more_horiz
PR24 Portal
Section05

wybory 2023

Ustawa wiatrakowa wyłączona z prac Sejmu. Zalewska: ta sprawa wróci ze zdwojoną siłą

Posłowie zdecydowali, że Sejm będzie dalej pracował tylko nad jednym projektem ustawy, dotyczącym zamrożenia cen energii w przyszłym roku. Do połączonych komisji sejmowych został skierowany po pierwszym czytaniu na sali obrad projekt autorstwa Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050. Przewiduje on zamrożenie cen na prąd, gaz i ciepło do końca czerwca 2024 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory 2023 Sejm Marek Suski Anna Zalewska

Tylko trzy miejsca dla PiS w komisjach śledczych? Suski: nie będziemy brali udziału w łamaniu prawa

- Trwają rozmowy, ile miejsc dla posłów PiS znajdzie się w komisjach śledczych. Słyszałem o trzech przedstawicielach - mówi PAP poseł KO Dariusz Joński. Oburzony trzema miejscami dla PiS jest wiceszef klubu Marek Suski. - Jeżeli będzie złamany parytet, to będzie złamana ustawa i nie będziemy brać udziału w łamaniu prawa - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory 2023 Sejm komisja śledcza Marek Suski Dariusz Joński

PR24 "Jedna z najważniejszych instytucji stworzonych po 1990 roku". Marzena Kruk podkreśla szczególne znaczenie IPN

- Hasło likwidacji IPN towarzyszy nam niemal od momentu jego powołania do życia (…). Dyskusja wokół potrzeby otwarcia archiwów organów bezpieczeństwa państwa po okresie totalitarnej władzy była jednym z głównych argumentów na rzecz utworzenia instytutu. Otwarcia ich nie tylko dla ofiar i osób pokrzywdzonych, jak to zapisano w ustawie, ale także dla badaczy - mówiła w Polskim Radiu 24 Marzena Kruk, dyrektor archiwum IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka wybory 2023 Instytut Pamięci Narodowej IPN Dorota Kania

Drugie dno komisji śledczej ds. Pegasusa? Ziobro: to dzięki temu wpadł Sławomir Nowak

- Jestem rutyniarz, jeżeli chodzi o komisje śledcze - sprawdźcie, kto najczęściej był przed nie wzywany - tak że będę mógł poinstruować trochę nowych członków, jak należy pełnić swoje obowiązki - powiedział dziennikarzom w Sejmie były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Najserdeczniejszy przyjaciel pana Donalda Tuska, specjalista od zegarków, pan Sławomir (Nowak) wpadł m.in. dzięki CBA i Pegasusowi - mówił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory 2023 Sejm komisja śledcza Zbigniew Ziobro Sławomir Nowak pegasus

Prawie wszyscy głosowali "na zaświadczenie"? "Błąd przy wpisywaniu danych"

Wskutek błędu przy przenoszeniu danych z protokołu papierowego do elektronicznego w jednej z komisji obwodowych w gminie Supraśl znalazł się tam zapis o tym, że na blisko 1,5 tys. osób wszystkie, z wyjątkiem jednej, głosowały na podstawie zaświadczeń o prawie do głosowania.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo regiony podlaskie wybory parlamentarne Państwowa Komisja Wyborcza wybory 2023

"Czy na pewno chcecie się podpisywać pod oszustwem PO?". Morawiecki apeluje do posłów Lewicy, PSL i Polski 2050

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałkowym wywiadzie w TVP Info zapytał posłów Lewicy, PSL i Polski 2050 o to, czy "na pewno chcą się podpisywać pod oszustwem wyborczym Platformy Obywatelskiej, największym oszustwem wyborczym ostatnich 30-paru lat?".
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki rząd premier POLSKA polityka Andrzej Duda Sejm wybory 2023 PSL lewica Trzecia Droga Polska 2050

Premier Morawiecki o Dekalogu Polskich Spraw: chcemy, aby inni przyłączyli się do nas

Premier Mateusz Morawiecki w TVP Info podkreślił, że "nie proponuje trzeciej kadencji PiS, dwie kadencje są za nami". - Proponujemy, aby przez Dekalog Polskich Spraw inni przyłączyli się do nas, my przyłączymy się do innych, aby dla wspólnej sprawy Koalicja Polskich Spraw rzeczywiście była tym, co łączy, co daje nadzieję Polakom - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka rząd Sejm Mateusz Morawiecki premier Andrzej Duda wybory 2023

Spory wokół KRS. Paprocka: próby podważania konstytucyjnych organów spotkają się ze sprzeciwem prezydenta

– To oczywiste, że nie ma czegoś takiego jak "neo-KRS". Wszystkie próby podważania powołań, podważania konstytucyjnych organów będą się zawsze spotykać ze stanowczym sprzeciwem pana prezydenta – powiedziała na antenie Programu 3 Polskiego Radia prezydencka minister Małgorzata Paprocka.
Zobacz więcej na temat:  wybory 2023 opozycja Prawo i Sprawiedliwość prezydent Andrzej Duda kancelaria prezydenta POLSKA polityka Andrzej Duda Małgorzata Paprocka Karol Gnat

Wygrali wybory, choć na kampanie w sieci nie wydali milionów. Podsumowanie kampanii w Holandii

Przed środowymi wyborami parlamentarnymi holenderskie partie polityczne wydały setki tysięcy euro na kampanię w sieci. Okazuje się jednak, że PVV - antyimigrancka partia prawicowego populisty Geerta Wildersa - wygrała wybory dysponując budżetem na reklamę internetową wynoszącym 1475 euro.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Holandia Geert Wilders polityka wybory wybory 2023 kampania wyborcza internet cyfryzacja reklama w internecie Facebook media społecznościowe

PR24 "Odchodzenie od dobrych zwyczajów". Prof. Dudzińska o wyborach wicemarszałków Sejmu i Senatu

- Ciekawe jest to, że to nastąpiło zaraz po deklaracjach marszałka, który chciał dobrze, tylko troszeczkę nie liczył się z realiami. Obiecywanie na przykład likwidacji "zamrażarki" czy właśnie większego konsensusu, że nie będzie awantur w izbie, to jest trochę myślenie życzeniowe - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Dudzińska, socjolog (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka wybory 2023 Sejm Elżbieta Witek Antoni Opaliński

PR24 "Zawieszono demokrację na haku". Suski o podziale komisji sejmowych  

- W tej chwili w stosunku do opozycji jest robiona polityczna grabież, a przecież miarą tego, czy w państwie jest demokracja, jest to, jak większość traktuje mniejszość, jak traktuje opozycję. Jeśli to będzie zmierzać w kierunku takim jak na Białorusi, to będziemy mieli neodemokrację - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Suski (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka wybory 2023 Sejm Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Krzysztof Świątek Marek Suski