more_horiz
PR24 Portal
Section05

wzrost gospodarczy

Deficyt budżetowy w ubiegłym roku był niższy niż oczekiwano. Czernicki z MF: to efekt rządowych działań

Deficyt finansów publicznych w ubiegłym roku dzięki działaniom rządu był niższy niż oczekiwał rynek, choć 2023 r. będzie nieco trudniejszy - powiedział Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet inflacja pkb deficyt budżetowy finanse publiczne wzrost gospodarczy

"Gospodarka ma się nadspodziewanie dobrze". Mamy niskie bezrobocie i unikniemy recesji

Biorąc pod uwagę ciosy, jakie otrzymała polska gospodarka w postaci m.in. pandemii, wojny w Ukrainie, ma się ona nadspodziewanie dobrze - ocenił prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) Cezary Kaźmierczak. Z prognoz wynika, że unikniemy recesji - dodał.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes POLSKA wzrost gospodarczy inflacja pkb bezrobocie zatrudnienie wojna na Ukrainie inwestycje

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sprawdź, jak z nimi walczyć

Niemal co 3. przedsiębiorca, który miał w ostatnim półroczu należności przeterminowane o ponad 2 miesiące ocenia, że taka sytuacja jest efektem tego, iż kontrahenci sami nie otrzymują płatności na czas, dlatego opóźniają zapłatę innym. Zadłużenie kumuluje się i przechodzi na następnego przedsiębiorcę. Firmy, które borykają się z zatorami płatniczymi, tracą płynność finansową. Mają też mniejsze możliwości inwestowania w rozwój. Sprawdź, jak chronić przed zatorami płatniczymi swoją firmę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wzrost gospodarczy firma zatory płatnicze pieniądze faktura biznes

Zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Co planuje MF?

Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w sprawie zwalczania oszustw VAT. Proponowane rozwiązania zakładają zacieśnienie współpracy między administracjami podatkowymi, a dostawcami usług płatniczych. Chodzi np. banki czy instytucje kredytowe. Ponadto, stworzone zostaną równe szanse dla całej Unii Europejskiej, jeśli chodzi o branżę handlu elektronicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów stopy procentowe pkb wzrost gospodarczy podatki

"Pozytywne dla Polski sygnały". Ekonomistka EBOiR o wzroście gospodarczym, inflacji i cenach paliw

Rynki oczekują, że ceny energii pójdą w górę, a to się przełoży na wyższą inflację - mówiła we wtorek główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Beata Javorcik. Dodała, że szansą dla polskiego przemysłu jest natomiast m.in. poszukiwanie dodatkowych dostawców przez firmy niemieckie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes serwis wschodni wojna 2022 wojna 2023 POLSKA wzrost gospodarczy paliwa inflacja ceny paliw