more_horiz
PR24 Portal
Section05

wybory w Polsce

Premier Morawiecki w Rykach: będę domagał się od spółek Skarbu Państwa, aby ograniczały swoje nadmiarowe zyski

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jego rząd nie pozwoli, aby spółki energetyczne realizowały nadzwyczajne zyski kosztem obywateli i instytucji wrażliwych. Na spotkaniu z mieszkańcami Ryk szef rządu zapowiedział zmianę sposobu naliczania cen energii.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński Mateusz Morawiecki wybory w Polsce partie polityczne POLSKA polityka

Prezes PiS zapowiada reformę ordynacji wyborczej. Komentarz politologa

- Prawo i Sprawiedliwość w ostatnich latach (...) dało się poznać w polskiej polityce jako jeden z głównych, a w zasadzie główny obrońca proporcjonalnego modelu ordynacji wyborczej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, odnosząc się od zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, że PiS chce po wyborach parlamentarnych reformować ordynację wyborczą.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Rafał Chwedoruk wybory ordynacja wyborcza polityka wybory w Polsce

"Techniczna konieczność". Prezes PiS zapowiada ustawę o przesunięciu wyborów

Projekt ustawy dotyczący przedłużenia kadencji samorządów zostanie złożony prawdopodobnie w tym tygodniu - zapowiedział na konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak ocenił, jest "techniczna konieczność" przesunięcia wyborów i mogłyby się one odbyć wiosną 2024 roku, choć - jak zaznaczył - trwają w tej sprawie konsultacje z prezydentem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS wybory w Polsce wybory samorządowe legislacja polityka Jarosław Kaczyński

Wybory samorządowe w Polsce. Prezydent podał możliwą datę

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla "Wprost" powiedział, że "dla transparentności politycznej, wyrównania szans, zmniejszenia ciśnienia, jakie będzie wytwarzała kampania wielkich ugrupowań, należy rozdzielić wybory parlamentarne i samorządowe. Wiosna 2024 r. byłaby optymalnym terminem wyborów samorządowych".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda wybory w Polsce partie polityczne POLSKA polityka prezydent wybory samorządowe wybory parlamentarne

Prof. Arkadiusz Jabłoński: wyborcy PO tracą orientację, kim jest ta partia

- Za sprawą posunięć, jak deklaracje w sprawie aborcji, PO może częściowo odebrać wyborców Lewicy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z KUL. - Trochę na zasadzie, że lepiej głosować na silnego, który będzie mógł to przeprowadzić, niż na Lewicą, która będzie za słaba, by móc to samodzielnie zrobić - wyjaśnił dodając, że wyborcy PO mogli być zdziwieni deklaracją Donald Tuska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Dorota Kania polityka opozycja wybory w Polsce

Atak na wolontariusza PiS. Zapadł prawomocny wyrok w sprawie

- Jestem usatysfakcjonowany tym wyrokiem. Myślę, że ten mężczyzna ma nauczkę na przyszłość - powiedział Damian Kowalczyk, radny dzielnicy Praga Południe i dyrektor biura poselskiego wiceministra Sebastiana Kalety, który w 2020 r. został agresywnie zaatakowany przez 44-letniego mężczyznę podczas zbierania podpisów pod kandydaturą Andrzeja Dudy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo PiS Andrzej Duda Rafał Trzaskowski wybory w Polsce Sebastian Kaleta sądownictwo

Socjolog: Donald Tusk uznał, że silne spolaryzowanie sceny politycznej mu służy

- Platforma Obywatelska jest w tej chwili zainteresowana, by przejąć jak najwięcej elektoratu opozycyjnego. To dużo łatwiejsze niż pozyskanie elektoratu z drugiej strony, ale musi się dziać kosztem elektoratu PSL, Polski 2050, jednak w pierwszej kolejności kosztem Nowej Lewicy - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog dr Tomasz Żukowski (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Tomasz Żukowski wybory w Polsce wybory parlamentarne Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska polityka Donald Tusk

"Nie będziemy mieć kłopotu ze stworzeniem list". Senyszyn o planach PPS na najbliższe wybory

- My w PPS już porozumiewamy się z Unią Pracy, Wolnością i Równością czy związkami zawodowymi i myślę, że nie będziemy mieć kłopotu ze stworzeniem własnych list wyborczych, gdyby była taka potrzeba. Uważamy, że trzeba odpowiedzieć na oczekiwania Polaków, a większość z nich chciałaby listy demokratycznej opozycji - skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 Joanna Senyszyn (PPS).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Joanna Senyszyn wybory wybory w Polsce