more_horiz
PR24 Portal
Section05

wynagrodzenia

Premier Morawiecki: płaca minimalna jest dzisiaj dużo bardziej godna niż za rządów Tuska

- Płaca minimalna za rządów Tuska to 1650 zł, teraz 3600 zł, a od przyszłego roku 4242 zł. To miara różnicy, płaca minimalna jest dzisiaj dużo bardziej godna i będziemy zawsze dążyć do tego, żeby była bardziej godna niż w poprzednich czasach - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Grójcu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grójec premier Mateusz Morawiecki płaca minimalna minimalne wynagrodzenie wynagrodzenia przedsiębiorstwo przedsiębiorca

Prof. Grażyna Ancyparowicz: płaca minimalna powinna rosnąć, ale jej wzrosty są zbyt szybkie

Patrząc na minione 5 miesięcy w zasadzie nie mamy już inflacji ale zawsze tak jest, że podwyższone ceny utrzymują się tym samym poziomie. Aby dalej inflację obniżać, musi wzrosnąć konsumpcja, bo z inwestycjami nie jest źle. Aby rosła konsumpcja, musimy mieć większe dochody. Metodą na to jest m.in. wzrost płacy minimalnej, ale w mojej opinii, jest on zbyt szybki. Prowadzi do nadmiernego spłaszczenia wynagrodzeń powodując, że specjaliści, ludzie z większym doświadczeniem zarabiają niemal tyle, ile ci dopiero rozpoczynający pracę - mówiła audycji "Rządy Pieniądza" prof. Grażyna Ancyparowicz, doradca prezesa Narodowego Banku Polskiego i członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja wynagrodzenia NBP fitch pkb

Eksperci: na przełomie IV kwartału tego roku i 2024 nastąpi wyraźny wzrost gospodarczy

W opinii gości audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: analityka giełdowego Andrzeja Stefaniaka oraz dr Waldemara Kozła z Wydziału Zarządzania UW, mówienie o recesji jest nieuprawnione, choćby z uwagi na bardzo dobry rynek pracy i wskaźniki bezrobocia. Spadek konsumpcji dotkliwy w kwietniu i maju tego roku, powoli wraca do normy, ale wiele zależy od tego czy RPP zacznie we wrześniu lub miesiąc później proces obniżania stóp procentowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja PMI wynagrodzenia budownictwo eksport pkb stopy procentowe

Zatrudnienie pozostaje stabilne. Eksperci: w najbliższych miesiącach siła nabywcza konsumentów będzie rosnąć

Spowolnienie gospodarcze ogranicza rekrutacje nowych pracowników, jednak nie niesie ze sobą wzrostu bezrobocia - wskazał Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, komentując dane GUS. Zwrócił uwagę, że w lipcu wynagrodzenia rosły wolniej od inflacji, a zatrudnienie pozostaje stabilne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus produkcja inflacja płace Polaków płace zatrudnienie wynagradzanie wynagrodzenia społeczeństwo POLSKA

Eksperci: jesteśmy krajem atrakcyjnym dla inwestorów z konkurencyjną gospodarką i coraz bardziej wymagającym rynkiem pracy

Choć międzynarodowe rankingi jednoznacznie pokazują, że Polska przesuwa się w górę pod względem konkurencyjności gospodarki i atrakcyjności dla zagranicznych inwestorów, to pewne zjawiska jak np. wysokie płace nie muszą być tak samo dobrze oceniane przez pracodawców - mówili w audycji "Rządy Pieniądza", dr Krzysztof Kandefer ze Społecznej Akademii Nauk i dr Piotr Maszczyk z SGH.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zatrudnienie wynagrodzenia konkurencyjność pracownicy płaca minimalna

Eksperci: choć płace i zatrudnienie rosną to przedsiębiorcy nie czują się pewnie i raczej działają "na przetrzymanie"

Przedsiębiorcy nie czują się pewnie w obecnej sytuacji międzynarodowej, jednocześnie inflacja i presja płacowa zmusza ich do ponoszenia wynagrodzeń - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynagrodzenia pracodawcy pracownicy wakcje

Eksperci: firmy zbyt mało inwestują w nowoczesne technologie żeby szybko poprawiały się warunki pracy

Warunki pracy w Polsce nie poprawiają się dostatecznie szybko aby można było odejść wygaszania emerytury pomostowe. Problemem jest niewątpliwie bardzo ciasny rynek pracy, co daje pracownikom szansę do stosowanie presji płacowej. To także szansa na znaczący wzrost płacy minimalnej - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW i dr Hubert Gąsiński, WSB Merito w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynagrodzenia płaca minimalna emerytura pomostowa pracodawcy

Eksperci: gdy płace idą w górę, nie ma klimatu do obniżania stóp z powodu inflacji

W małych firma znacząca podwyżka płacy minimalnej wypłaszcza wynagrodzenia dla wszystkich pracowników. Podwyżki te przyczynią się do utrzymywania się wysokiej inflacji i pracodawcy rekompensują to sobie przez podwyżki cen. To oddala perspektywy obniżki stóp procentowych w tym roku  - mówiły w "Rządach Pieniądza" ekonomistki: Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynagrodzenia inflacja kredyt mieszkaniowy stopy procentowe banki

Eksperci: to ważne, że inflacja spada, ale kolejne wzrosty płac i świadczeń mogą spowolnić ten proces

To, że inflacja spadła do 11,5 procent jest dobrą informacją, choć to nie oznacza, że wracamy do cen sprzed podwyżek, także tych dotyczących żywności czy opłat za lokal. Należy zwrócić uwagę, że spadki inflacji w krajach bałtyckich i w innych państwach Europy, są znacznie większe niż w Polsce - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Andrzej Sadowski  prezydent Centrum im. Adama Smitha i Adam Ruciński ze spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja recesja koszty płaca minimalna inwestycji infrastrukturalne UE wynagrodzenia pracodawcy produkcja przemysłowa ceny mieszkań ceny żywności