ferie już się rozpoczęły. Ochotnicy z Lubelszczyzny, Ziemi Łódzkiej, Podkarpacia, Pomorza i Śląska przejdą dwutygodniowe szkolenie podstawowe, które ma ich przygotować do dalszej służby.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojska Obrony Terytorialnej WOT Wojsko Polskie Ferie zimowe

Ferie w koszarach. Terytorialsi organizują szkolenia dla ochotników

Ruszają pierwsze w tym roku szkolenia dla ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej, organizowane w ramach akcji "Ferie z WOT". - Projekt wychodzi naprzeciw wszystkim uczniom, studentom i nauczycielom, którzy chcą wykorzystać międzysemestralną przerwę w nauce na odbycie szkolenia podstawowego oraz rozpocząć swoją służbę i misję dla Polski - mówi mjr Witold Sura z WOT.
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe WOT Wojska Obrony Terytorialnej Izabela Kostyszyn

Żołnierze WOT pomagają w święta. Szykują paczki, wspierają kombatantów, oddają krew

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej angażują się w bożonarodzeniową pomoc. Np. żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają osoby potrzebujące w świątecznych akcjach charytatywnych. W tym roku zorganizowali m.in. zbiórkę pieniężną na rzecz hospicjum, zaangażowali się w Szlachetną Paczkę i odwiedzili kombatantów z podarunkami. Przed świętami oddali też w sumie 50 litrów krwi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojska Obrony Terytorialnej WOT dobroczynność Szlachetna Paczka kombatanci

TYLKO U NAS Powołania na ćwiczenia wojskowe w 2023 roku. Zapytaliśmy, kto może dostać wezwanie

- Podając liczbę "do 200 tys.", staramy się, aby nie ujawniać konkretnej liczby przeszkolonych żołnierzy - tłumaczy ppłk. Justyna Balik, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, komentując dla portalu PolskieRadio24.pl projekt rozporządzenia MON, mówiący o tym, że w 2023 r. przewiduje się powołanie na ćwiczenia do 200 tys. osób - w tym m.in. żołnierzy WOT i dobrowolnej służby zasadniczej oraz aktywnej rezerwy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojsko Wojsko Polskie WOT

WOT ma już 35 tys. żołnierzy. Gen. Kukuła: zakładamy, że w 2035 roku będzie ich 57 tys.

WOT jest niezwykłym rodzajem Sił Zbrojnych na wielu płaszczyznach. W Polskim Radiu 24 o jego cechach mówił dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Wiesław Kukuła. Nasz gość zwrócił uwagę na szczególnie wysoki odsetek żołnierzy z wyższym wykształceniem, a także żołnierzy-kobiet. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie WOT Wojska Obrony Terytorialnej Wiesław Kukuła

WOT. Przed jakimi zadaniami stają teraz żołnierze?

– Jesteśmy pierwszą brygadą Wojsk Obrony Terytorialnej przeznaczoną ściśle do ochrony terenu zurbanizowanego. Nasze zadane to ochrona ludności w granicach Warszawy – mówi st. kpr. Przemysław Łuszczki, przywołując przykład 112. Brygady Terytorialnej Wojsk Ukrainy, które odparły atak na Kijów. – Ich wzorem my będziemy realizowali obronę ludności naszej stolicy – podkreśla. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojsko Polskie Terytorialsi WOT Wojska Obrony Terytorialnej Wojciech Reszczyński

"Kontynuujecie tradycję AK". Mariusz Błaszczak wziął udział w obchodach święta WOT

Wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak wziął udział podwarszawskim Zegrzu w obchodach święta WOT i pięciolecia tego rodzaju sił zbrojnych. - WOT kontynuują tradycje Armii Krajowej - powiedział. Przypomniał również przyjętą przed kilku dniami koncepcję powołania Komponentu Obrony Pogranicza, który ma się składać z 10 brygad w województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim i podkarpackim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA WOT Mariusz Błaszczak AK służby i bezpieczeństwo

Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. "Zbudowano formację żołnierzy ochotników, którzy chcą służyć Polsce"

27 września wypada Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Tego dnia wypada również święto WOT. "Terytorialsi wielokrotnie uczestniczyli w akcjach przeciwkryzysowych i pomocowych, od samego początku będąc »silnym ramieniem« i wsparciem dla lokalnych społeczności" - czytamy w komunikacie WOT.
Zobacz więcej na temat:  Wojska Obrony Terytorialnej WOT służby i bezpieczeństwo POLSKA

Memorandum Poczty Polskiej i Poczty Ukraińskiej. Marek Makuch: zwiększamy obecną współpracę

Na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Centrum Kadr i Szkoleń Poczty Polskiej Marek Makuch skomentował kwestię współpracy Poczty Polskiej oraz Poczty Ukraińskiej, oraz aspekt zawarcia umowy na rzecz wzmocnienia zdolności obronnych państwa z Wojskami Obrony Terytorialnej. - Podpisane 16 sierpnia br. porozumienie dot. współpracy polsko-ukraińskiej jest zwiększeniem szeregu działań, które Poczta Polska podjęła od samego początku brutalnej inwazji na Ukrainę - wskazał gość audycji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka Poczta Polska poczta relacje polsko-ukraińskie uchodźcy wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe Wojska Obrony Terytorialnej WOT

Terytorialsi oczyszczają Odrę. Dowództwo WOT: będą pomagać tak długo, jak będzie potrzeba

Kapitan Witold Sura z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej przekazał, że "w punkcie kulminacyjnym do pracy przy usuwaniu martwych ryb z Odry zaangażowanych było około 230 terytorialsów". Zadeklarował, że żołnierze WOT będą pomagać w oczyszczaniu Odry tak długo, jak będzie potrzeba.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Odra rzeka katastrofa ekologiczna środowisko ochrona środowiska służby i bezpieczeństwo żołnierze Wojska Obrony Terytorialnej WOT straż pożarna