more_horiz
PR24 Portal
Section05

zabytki

60 lat Narodowego Instytutu Dziedzictwa - dla przyszłych pokoleń

 - Narodowy Instytut Dziedzictwa to jedna z najstarszych narodowych instytucji kultury w Polsce. Jest zapleczem służb konserwatorskich, nasza wiedza specjalistyczna, ekspercka ma służyć wsparciem organów ochrony zabytków i wszystkich instytucji, które tym się zajmują - opowiadała w Dwójce Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który obchodzi jubileusz sześćdziesięciolecia istnienia.
Zobacz więcej na temat:  Narodowy Instytut Dziedzictwa Dwójka Jakub Kukla architektura zabytki

Milion zabytków on-line dzięki Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa

- To rewolucja polegająca na tym, że w jednym miejscu w sieci udostępniamy 1,3 mln dokumentów na temat 700 tysięcy zabytkowych obiektów w Polsce – nie tylko wpisanych do rejestru, ale również znajdujących się w wojewódzkich ewidencjach zabytków - opowiadała Katarzyna Zalesińska, szefowa Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który udostępni dokumenty dotyczące dóbr kultury na portalu zabytek.pl.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Narodowy Instytut Dziedzictwa digitalizacja treści digitalizacja zabytki KULTURA

Ruszają prace przygotowawcze przed odbudową Pałacu Saskiego

Dyskusje na temat odbudowy zburzonego Pałacu Saskiego trwały długo i budziły wiele emocji. Dzisiaj jedynym widocznym zachowanym jego fragmentem jest Grób Nieznanego Żołnierza. Teraz, po podjęciu decyzji o odbudowie, zaczynają się prace przygotowawcze. Jesienią wkroczą archeolodzy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Warszawa Pałac Saski zabytki archeologia architektura historia Polski Przemysław Lis Witold Lazar Trójka odbudowa rekonstrukcja

Nasza (nowa) Pani. Co dalej z paryską katedrą?

Ponad 3 lata temu rozległ się alarm: Notre Dame płonie! W akcji ratowania najsłynniejszej francuskiej, i jednej z najstarszych w Europie, katedry uczestniczyło ok. 400 strażaków. Co dalej z budowlą? Jakie będą jej losy? Czy to dramatyczne wydarzenie powinno stać się przyczynkiem do dyskusji o ochronie nieruchomych zabytków? Czy potrzebny jest w tej dziedzinie jednolity system ostrzegania? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Notre Dame Paryż architektura zabytki KULTURA Monika Małkowska SZTUKA pożar pożar katedry Notre Dame

Łukasiewicz, Trzecieski, Klobassa-Zrencki. Tak rodził się polski przemysł naftowy

150 lat temu, w 1872 roku, w Bóbrce Ignacy Łukasiewicz ufundował i ustawił kamienny obelisk na pamiątkę założenia tu kopalni ropy naftowej w 1854 r. Obecnie w miejscowości tej znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego jego imienia, a kopalnia ropy jest najstarszą działającą na świecie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Ignacy Łukasiewicz ropa naftowa Rzeszowszczyzna historia Polski muzeum zabytki przemysł

Polskie dziedzictwo na Ukrainie. Minister kultury zapewnia: zabytki są monitorowane

Minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że zabytki polskiego dziedzictwa kultury na Ukrainie są objęte opieką resortu, a polscy konserwatorzy są w kontakcie z osobami sprawującymi nad nimi pieczę na miejscu. - W razie jakichś nieszczęść także jesteśmy przygotowani na wszelkie działania - zapewnił wicepremier.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński zabytki Ukraina wojna 2022 społeczeństwo KULTURA