more_horiz
PR24 Portal
Section05
wynagrodzenia

Wzrost pensji nauczycieli o nawet 20 proc. Minister Czarnek zapowiada zmiany

Wzrost wynagrodzeń młodych nauczycieli o 20 proc. od początku września zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - Od 1 września 2022 r. średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego będzie wynosiło 4 432,15 zł. [...] To wzrost o 738,69 zł - mówił szef resortu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja nauczyciel wynagrodzenia Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek polityka

Płaca minimalna ma być na poziomie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Wiceszef MRiPS wyjaśnia

- Chcemy, by płaca minimalna była na poziomie co najmniej 50 procent przeciętnej płacy już na stałe. Jesteśmy w czołówce państw europejskich, jeśli chodzi o relacje przeciętnego wynagrodzenia do płacy minimalnej - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed płaca minimalna wynagradzanie wynagrodzenia przedsiębiorca przedsiębiorstwo firma inflacja POLSKA społeczeństwo

Hamowanie inflacji wcale nie oznacza, że ceny spadają. Eksperci: nie wszyscy to rozumieją

Gdy inflacja się zatrzymuje, to nie znaczy, że ceny spadają. Możemy mieć na stałe paliwo po 8 zł, cukier po 7 zł, a inflacja będzie zerowa. Trzeba to zrozumieć. Czy będzie nas stać na zakupy tych produktów to już zupełnie inna sprawa - mówił w audycji Rządy Pieniądza Adam Ruciński, prezes firmy BTFG. Zdaniem Agnieszki Durlik z Krajowej Izby gospodarczej niezbędne są motywatory, które pozwolą nam inflacji uciekać. Mogą nim być np. alternatywne źródła energii i jest to dobry moment na takie inwestycje.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Krajowy Plan Odbudowy inflacja konsument wynagrodzenia ekonomia

"Słusznie żądaliśmy zrezygnowania z tego pomysłu". Czarzasty o podwyżkach dla polityków

- W trakcie objazdu po kraju politycy Lewicy robią rzeczy, które wydają się nierealne, ale się sprawdzają. Zaapelowałem twardo do rządu ws. podwyżek dla polityków. No i odwołano tę akcję. [...] Słusznie żądaliśmy zrezygnowania z tego pomysłu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Włodzimierz Czarzasty wynagrodzenia

ANALIZA Tusk krytykuje podwyżki dla nauczycieli. Nie pamięta, że za jego rządów pensje trafiły do "zamrażarki"

W najnowszym nagraniu w mediach społecznościowych lider PO Donald Tusk skrytykował rządowe podwyżki dla nauczycieli. Jak wyglądały zarobki tej grupy zawodowej w okresie rządów PO-PSL? W latach 2012-2015 (druga kadencja) pensje belfrów zostały zamrożone pomimo wzrostu średniej krajowej i wynagrodzenia minimalnego. Przypominamy, jak kształtowały się zarobki nauczycieli od 2007 roku. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Platforma Obywatelska PSL Donald Tusk wynagrodzenia nauczyciel Związek Nauczycielstwa Polskiego Prawo i Sprawiedliwość

Rząd ostateczną decyzję o wysokości płacy minimalnej podejmie 15 września. Czy będzie inna w zależności od regionu?

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców proponuje, żeby zróżnicować wysokość najniższej pensji w zależności od miejsca zamieszkania, czyli od warunków ekonomicznych panujących w danych regionie Polski, informują media.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca wynagrodzenia zatrudnienie Marlena Maląg Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej płaca minimalna płace pracownik pracodawcy

Eksperci: koniec wysokich podwyżek wynagrodzeń może i powinien hamować spiralę cenowo-płacową

Choć pracownik może czuć się niezadowolony to jednak fakt, iż wzrost wynagrodzeń spowalnia i jest już mniejszy od wzrostu inflacji to dobry znak. Musimy uniknąć rozkręcenia spirali płacowo-cenowej bo w przeciwnym razie inflacja będzie dwucyfrowa nie tylko w tym roku - mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu24: Mariusz Adamiak, dyrektor biura Strategii Rynkowych w PKBO BP i Marek Zuber (Akademia WSB).
Zobacz więcej na temat:  inflacja praca płace wynagrodzenia

Płaca minimalna pójdzie w górę. Rząd zdecydował o ile

Rada Ministrów przyjęła we wtorek propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej, które mają obowiązywać w 2023 roku. Zaproponowano, by od stycznia najniższa pensja wynosiła 3.383 zł brutto, a od lipca wzrosła do poziomu 3.450 zł brutto.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynagrodzenia minimalne wynagrodzenie firma finanse osobiste rząd Rada Dialogu Społecznego POLSKA społeczeństwo