more_horiz
PR24 Portal
Section05

wywiad

NASZ WYWIAD Mark Brzezinski dla Polskiego Radia: kryzys związany z wojną na Ukrainie to wyzwanie dla całego świata

- Ten kryzys to nie jest tylko sprawa Ukraińców, Polaków czy Amerykanów. To jest wyzwanie dla całego świata. Jest więc ważne, aby inne kraje miały w tym swój udział i włączyły się w rozwiązywanie problemu - powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojsko USA bezpieczeństwo Mark Brzezinski wywiad POLSKA polityka

Philip K. Dick: uprzejmie donoszę, że Lem nie istnieje

W 1974 roku Stanisław Lem mimowolnie i nieświadomie stał się bohaterem szpiegowskiej awantury rozpętanej przez pisarza Philipa K. Dicka. U jej źródeł leżały nie tylko zaburzenia psychiczne i narkotyki, lecz także pragnienie pieniędzy i sławy, a wreszcie - absurdy PRL.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem literatura PRL FBI USA Ameryka Ameryka Północna historia Polski historia Europy HISTORIA ZSRR komunizm wywiad szpieg pieniądze narkotyki science-fiction fantastyka

Setki rosyjskich szpiegów wypędzonych z europejskich krajów. NATO: to cios w wywiad Kremla

"Wielu członków Sojuszu zaobserwowało w ostatnich miesiącach cyberataki, dezinformację, presję ekonomiczną i zastraszanie polityczne" - oświadczyło biuro prasowe NATO w odpowiedzi na pytania RMF FM. "W następstwie rosyjskiej wojny na Ukrainie kraje europejskie wypędziły setki rosyjskich szpiegów, zadając tym samym poważny cios rosyjskiemu wywiadowi" - podkreślono.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO Rosja szpiegostwo wywiad

TYLKO U NAS Rosja chciała rozbić NATO? Dr Raubo: dziś Kreml może te plany wyrzucić do śmietnika

- Na razie trzeba zachować delikatną ostrożność w komentowaniu, ale możemy powiedzieć, że rzeczywiście Rosja dysponowała planami destabilizacji całego regionu, nie tylko samej Ukrainy, i można uznać, że służby zachodnie dysponują pewnymi narzędziami pozyskiwania informacji, w tym również agenturalnej, ze strony rosyjskiej - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Jacek Raubo, komentując doniesienia brytyjskich mediów o planach Kremla sprzed agresji na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Raubo Rosja wojna na Ukrainie wojna 2023 FSB służby specjalne wywiad infografika

PR24 Specjalna pozycja Polski w nowej architekturze bezpieczeństwa. "Jarosław Kaczyński powiedział o czymś bardzo ważnym"

Jarosław Kaczyński powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia i TVP m.in. o nowej roli Polski w architekturze bezpieczeństwa. Zdaniem prof. Arkadiusza Jabłońskiego i dr. Jarosława Wojtasa za silną pozycję naszego kraju mają odpowiadać m.in. poczynione obecnie inwestycje militarne.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie bezpieczeństwo wywiad Wojsko Polskie POLSKA polityka Jarosław Kaczyński Polskie Radio 24

Powstał przewodnik ostrzegający przed zagrożeniami ze strony rosyjskich służb. Zobacz kto może stać się celem ataku

Kilkunastopunktowy przewodnik, jak identyfikować zagrożenia dla polskich obywateli stwarzane za granicą przez rosyjskie służby specjalne, przygotowali pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn wraz z Agencją Wywiadu. Informator ma nie tylko wskazać, jak rozpoznać takie zagrożenia, ale też jak się przed nimi bronić. Autorzy przekonują, by w przypadku wystąpienia takich niebezpiecznych sytuacji po powrocie do kraju zgłosić się do służb polskich odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
Zobacz więcej na temat:  Rosja dezinformacja propaganda Europa wojna na Ukrainie POLSKA wywiad służby i bezpieczeństwo

Rosjanin oskarżony o szpiegostwo. Infiltrował strategiczne jednostki wojskowe

Prokurator wydziału ds. wojskowych skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko obywatelowi Rosji, mieszkającemu od wielu lat w Polsce, któremu zarzucił prowadzenie w latach 2015-2022 działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu - przekazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prok. Grażyna Wawryniuk.
Zobacz więcej na temat:  szpiegostwo szpieg wywiad Kreml siły zbrojne prokuratura korupcja

Szpiegował na rzecz Rosji. Jest akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który na koncie ma też korupcję

Prokurator wydziału ds. wojskowych skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko obywatelowi Rosji, mieszkającemu od wielu lat w Polsce, któremu zarzucił prowadzenie w latach 2015-2022 działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu - przekazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prok. Grażyna Wawryniuk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szpiegostwo szpieg wywiad Kreml siły zbrojne prokuratura korupcja

TYLKO U NAS Wsparcie dla Ukrainy. Minister obrony Czech w PR24: sposób, w jaki zareagowała Polska, zasługuje na uznanie

- Chciałabym bardzo podziękować wszystkim ludziom w Rzeszowie i Przemyślu, którzy już rok starają się przyspieszyć wszystkie transporty idące przez wasz kraj na Ukrainę. Sposób, w jaki natychmiast zareagowała Polska, zasługuje na uznanie. Bardzo za to dziękuję, bo to dzięki wam ten sprzęt na czas trafia na Ukrainę - powiedziała minister obrony Czech Jana Černochová w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Czechy Ukraina Rosja Wojciech Stobba wywiad wojna na Ukrainie wojna 2023 Polskie Radio 24 TYLKO U NAS NASZ WYWIAD POLSKA

"Wymyśliłam sobie siebie". Posłuchaj ostatniego radiowego wywiadu z Kaliną Jędrusik

31 lipca 1991 roku dziennikarka Polskiego Radia Halina Szopska odwiedziła z mikrofonem Kalinę Jędrusik w jej warszawskim domu. Rozmowę z aktorką wyemitowano 4 sierpnia, zaledwie trzy dni przed jej niespodziewaną śmiercią. To prawdopodobnie ostatni wywiad z artystką.
Zobacz więcej na temat:  Kalina Jędrusik Truman Capote Erwin Axer Halina Szopska Piotr Orawski historia Polski HISTORIA aktorstwo aktorzy Jeremi Przybora Jerzy Wasowski wywiad

Podwójny agent w niemieckim wywiadzie. Brytyjskie media: dla Rosji szpiegował były piłkarz

Jak ujawnił brytyjski dziennik "Daily Telegraph", niemiecki trener i były piłkarz Carsten Linke został zdemaskowany jako podwójny agent - będąc tajnym agentem niemieckiego wywiadu pracował dla rosyjskich służb. W grudniu mężczyzna - przedstawiany jako Carsten L. - został zatrzymany pod zarzutem zdrady interesów narodowych. Brytyjski dziennik jako pierwszy ujawnił jego tożsamość.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Wielka Brytania Rosja wywiad służby specjalne służby i bezpieczeństwo