more_horiz
PR24 Portal
Section05

wybory

Wybory prezydenckie w Turcji. Ruszyła II tura - pierwszy raz w historii kraju

O godz. 8.00 czasu lokalnego (7.00 czasu polskiego) otwarto w Turcji lokale wyborcze, w których obywatele będę w drugiej turze wyborów prezydenckich głosować na obecnego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana lub wspieranego przez większość opozycji Kemal Kilicdaroglu. Głosowanie zakończy się o godz. 17.00 czasu lokalnego. To pierwszy przypadek w historii Turcji, kiedy o wyborze prezydenta zadecyduje druga tura wyborów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Turcja wybory polityka

Czy Erdogan utrzyma władzę mimo krytyki? "Trzeba przyjąć optykę tureckiego społeczeństwa"

Turcja przygotowuje się na drugą turę wyborów prezydenckich. W najbliższą niedzielę dowiemy się, czy władzę utrzyma Recep Tayyip Erdogan, czy też zastąpi go Kemal Kilicdaroglu. Sondaże wskazują na zwycięstwo obecnego przywódcy, co może dziwić w kontekście ostatnich lat jego rządów. - Trzeba tutaj przyjąć optykę dużej części tureckiego społeczeństwa - podkreśla dr Konrad Zasztowt z Zakładu Islamu Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Turcja wybory Recep Tayyip Erdogan

"Naszym celem jest samodzielna większość". Marszałek Sejmu przed zbliżającmi się wyborami

Naszym celem jest samodzielna większość, będziemy prosili Polaków o przedłużenie tego mandatu; konieczność zawiązywania koalicji mogłaby zmniejszyć skuteczność naszych rządów, które się Polakom opłacają - powiedziała w wywiadzie dla "Sieci" marszałek Sejmu Elżbieta Witek (PiS).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Elżbieta Witek Prawo i Sprawiedliwość wybory polityka wybory w Polsce

Grecja: powraca temat reparacji wojennych od Niemiec. "Odwieczne żądanie narodu"

Na kilka dni przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi w Grecji kwestia reparacji od Niemiec za II wojnę światową powróciła na pierwszy plan. Przedstawiciele opozycji ostro skrytykowali wypowiedź rzecznika rządu, któy stwierdził, że sprawa reparacji "to kwestia przeszłości, podczas gdy rząd patrzy w przyszłość".
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Niemcy Europa II wojna światowa ŚWIAT Grecja polityka wybory wybory parlamentarne

Bezpłatne leki dla seniorów i dzieci. Rafał Bochenek: trwa analiza i opracowanie listy

- Jeśli chodzi o zapowiedź wprowadzenia bezpłatnych leków dla osób 65+ oraz dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia to zmienia się grupa docelowa i zakres leków również się zmieni, będzie poszerzony - powiedział we wtorek rzecznik PiS Rafał Bochenek. - Pracujemy w tym momencie nad listą leków - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński Rafał Bochenek wybory leki Prawo i Sprawiedliwość

Będzie II tura wyborów w Turcji? Kandydat opozycji: Erdogan nie osiągnął oczekiwanego rezultatu

Wszystko wskazuje na to, że będzie druga tura wyborów prezydenckich w Turcji. Po przeliczeniu zdecydowanej większości oddanych głosów żaden z kandydatów nie przekroczył progu 50 procent poparcia. Jak stwierdził opozycyjny kandydat na prezydenta Turcji Kemal Kilicdaroglu, "ubiegający się o reelekcję Recep Tayyip Erdogan nie osiągnął rezultatu, którego oczekiwał".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Turcja Bliski Wschód Azja wybory Recep Tayyip Erdogan Kemal Kilicdaroglu

Wybory w Turcji. Twitter blokuje część wpisów. Elon Musk uległ presji Erdogana?

Jak podaje "Washington Post", zarząd Twittera poinformował, że od piątku blokuje w Turcji część postów przed niedzielnymi wyborami. W ocenie krytyków firmy ustąpiła ona pod presją tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który walczy o reelekcję i stara się blokować media społecznościowe.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Recep Tayyip Erdogan twitter elon musk wybory wybory prezydenckie ŚWIAT Washington Post