more_horiz
PR24 Portal
Section05

Wszystkich Świętych

"Nie ulegajmy złu. Nie poddawajmy się zwątpieniu". Procesja do grobów królewskich w Krakowie

Przy dźwiękach dzwonu Zygmunt do grobów królewskich w katedrze na Wawelu zeszła we wtorek uroczysta procesja, która tradycyjnie odbywa się w Zaduszki. - Nie ulegajmy złu. Nie poddawajmy się zwątpieniu. Nie traćmy nadziei - apelował podczas mszy św. kard. Stanisław Dziwisz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wszystkich Świętych święta śmierć religia Stanisław Dziwisz Kraków społeczeństwo Kościół katolicyzm

"Jedyny namacalny ślad bytności Polaków na Wołyniu"

- Kilkanaście pokoleń, które budowały tam polskość, które tworzyły tam zręby polskości, przez tak naprawdę sześć lat II wojny światowej zostały zmiecione z powierzchni ziemi - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Bury, wychowawca świetlicy środowiskowej Ochotniczego Hufca Pracy w Lublinie. Gościem audycji był także Marcin Wikło, publicysta "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych Polskie Radio 24 społeczeństwo historia Polski

Cmentarze zasypane plastikiem. Święto Zmarłych a ekologia

W Zaduszki, tak jak i pierwszego dnia listopada, odwiedzamy groby naszych bliskich, i pozostawiamy je zasłane zniczami i wiązankami. Tymczasem coraz więcej miast apeluje o kupowanie racjonalnej ilości ozdób. – Warto zastanowić nad tym, żeby wspólnie kupić jakiś większy znicz, albo przynajmniej ograniczyć się do jednej wiązanki kwiatów – sugeruje Monika Rapacewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Słupsku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Sebastian Ferens odpady ekologia kwiaty Wszystkich Świętych społeczeństwo

"Jest dużo osób, ale mało osobowości". Polacy we Francji modlili się w "Panteonie Emigracji Polskiej"

Kilkudziesięciu Polaków zgromadziło się na polskim cmentarzu w podparyskiej miejscowości Montmorency, aby modlić się za zmarłych i oddać hołd wybitnym rodakom. Na nekropolii - zwanej "Panteonem Emigracji Polskiej" - znajdują się groby ponad 270 Polaków, którzy zasłużyli się dla ojczyzny. Paryska Polonia złożyła kwiaty i znicze na grobach wybitnych rodaków, i wzięła udział we Mszy świętej.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą wiara Wszystkich Świętych Francja Kościół katolicki śmierć ŚWIAT Europa

Wspominamy Andrzeja Zaorskiego. "Swoją chorobę potraktował jako wyzwanie"

- Lekcja pokory, ale i hartu ducha, jest udziałem tylko największych, którzy zarówno scenę, jak i estradę, traktowali z najwyższą powagą i szacunkiem - wspomina w Programie 1 Polskiego Radia zmarłego Andrzeja Zaorskiego Małgorzata Raducha. Znany aktor, satyryk, twórca słuchowisk radiowych i programów telewizyjnych odszedł od nas w ostatnią niedzielę w wieku 79 lat.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Wszystkich Świętych Małgorzata Raducha Andrzej Zaorski