more_horiz
PR24 Portal
Section05

Xi Jinping

"Zachód nie powinien oczekiwać reform w Chinach". Prof. Miszczak o spotkaniu Joe Bidena i Xi Jinpinga

- W ramach spotkania Joe Bidena i Xi Jinpinga dyskutowano m.in. o roli Chin w świecie. Zachód nie powinien oczekiwać reform gospodarczych w Chinach. Moim zdaniem Pekin będzie teraz coraz bardziej priorytetowo traktował ważne interesy bezpieczeństwa - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak z SGH.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone Chiny Joe Biden Xi Jinping

Jan Parys: Rosja skompromitowała się jako supermocarstwo, nikt już jej nie traktuje poważnie

- To, że 19 państw i Unia Europejska są w stanie uzgodnić jednoznaczny komunikat ws. agresji rosyjskiej na Ukrainę, jest wielkim sukcesem państw zachodnich i klęską Rosji, która znajduje się w izolacji międzynarodowej. Widać wyraźnie, że Rosji nie udało się przekonać nikogo na świecie do tych buńczucznych zapowiedzi, że zwycięża czy walczy z nazizmem - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Jan Parys Antoni Trzmiel USA Joe Biden Xi Jinping Chiny

Spotkanie przywódców USA i Chin. Ekspert: obu stronom zależy na wysyłaniu pewnych sygnałów pojednawczych

Prezydent USA Joe Biden i przywódca Chin Xi Jinping dyskutowali na marginesie szczytu G20 o sytuacji międzynarodowej, w tym przede wszystkim o kwestii Tajwanu. - Obu stronom zależy na wysyłaniu pewnych sygnałów pojednawczych. Bądźmy jednak szczerzy, na pełne odprężenie w obecnych warunkach tak naprawdę nie ma szans - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Behrendt z Instytutu Boyma.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Stany Zjednoczone Chiny Xi Jinping Joe Biden Paweł Behrendt Łukasz Kobeszko

Spotkanie na linii Pekin-Waszyngton. Prof. Lewicki: nie doszło do przełomów

- Joe Biden i Xi Jinping zaprezentowali politykę swoich państw, natomiast nie wydaje się, by doszło do jakichkolwiek zmian, przełomów czy dostosowań - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 amerykanista prof. Zbigniew Lewicki, zaznaczając, że od pewnego czasu rozmowy na linii Pekin-Waszyngton wyglądają w podobny sposób.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone Chiny Joe Biden Xi Jinping

Spotkanie Joe Bidena i Xi Jinpinga na Bali. Sprzeciw wobec gróźb użycia broni jądrowej na Ukrainie

Prezydent USA Joe Biden i chiński prezydent Xi Jinping podkreślili swój sprzeciw wobec gróźb użycia broni jądrowej na Ukrainie - podał Biały Dom w komunikacie ze spotkania na indonezyjskiej wyspie Bali. Biden miał też poruszyć m.in. temat agresywnych działań Chin wobec Tajwanu i nieuczciwych praktyk handlowych.
Zobacz więcej na temat:  USA Chiny ŚWIAT broń nuklearna broń jądrowa Ukraina Rosja Europa wojna 2022 Joe Biden Xi Jinping

Szczyt G20 i ważne rozmowy przywódców. Xi Jinpig spotka się na Bali z prezydentami USA i Australii

Indonezyjska wyspa Bali, gdzie już we wtorek rozpocznie się szczyt G20, to również miejsce spotkań bilateralnych przywódcy Chin z głowami państw pozostającymi w nie najlepszych relacjach z Chińską Republiką Ludową. Dziś dojdzie do spotkania Xi Jinpinga z prezydentem USA, a we wtorek - z premierem Australii. O spotkanie bilateralne z chińskim przywódcą zabiega też premier Japonii - poinformowały tamtejsze media.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT G20 Chiny Xi Jinping Tomasz Sajewicz infografika

Wizyta Olafa Scholza w Pekinie. Ekspert z OSW: Chińczycy traktują to jako wyłom w spójności Zachodu

- Na arenie międzynarodowej Chińczycy traktują i przedstawiają tę wizytę przede wszystkim jako wyłom w pewnej spójności Zachodu. (..) Mówi się, że Olaf Scholz miał docisnąć hamulec i zatrzymać zjazd w relacjach chińsko-europejskich - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Jakóbowski z OSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Azja Chiny Olaf Scholz Xi Jinping Niemcy

Kanclerz Scholz w Chinach. To pierwsza taka wizyta od wybuchu pandemii. W Niemczech kontrowersje

Przywódca Chin Xi Jinping na spotkaniu z odwiedzającym Pekin kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem stwierdził, że oba kraje powinny współpracować, szczególnie w "czasach zmian i zamieszania", przez wzgląd na światowy pokój. Szef rządu w Berlinie oświadczył z kolei, że chce "dodatkowo rozwijać" współpracę gospodarczą na linii Berlin-Pekin, mimo że oba kraje mają "różne punkty widzenia".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Niemcy Chiny Olaf Scholz Xi Jinping GOSPODARKA

Wokół Chin. Czy przywódca tego państwa ma władzę absolutną?

Czy Chiny mają przywódcę z władzą absolutną? Czy to już de facto monarchia? Czy Państwo Środka zaatakuje Tajwan? Co z relacjami z Rosją i Europą? Na te pytania, w audycji "Gdzie jest Pan Cogito", odpowiadali prof. Edward Haliżak, sinolog, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Rafał Wiśniewski, sinolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, i prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Chiny USA Tajwan Xi Jinping Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

PR24 Tajwan celem rządów Xi Jinpinga? "Gra toczy się o nowy porządek międzynarodowy"

- Xi Jinping wybrał nowych generałów i pokazał swoją perspektywę oraz swój cel jednowładztwa - integracja z Tajwanem za pomocą środków militarnych. Powiedział o tym, ale nie przekroczył czerwonej linii. Myślę, że tu toczy się gra o coś więcej, o nowy porządek międzynarodowy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak z SGH.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Azja Chiny Xi Jinping

"Rosja i Chiny mają wspólny cel - pokonanie Zachodu". Publicyści o sytuacji geopolitycznej

- Zagrożenia rosyjskie i chińskie to w gruncie rzeczy jedno zagrożenie i tak należy je traktować. Nie tylko ze względu na politykę Chin co do wojny rozpętanej przez Rosję, ale również ze względu na wspólny cel, jakim jest pokonanie Zachodu - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy (PAP). Gościem audycji był także Mateusz Piotrowski (PISM).
Zobacz więcej na temat:  Chiny Pekin Azja ŚWIAT komunizm Polskie Radio 24 Xi Jinping