more_horiz
PR24 Portal
Section05

wychowanie

Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech?

Z badań wynika, że w obecności innych ludzi śmiejemy się trzydzieści razy częściej niż będąc sami. To wyraźny znak, że śmiech jest zachowaniem społecznym. Już nawet w komunikacji z niemowlęciem, oprócz płaczu, bardzo istotny jest śmiech, który daje nam wyraźny sygnał, że wszystko jest w porządku. Śmiech stymuluje zarówno obszar zabawy, jak i buduje relację.
Zobacz więcej na temat:  emocje psychologia dziecięca psychologia rozwój dziecka rodzicielstwo wychowanie Strefa Rodzica Mikołaj Foks radio dla rodziców

Piotr Czyżewski: za granicą wyzbyłem się kompleksu, że jestem z gorszej części Europy

Emigracja wyleczyła mnie z tej pedagogiki wstydu, którą serwowały i serwują nam pewne środowiska w Polsce, że pochodzimy z gorszej części Europy, z gorszego kraju, z gorszego narodu. Zobaczyłem jacy tam ludzie żyją. Niczego nam nie brakuje – mówi Piotr Czyżewski, Polak, który wraz z rodziną wrócił z Irlandii.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Irlandia tradycja rodzina wychowanie rodzina na swoim Małgorzata Frydrych

„Dzieci trzeciej kultury”. Rodzicielstwo na emigracji

Helena urodziła się dwanaście lat temu w Londynie. Później mieszkała jeszcze w Waszyngtonie i Nowym Jorku. Młodsza córka, pięcioletnia, również urodziła się w Londynie. Nasze życie określały cztero- lub sześcioletnie kontrakty zawodowe. Takie życie sobie wybraliśmy. Nasze dzieci innego życia nie znają. Nigdy na stałe nie mieszkały w Polsce. Nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę jak wybór życia na emigracji kształtuje pojawiające się po drodze dzieci – przyznaje Magdalena Zawadewicz.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa dzieci rodzina rodzina na swoim wychowanie szkoła Londyn Nowy Jork Warszawa praca w życiu praca mobilna praca za granicą praca dzieciństwo rodzicielstwo Małgorzata Frydrych

Jak mądrze wychowywać zdolne dzieci?

Wychowanie utalentowanego dziecka to niemałe wyzwanie, które jednak daje ogromną satysfakcję. Początkowo świadomość, że nasze dziecko jest wyjątkowo uzdolnione, może nas przytłoczyć, a nawet przerazić, ale też dać poczucie szczęścia i dumy. Gdy widzimy, że dziecko przejawia jakieś zdolności albo chciałby spróbować swoich sił w danej dziedzinie, musi wiedzieć, że efekty nie przyjdą od razu, a ich nadejście wymaga praktyki, poświęcenia i zaangażowania. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci dzieci zdolności wychowanie Joanna Ficińska

Talenty w rodzinie. Jak je dostrzegać i pielęgnować?

Według Instytutu Gallupa wśród dorosłych funkcjonują 34 talenty, spośród których u każdego wyróżnia się zestaw pięciu talentów w odpowiedniej kolejności. U dzieci jest 11 cech, które są zdecydowanie bardziej ogólne niż w przypadku dorosłych. Na nasze cechy charakteru ma wpływ zarówno genetyka, jak i środowisko i choć u dziecka może pojawić się połączenie talentów rodziców, to ono wybiera, które z cech chce osłabić, a które wzmocnić. Gdy mózg osiąga pełną dojrzałość, niektóre połączenia neuronowe okazują się wybitnie silne - to są właśnie talenty.
Zobacz więcej na temat:  zdolności dziecko psychologia dziecięca wychowanie rodzicielstwo Mikołaj Foks

Słowa mają znaczenie. Jak rozmawiać z dzieckiem nie krzywdząc?

Znaczenie słów jest ogromne. Słowa to swego rodzaju kody, które uruchamiają przekonania i działania. Za słowem idzie intencja, a więc to, co chcemy za ich pomocą przekazać. Dlaczego tak ważne jest to, co i jak mówimy do dzieci? Dlaczego dorośli nigdy nie powinni zapominać o uważności względem Małych Ludzi? Jak słowa dorosłych, rzucane bez większego zastanowienia, mogą skutkować konsekwencjami na lata u dzieci? 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia dziecięca psychologia rodzicielstwo wychowanie Aleksandra Jasińska radio bez reklam radio dla rodziców

Jak być wystarczająco dobrym rodzicem?

Wielu z nas wchodząc w rolę rodzica, miało o niej jakieś idealistyczne wyobrażenie - że będziemy zarówno ambitni, jak i potrafiący odpuścić. Uporządkowani, ale i spontaniczni. Szanujący zasady, jak i przełamujący schematy. Pewni swojej koncepcji wychowania, ale i elastyczni. Koniec końców okazywało się, że była to wizja tak bardzo wyśrubowana, że aż nierealna. Trochę jak obrazki generowane przez sztuczną inteligencję, która bazując na naszych fotografiach, potrafi stworzyć ilustracje przepiękne, ale nieprawdziwe. A może jest tak, że ideałem rodzicielstwa jest bycie nie tyle doskonałym, co wystarczającym?  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo wychowanie psychologia dziecięca psychologia Marcin Perfuński

Świadome rodzicielstwo – uważność i współczucie zamiast kontroli i oceny

Konferencja dla rodziców "Świadome rodzicielstwo. Jak w praktyce wzmacniać dobrostan polskich rodzin?" Współorganizowana przez Uniwersytet SWPS to już trzecia konferencja dotycząca świadomego rodzicielstwa w Polsce. O tym, co w programie nadchodzącej konferencji mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Weronika Chmielewska z Fundacji Edumind. Świadome rodzicielstwo zmienia perspektywę poprzez włączenie wolności i poczucia, że wszystko jest tak, jak być powinno. Kontrola i ocena odchodzi w zapomnienie, a sposób postrzegania problemów idzie w stronę akceptacji, która wynika z pracy nad obserwacją i transformacją silnych emocji. 
Zobacz więcej na temat:  rodzice rodzicielstwo wychowanie rozwój medytacja emocje psychologia dziecięca Strefa Rodzica Joanna Ficińska radio dla rodziców

Jak wychować szczęśliwe i silne wewnętrznie dziecko?

Depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym. Wygląda na to, że tak jak baliśmy się przez wiele lat o fizyczne zdrowie naszych dzieci, to powinniśmy zaczęli przejmować się także ich zdrowiem psychicznym. Okazuje się bowiem, że wyzwania, którym stawiają czoła są o wiele poważniejsze i trudniejsze niż te, że ktoś złamał nogę czy skaleczył się w palec, bo te zranienia fizyczne leczą się dużo lepiej i szybciej niż rany zadane psychice. 
Zobacz więcej na temat:  wychowanie rodzice rodzicielstwo psychologia dziecięca

Jak włączać rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami do życia społecznego?

3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. W "Strefie Rodzica" podjęliśmy ten temat w towarzystwie Ewy Kowalskiej i Adriana Rykowskiego – rodziców Neli, która jest dziewczynką z niepełnosprawnością. Dzieci z Księżyca, bo tak się nazywają, w szkołach i przedszkolach prowadzą warsztaty integracyjne pod nazwą Galaktyka Marzeń. Razem tworzą i realizują autorski program realnego włączania dzieci z niepełnosprawnościami do życia społecznego.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica niepełnosprawność radio dla rodziców wychowanie rodzicielstwo zdrowie

Mundial trwa. Jak budować z dzieckiem relacje dzięki sportowym pasjom?

Cały świat żyje teraz Mundialem i nawet jeśli nie żyjemy od meczu do meczu, to i tak temat Mundialu przewija się w mediach i wśród znajomych. W Strefie Rodzica zajmujemy się tym tematem od strony rodzicielskiej. Oglądając Mundial niekiedy organizujemy czas tak, żeby podczas transmisji dziecko mogło zająć się czymś innym, byleby tylko nam nie przeszkadzało. A może warto zrobić odwrotnie i zaprosić je do wspólnego celebrowania tego widowiska, opowiadając przy okazji, dlaczego sport jest ważny i że nie zawsze chodzi w nim o wyniki?
Zobacz więcej na temat:  rodzicielstwo ojcostwo czas wolny wychowanie radio dla rodziców Piłka nożna Strefa Rodzica

Jakie są wyzwania współczesnych nastolatków. Rozmowa w "Strefie rodizica"

Dzisiejsi nastolatkowie mają przed sobą inne wyzwania niż te, przed jakimi staliśmy my, ich rodzice. Przepaść ta jest tym wyraźniejsza, że współczesna młodzież funkcjonuje w świecie przepełnionym technologią. W związku ze zbliżającą się 19 listopada „Konferencją o nastolatkach”, która odbędzie się w Warszawie w Strefie Rodzica pojawili się organizatorzy konferencji o współczesnych problemach, przed jakimi stoją nastolatki - Patrycja Frania, która jest terapeutką młodzieży i rodziców oraz wiceprezeską fundacji Wychowanie w szacunku, a także Anna Mazek - psycholożka i psychoterapeutka, która pracuje z młodzieżą w fundacji FFC. 
Zobacz więcej na temat:  młodzież radio dla rodziców wychowanie rodzicielstwo Mikołaj Foks

Kieszonkowe dla dziecka. Jak uczyć zarządzania małym budżetem?

Żeby rozmawiać z dziećmi o pieniądzach, trzeba umieć rozmawiać w ogóle. Dzieci uczą się przez obserwację. Swój subiektywny świat przekonań, chociażby na temat finansów, który będzie im  towarzyszył w dorosłości, tworzą poprzez obserwację zachowań i podejścia rodzica do tych kwestii. Kieszonkowe z założenia ma nauczyć dziecko gospodarowania pieniędzmi i planowania własnych  wydatków.
Zobacz więcej na temat:  Ekonomia dla dzieci wychowanie rodzicielstwo radio dla rodziców Aleksandra Jasińska

Dojrzewanie – jeszcze dziecko czy już dorosły? Jak budować relację z nastolatkiem?

W okresie dorastania zachodzą bardzo duże zmiany, nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, ale też w mózgu młodej osoby, co oznacza również zmiany w zachowaniu. Dorastanie to czas trudny nie tylko dla nastolatków, ale często też dla ich rodziców. Bywa tak, że rodzice z dnia na dzień zaczynają czuć, że mają do czynienia z inną osobą i trudno im odnaleźć relację, którą budowali ze swoim dzieckiem wcześniej. 
Zobacz więcej na temat:  młodzież psychologia psychologia dziecięca rodzicielstwo wychowanie