Chopin Isadory 29 maja 1920 r. w Grand Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu miał miejsce drugi poranek muzyczny poświęcony życiu i twórczości Fryderyka Chopina, noszący tytuł „Polska heroiczna”. Tematyka pozostałych dwóch skupiała się wokół „Polski tragicznej” oraz „Polski rozmarzonej i radosnej”. Pomysłodawczynią tryptyku była wielka amerykańska tancerka, Isadora Duncan, twórczyni stylu tańca wyzwolonego od akademizmu, baletu klasycznego zainspirowanego sztuką helleńską. Jej choreografie pozostawiały wiele miejsca na improwizacje, ukazujące przede wszystkim piękno naturalnych ruchów ciała ludzkiego. Wykorzystywała muzykę uważaną za „nietaneczną”. W ten sposób powstał „chopinowski tryptyk taneczny”, oparty na dziełach polskiego kompozytora, wykonywanych po mistrzowsku przez znakomitego pianistę Waltera Rummla. Na prapremierze spektaklu Isadora Duncan zachwyciła „nadzwyczajną siłą ekspresji, szlachetną lekkością tańca i pięknem gestów”. Nie mniejszy aplauz wywołała gra Waltera Rummla. (md) Zobacz więcej na temat:
«Зелена гітара» Марії Бурмаки. Ефір 28 травня 2023 року «Зелена гітара» Марії Бурмаки. Ефір 28 травня 2023 року Zobacz więcej na temat:
"Z małpką w kieszeni" - reportaż Antoniego Rokickiego o popularności spożywania alkoholu z małych butelek "Małe butelki zmieniają sposób picia alkoholu (...). Pozwalają pić wygodniej w sytuacjach, w których wcześniej picie alkoholu było niemożliwe lub zbyt krępujące. (...) Wprowadzają do picia alkoholu elementy niewinnej, niegroźnej zabawy…" – to fragmenty raportu "Dokąd płynie mała wódka", opublikowanego przez firmę Synergion w 2020 roku. Jednym z najważniejszych wniosków sformułowanych przez badaczy było stwierdzenie, że każdego dnia w Polsce sprzedawanych jest około trzech milionów "małpek", czyli niewielkich butelek wódki. Jak alarmowali autorzy raportu, po alkohol ten z chęcią sięgają ludzie w każdym wieku, przedstawiciele różnych zawodów, słabo i dobrze wykształceni. Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 27 maja 2023 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia, m.in. podsumowanie ostatniej kolejki piłkarskiej Ekstraklasy, kolarski Orlen Wyścig Narodów czy piknik olimpijski. Zobacz więcej na temat:
Drugi Paganini 28 maja 1831 r. w liście do rodziny Chopin wiele miejsca poświęcił 25-letniemu czeskiemu skrzypkowi Josefowi Slavikowi, którego poznał w Wiedniu i z którym zaprzyjaźnił się. „Jest to jeden z tutejszych artystów, z którym mam pociechę i z którym mam zażyłość. Grał jak drugi Paganini. […] Żałuję, ach, żałuję, że go Tytus nie poznał” – pisał Fryderyk. W Wiedniu zachwycano się nadzwyczajną techniką i muzykalnością młodego skrzypka, a sławny Franciszek Schubert napisał dla niego jeden ze swych ostatnich utworów Fantazję C-dur na skrzypce i fortepian. Młodzieńcy spotykali się często i chętnie muzykowali. Zapewne nie jeden raz przegrywali Schubertowską Fantazję. Postanowili też skomponować duet w formie wariacji na skrzypce z fortepianem. Wybrali już nawet beethovenowski temat, a Fryderyk rozpoczął „wypłakiwanie adagia”, informując o tym swego przyjaciela, Jasia Matuszyńskiego. Podczas pobytu w Wiedniu Chopinowi zabrakło czasu na zajęcie się duetem, po którym ślad zaginął. Dwa lata później Josef Slavik zmarł przedwcześnie w wieku 27 lat. (md) Zobacz więcej na temat:
"Jeszcze są księgarnie" - reportaż Jakuba Tarki o trudnym losie polskich księgarzy Na początku roku Stowarzyszenie Księgarzy Polskich przeprowadziło wśród właścicieli księgarń w Polsce ankietę. Wynika z niej, że prawie 80 procent z nich regularnie dopłaca do swojego interesu, a 14 procent planuje w najbliższym czasie zakończyć działalność. Z Warszawy znikają kolejne księgarnie i antykwariaty. W opuszczonych lokalach prowadzone są bardziej dochodowe interesy, np. w dawnej Księgarni im. Stefana Żeromskiego (pod istniejącym do dziś neonem) funkcjonuje sklep z tanią odzieżą na wagę… Coraz więcej jest też miasteczek, w których nie ma żadnej księgarni. Przykładem jest Mrągowo, w którym na wiosnę zniknęła ostatnia, przeszło stuletnia, księgarnia. Jakie są przyczyny trudnej sytuacji księgarzy? Jak walczą, by zachować swoje księgarnie - będące często lokalnymi instytucjami kultury, które wpisały się w krajobraz miasta? Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 26 maja 2023 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia, m.in. zapowiedź Studia S-13, trzeci etap Orlen Wyścigu Narodów czy ŁKS Łódź wraca do Ekstraklasy. Zobacz więcej na temat:
Tego w Polsce nie ma zwyczaju 27 maja 1837 r. Antoni Wodziński, brat Marii, młodzieńczej miłości Fryderyka Chopina, został ranny w Huesca w Aragonii podczas oblężenia wojsk don Carlosa [pretendent do hiszpańskiego tronu]. Razem z innymi Polakami zaciągnął się do ochotniczego wojska polskiego udającego się do Hiszpanii, by walczyć tam w wojnie domowej. Służył w pułku lansjerów, zwanym „pułkiem ułanów polskich”, pod dowództwem kapitana Konstantego Ledóchowskiego. W czasie oblężenia pułk został rozbity. Antoni znalazł się w Saragossie, a później w Logroño. Do Paryża powrócił dopiero w 1839 r. Chopin pośredniczył w przesyłaniu jego listów do rodziny przebywającej w Służewie, a także wspomagał go finansowo. Nie miał jednak najlepszego zdania o Antonim, mimo że „kochał go jak brata”. W liście do Juliana Fontany tak go określił: „Lekkomyślny i nieodpowiedzialny, przysparzał zawsze wiele kłopotów”. Wspominał także o jego długach, których nigdy nie zwracał: „O Antku nie tak prędko będą wiadomości. Po cóż by pisał? Chyba długi płacić, a tego w Polsce nie ma zwyczaju”. (md) Zobacz więcej na temat:
Odcinek 101 (26.05.2023) W najnowszym odcinku "Balansu": Tarcia na linii Morawiecki – Ziobro; Ambasador Ukrainy odpowiada na słowa rzecznika polskiego MSZ o Zbrodni Wołyńskiej; Proukraiński Rosyjski Korpus Ochotniczy atakuje Rosję. Zobacz więcej na temat:
"To moja ojcowizna" - reportaż Moniki Chrobak o Związku Podhalan i przekazywaniu tradycji z pokolenia na pokolenie Stanisław Kozik z Brzyny w Małopolsce kultywuje tradycje rodzinne z pokolenia na pokolenia. Głównie te związane z dawnym życiem na wsi. A ma komu je przekazać, doczekał się bowiem trójki dzieci i dziesięciorga wnuków - ośmiu chłopców i dwóch dziewczynek. Uczy ich przede wszystkim wartości ciężkiej i uczciwej pracy oraz prostoty życia na łonie natury. Na co dzień należy do Związku Podhalan, śpiewa i muzykuje, między innymi gra na akordeonie. Związek Podhalan to organizacja pożytku publicznego pielęgnująca tradycje góralskie. W swoim gronie skupia nie tylko rodowitych górali, którzy pielęgnują swoją odrębność kulturową i obyczajową, lecz również sympatyków związanych z subregionami zamieszkałymi przez górali polskich, którym na sercu leży rozwój tych ziem. W reportażu usłyszymy Stanisława Kozika, jego żonę Marię, ich synów Janusza i Łukasza, synową Ewę oraz ich wnuków: Mateusza, Kacpra, Wiktora i Alicję. Zobacz więcej na temat:
Jak spłacić kredyt hipoteczny? Wiele osób ma teraz problem ze spłatą rat kredytu hipotecznego - jak sobie radzić? Co może zrobić bank, jeżeli nie płacimy rat kredytowych? Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, wakacje kredytowe, zmiana oprocentowania, czy wypowiedzenie umowy- to tylko niektóre rozwiązania. Opowiada o nich gość Mateusza Kulika, adwokat Karolina Pilawska Zobacz więcej na temat:
Fundacja Rodzinna- dlaczego warto ją założyć? 22 maja 2023 roku weszła w życie ustawa o fundacji rodzinnej. Dzięki niej będzie można uniknąć rozdrobnienia majątku firmowego i rodzinnego przez członków rodziny po śmierci pierwotnego założyciela firmy. Jej celem jest budowanie kapitału na całe pokolenia. Komu w szczególności fundacja jest dedykowana? Jakie warunki należy spełniać, by móc ją założyć? Mateusz Kulik rozmawia z Dawidem Rejmerem- radcą prawnym, doktorem nauk prawnych z Kancelarii Finansowej LEX Zobacz więcej na temat: