more_horiz
PR24 Portal
Section05

wybory prezydenckie

Kim jest gen. Pavel? Ekspert OSW: chce wzorować się na Havlu, może wesprzeć projekt gazociągu łączącego Czechy z Polską

- Generał Petr Pavel w swoim programie wymienia jako istotną kwestię bezpieczeństwo energetyczne. Jako istotnego partnera postrzega Polskę. Można się spodziewać, że będzie wspierał rząd choćby w inicjatywie budowy gazociągu STORK 2. To projekt połączenia gazowego między Polską i Czechami o większej przepustowości niż dotychczasowe, który dałby Czechom dostęp do polskiego gazoportu - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Krzysztof Dębiec z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Czechy wybory prezydenckie Andrej Babisz NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Węgierskie podejście kontra odważna szóstka. Ekspert PISM wyjaśnia, co jest stawką wyborów w Czechach

Czy zmiana na stanowisku prezydenta wpłynie na politykę Czech wobec Polski i w ważnych dla Polski sprawach, a także w innych ważnych obszarach polityki zagranicznej Czech? O tym opowiedział w wywiadzie dla portalu PolskieRadio24.pl Łukasz Ogrodnik, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Czechy wybory prezydenckie Andrej Babisz NASZ WYWIAD Ukraina Rosja Milosz Zeman Trójmorze Francja

NASZ WYWIAD Wybory prezydenckie w Czechach. Ekspert PISM: w tych wyborach będzie dwóch zwycięzców

- Przewaga Petra Pavla, byłego generała Komitetu Wojskowego NATO, nad byłym premierem Andrejem Babiszem jest znaczna. Jednak i on najpewniej będzie miał powody, by uważać się za zwycięzcę - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Łukasz Ogrodnik (PISM), przedstawiając prognozy dotyczące drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach.
Zobacz więcej na temat:  Czechy wybory prezydenckie Andrej Babisz NASZ WYWIAD

Trudne zadanie Luli da Silvy – nowego/starego prezydenta Brazylii

"Świat do trzeciej" to prowadzony przez Rafała Tomańskiego przegląd najważniejszych wydarzeń międzynarodowych, opinie i eksperckie komentarze do sytuacji społeczno-politycznej i gospodarczej współczesnego świata. Geneza i analiza konfliktów, zbrojnych, etnicznych, narodowościowych i kulturowych. Z udziałem gości, relacji i raportów korespondentów zagranicznych Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Tomański polityka Brazylia wybory prezydenckie ŚWIAT Trójka

"Ustawa abolicyjna to dobre rozwiązanie". Poseł PiS o decyzji prezydenta

- Uważam, że to jest dobre rozwiązanie ponieważ wtedy działaliśmy w sytuacji nadzwyczajnej - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Gawron (PiS). Gościem audycji był także Tomasz Szymański (PO), który powiedział z kolei, że "takie ekstraordynaryjne działanie, które było spowodowane wyłącznie potrzebą chwili nie powinno być teraz sankcjonowane przez prezydenta".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda POLSKA prawo polityka wybory prezydenckie ustawa pandemia Polskie Radio 24

"To był czas trudnych decyzji". Poseł PiS o abolicji dla samorządowców ws. organizacji wyborów

- Dziś łatwo krytykować pewne decyzje, ale myślę, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wybrał w wielu sytuacjach optymalne działania - mówiła w Polski Radiu 24 Katarzyna Sójka (PiS), która dyskutowała ze Stefanem Krajewskim (PSL) o wyborach prezydenckich 2020 r. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA ordynacja wyborcza Sejm wybory w Polsce Eliza Olczyk wybory prezydenckie polityka

Joanna Gocłowska-Bolek o wyborach w Brazylii: Bolsonaro nie przyznał się do porażki

- Bolsonaro długo milczał po przegranych wyborach. Myślę, że trudno było mu się pogodzić i jakoś przeżyć te chwile. Dopiero dwie doby po ogłoszeniu wyników odezwał się i miał krótkie przemówienie - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Gocłowska-Bolek, latynoamerykanistka (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Brazylia Ameryka Południowa wybory prezydenckie kampania wyborcza ŚWIAT korupcja Polskie Radio 24

W niedzielę wybory w Brazylii. Faworytem były prezydent

Były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva prowadzi w sondażach przed zaplanowanymi na niedzielę wyborami na urząd szefa państwa. Lewicowy polityk może uzyskać 48 proc. głosów - wynika z sondażu ośrodka sondażu ośrodka badawczego PoderData. Z kolei według badania Instytutu Datafolha, Lula może liczyć na 50 procent poparcia i wyprzedza obecnego prezydenta Jaira Bolsonaro o 14 punktów procentowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Brazylia wybory prezydenckie