more_horiz
PR24 Portal
Section05

wynalazcy

Józef Hoene-Wroński. Matematyka, Rosja i odkrycie "przeznaczeń ludzkości"

– Twierdził, że jest powołany do objawienia ludziom prawdy absolutnej i przeprowadzenia reformy powszechnej filozofii, matematyki, astronomii i techniki w oparciu o własny system filozoficzny – mówił w Polskim Radiu prof. Andrzej Notkowski o ideach Józefa Hoene-Wrońskiego. 9 sierpnia mija 170. rocznica śmierci tego oryginalnego myśliciela, matematyka, twórcy filozofii mesjanistycznej.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz oświecenie romantyzm filozofia religia Rosja Tadeusz Kościuszko wynalazcy matematyka

Jan Józef Baranowski - zapomniany polski geniusz

Dzisiaj mija 135 lat od śmierci Jana Józefa Baranowskiego, wybitnego polskiego wynalazcy trochę zapomnianego lub raczej mniej znanego, choć z jego wynalazków od ponad wieku korzysta cały świat w codziennym życiu. Ten szlachcic, ale też ekonomista i inżynier zmarł 30 marca 1888 roku w Londynie. Jego nazwisko w swoim czasie było niezwykle popularne w ówczesnej Europie i to właśnie dzięki niesamowitym wynalazkom, z których najczęściej wymieniane są gazomierz, ręczny kasownik biletów, maszynę do druku biletów czy semafor.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA wynalazcy

Jan Szczepanik i inni. Powstanie Muzeum Zapomnianych Wynalazców

- Jeżeli zliczyłoby się wszystkie kraje, to Jan Szczepanik jest autorem nawet 70-80 patentów. Już dawno temu skradł moje serce, ale krakowska dusza nie pozwala mi nie wspomnieć o innym naszym zapomnianym wynalazcy - Sędziwoju. Był to jeden z prekursorów chemii. Najprawdopodobniej był odkrywcą tlenu, chociaż zapisał to takim szyfrem, że dopiero kolejni naukowcy musieli to rozszyfrowywać - mówiła w Dwójce dr Monika Koperska, inicjatorka Wirtualnego Muzeum Zapomnianych Wynalazców.
Zobacz więcej na temat:  wynalazek wynalazcy Jakub Jamrozek Dwójka muzeum Uniwersytet Jagielloński geniusz

Wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców. Krakowscy naukowcy z wyjątkowym projektem

Wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców chcą stworzyć naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W ramach projektu dokumenty, zdjęcia i inne archiwalia po odkrywcach zostałyby zdigitalizowane. Archiwalia takie znajdują się obecnie często w prywatnych zbiorach rodzinnych oraz w mniejszych, lokalnych kolekcjach. Obecnie wiele z tych obiektów dziedzictwa kulturowego nie ma opieki konserwatorskiej i nie jest ogólnodostępnych.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki wynalazcy Witold Szolginia matematyka Lwów Kraków