more_horiz
PR24 Portal
Section05

wschodnia flanka NATO

Najnowocześniejsze myśliwce świata już w Polsce. F-22 Raptor przyleciały w ramach misji NATO

Amerykańskie myśliwce F-22 Raptor wylądowały w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku (województwo łódzkie). Jak poinformował na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, samoloty przybywają do Polski w ramach misji NATO Air Shielding prowadzonej na wschodniej flance Sojuszu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak samoloty lotnictwo NATO USA wschodnia flanka NATO wojsko

Dowództwo 5 korpusu armii USA na stałe w Polsce

Prezydent USA zapowiedział w Madrycie, że w Polsce powstanie na stałe amerykańskie dowództwo. Odbędzie się to w ramach wzmacniania obecności wojskowej USA w Europie. Joe Biden mówił o tym przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, na którym mają zapaść decyzje o wzmocnieniu sił NATO na wschodzie. 
Zobacz więcej na temat:  NATO Joe Biden wschodnia flanka NATO Ministerstwo Obrony Narodowej siły zbrojne

POLSKIE RADIO 24 "Rosja jest wspólnym mianownikiem". Dominika Ćosić o szczycie NATO

- Podczas szczytu obecne są trzy bardzo ważne tematy: rozszerzenie NATO, nowa koncepcja strategiczna NATO oraz wzmacnianie wschodniej flanki. We wszystkich trzech tematach pojawia się Rosja w różnym kontekście - mówiła w Polskim Radiu 24 Dominika Ćosić, wysłanniczka TVP na szczyt NATO w Madrycie.
Zobacz więcej na temat:  NATO Rosja Ukraina ŚWIAT Europa szczyt NATO wojna na Ukrainie służby i bezpieczeństwo wojna 2022 wschodnia flanka NATO Polskie Radio 24

Publicyści komentują ostatnie decyzje NATO. "Obecność wojsk Sojuszu w Polsce powinna być stała"

- Obecność wojsk NATO powinna oczywiście być stała. Tak samo jeśli chodzi o ciężkie brygady pancerne, one powinny znajdować się na terytorium Polski - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Piękoś ("Dziennik Trybuna"). Gośćmi audycji byli także Wojciech Pokora ("Kurier Lubelski") i Miłosz Lodowski, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  NATO Rosja Ukraina ŚWIAT Europa szczyt NATO wojna na Ukrainie służby i bezpieczeństwo wojna 2022 wschodnia flanka NATO szczyt NATO 2022 Polskie Radio 24 Dorota Kania

"Demonstracja siły i wywieranie presji". Ekspert o incydentach w rejonie Bałtyku i napięciu na linii styku NATO-Rosja

- Incydenty z udziałem rosyjskich samolotów i okrętów w rejonie Bałtyku należy oceniać jako presję Rosji na Zachód, by przestał wspierać Ukrainę; napięcie rośnie na całej linii styku Rosja-NATO - mówi Witold Rodkiewicz, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO szczyt NATO szczyt NATO 2022 Ukraina Rosja wojna 2022 wojna na Ukrainie służby i bezpieczeństwo wschodnia flanka NATO Bałtyk Morze Bałtyckie

ANALIZA Wschodnia flanka NATO. Jakimi wojskami na granicach z Rosją dysponuje Sojusz?

W poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział zwiększenie liczebności sił wysokiej gotowości Sojuszu z 40 tys. żołnierzy do ponad 300 tys. oraz wzmocnienie grup bojowych we wschodnich krajach członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego. Sprawdzamy, jakimi wojskami na granicach z Rosją obecnie dysponuje NATO.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina USA NATO wschodnia flanka NATO żołnierze

Kownacki: w USA oceniają, że przegrana Ukrainy oznaczałaby rozszerzenie wojny na inne państwa Europy

- Po tych decyzjach natowskich widać bardzo jasno, iż analitycy amerykańscy oceniają, że przegrana Ukrainy, która cały czas jest możliwa, de facto oznaczałaby wojnę w Europie. Być może odłożoną o kilka lat czy miesięcy, ale wojnę. Dlatego jest takie stanowisko, żeby zwiększyć liczbę wojsk szybkiego reagowania - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Bartosz Kownacki. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO Jens Stoltenberg wschodnia flanka NATO

TYLKO U NAS Stoltenberg odpowiedział na pytanie Polskiego Radia. Będą wielkie zmiany na wschodniej flance NATO

Polska jest jednym z krajów wschodniej flanki, w którym nastąpi wzmocnienie obecności sił Sojuszu Północnoatlantyckiego i przekształcenie grup bojowych w brygady. Zapowiedział to sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg pytany przez brukselską korespondentkę Polskiego Radia Beatę Płomecką.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO Jens Stoltenberg szczyt NATO wschodnia flanka NATO Beata Płomecka

Wideo Bandycka napaść Rosji. Prof. Banasik: Kreml dąży do tego, by wymazać Ukrainę z map Europy

– Polityka Rosji jest zogniskowana na podporządkowaniu Ukrainy sobie całkowicie. Dąży do tego, by wymazać Ukrainę z map Europy. Przecież widzieliśmy mapę, gdzie widzieliśmy podział (Ukrainy – red.) na obwód centralny, zachodni i federalny – powiedział prof. Mirosław Banasik w programie "Śniadanie w Trójce", którego gospodarzem był Bartłomiej Graczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NATO wschodnia flanka NATO Ukraina Unia Europejska Bartłomiej Graczak

Szczyt NATO w Madrycie. Dera: oczekujemy wzmocnienia całej wschodniej flanki

– To jedno z najważniejszych spotkań dotyczących bezpieczeństwa w Europie. Polska chce na pewno wzmocnienia całej wschodniej flanki – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta w związku ze zbliżającym się szczytem NATO w Madrycie. – Ten szczyt pokaże, czy jest jedność wśród państw Sojuszu – dodał minister. Gośćmi Beaty Michniewicz byli również: Władysław Teofil Bartoszewski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska) i Wojciech Skurkiewicz (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz NATO szczyt NATO wschodnia flanka NATO Ukraina Unia Europejska

W Brukseli o sile wschodniej flanki. Drugi dzień spotkania ministrów obrony NATO

Ministrowie obrony krajów NATO, w drugim dniu spotkania w Brukseli, będą rozmawiać o wzmocnieniu wschodniej flanki w reakcji na zagrożenie ze strony Rosji. Rozpoczynająca się ok. 9.30 narada jest przygotowaniem do szczytu z udziałem przywódców państw Sojuszu, który odbędzie się za niecałe dwa tygodnie w Madrycie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO Bruksela wojna na Ukrainie serwis wschodni wschodnia flanka NATO

Postulaty na szczyt NATO. Prezydent Duda: chcemy wzmocnienia obecności Sojuszu na wschodniej flance

Polska będzie chciała większej obecności NATO we wschodniej Europie. To jeden z naszych postulatów na szczyt Sojuszu w Madrycie - mówił prezydent Andrzej Duda po naradzie z MON i wojskową kadrą. Jak wyjaśniał, by zwiększyła się liczba żołnierzy Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo NATO Andrzej Duda wschodnia flanka NATO żołnierze szczyt NATO

Finlandia i Szwecja w NATO? Marcin Przydacz: Polska będzie lepiej zabezpieczona

- Wejście Finlandii i Szwecji znacząco spowoduje wzrost poziomu bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim, od północnej flanki. W ten sposób jesteśmy nieco bardziej zabezpieczeni, to będzie naprawdę z korzyścią dla Polski - wskazał na antenie TVP wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Dodał, że nasz kraj jest zwolennikiem rozszerzenia NATO.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO Finlandia Szwecja Marcin Przydacz Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 bezpieczeństwo wschodnia flanka NATO

Prezydent: liczymy na wsparcie NATO i zwiększenie liczby żołnierzy na wschodniej flance

- Mówiłem prezydentowi Niemiec, że planujemy duże zakupy dla polskiej armii i szeroko pojętą modernizację naszej armii, że liczymy na wsparcie NATO i zwiększenie liczby żołnierzy na wschodniej flance - mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Frankiem-Walterem Steinmeierem.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Frank-Walter Steinmeier Andrzej Duda NATO wojna na Ukrainie wojna 2022 wschodnia flanka NATO POLSKA polityka Ukraina prezydent uchodźcy