more_horiz
PR24 Portal
Section05

zamach

"11 września Amerykanom towarzyszy głęboki żal i smutek". Rocznica zamachów na WTC

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski we wpisie na Twitterze wspomina tragiczny dla jego ojczyzny 11 września 2001 roku. "11 września Amerykanom towarzyszy głęboki żal i smutek. Nigdy nie zapomnimy ofiar terroru, który dotknął nasz kraj. Nigdy nie zapomnimy, jak amerykański naród zjednoczył się w chwili próby. Nie zapomnimy też wsparcia, które otrzymywaliśmy ze wszystkich stron świata"- napisał Mark Brzezinski.
Zobacz więcej na temat:  WTC USA zamach

Cios w serce Ameryki. 21. rocznica zamachów na World Trade Center

11 września 2001 roku cztery samoloty uprowadzone przez 19 terrorystów z Al-Kaidy i użyte w zamachach samobójczych zniszczyły m.in. dwie wieże World Trade Center w Nowym Jorku, uszkodziły budynek Pentagonu w Waszyngtonie. W zamachach tego dnia zginęło niemal 3000 osób.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA terroryzm zamach Stany Zjednoczone Al Kaida WTC Manhattan Nowy Jork Pentagon samolot samoloty porwanie Osama bin Laden

Rusza proces w sprawie zamachu w Nicei. W 2016 roku terrorysta wjechał ciężarówką w tłum

W Paryżu rozpoczyna się proces sądowy w sprawie zamachu terrorystycznego w Nicei z 2016 roku - donosi korespondent Polskiego Radia w Paryżu Stefan Foltzer. Na ławie oskarżonych zasiądzie 8 osób. Sześć lat temu w święto narodowe Francji zamachowiec wjechał ciężarówką w tłum, zabijając 86 osób, w tym dwie Polki, raniąc ponad 400. Terrorysta został zastrzelony na miejscu przez policję.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja sąd Nicea terroryzm zamach

Zabójstwo byłego premiera Shinzo Abe. Szef japońskiej policji podał się do dymisji

Szef japońskiej Narodowej Agencji Policji, która nadzoruje lokalne siły policyjne, podał się do dymisji. Itaru Nakamura wyjaśnił, chce w ten sposób wziąć na siebie odpowiedzialność za lipcowe zabójstwo byłego premiera Shinzo Abe. Polityk został zastrzelony, gdy wygłaszał przemówienie na wiecu politycznym w mieście Nara na zachodzie Japonii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Japonia zabójstwo zamach śmierć Shinzo Abe

PR24 Śmierć Darii Duginy. Prof. Marciniak: bez względu na fakty Rosja wykorzysta to propagandowo

- Stworzenie takiego obrazka, że ukraińskie służby specjalne rzekomo zamordowały jakąś dziewczynę - w gruncie rzeczy ofiarę przypadkową, bo to nie o nią chodziło - daje jakieś możliwości przeprowadzenia akcji PR-owej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Marciniak, sowietolog i b. ambasador Polski w Rosji, komentując zamach na córkę Aleksandra Dugina.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni Rosja ŚWIAT Europa zamach Moskwa

Prof. Marciniak: Rosjanie zaczynają odczuwać, że wojna przychodzi do nich

- Złudzenie, w którym żyła znaczna część Rosjan, że wojna toczy się gdzieś tam, daleko, i ich nie dotyczy, albo jeśli dotyczy, to tylko pośrednio - to złudzenie się rozwiewa. Bomba wybuchła w pobliżu Moskwy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Marciniak, sowietolog, b. ambasador RP w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Rosja wojna 2022 serwis wschodni Ukraina śmierć zamach Moskwa ŚWIAT Europa

Zabójca byłego premiera Japonii ujawnił swoje motywy. W tle pieniądze i sprawy religijne

Podejrzany o zabójstwo byłego premiera Japonii Shinzo Abego, 41-letni Tetsuya Yamagami, wierzył, że Abe promował grupę religijną, która doprowadziła do bankructwa jego matkę. W poniedziałek przewodniczący japońskiej filii Ruchu pod Wezwaniem Ducha Świętego dla Zjednoczenia Chrześcijaństwa Światowego, zwanego także Kościołem Zjednoczeniowym, potwierdził członkostwo matki Yamagamiego w organizacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja zamach Shinzo Abe Japonia

Dr Małgorzata Bonikowska: jest wielu chętnych na schedę po Borisie Johnsonie

- Boris Johnson jest politykiem bardzo barwnym. Ma sporo zwolenników, a jeszcze więcej przeciwników. Ci, którzy go nie znoszą, to go nie znoszą naprawdę bardzo - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz ŚWIAT Wielka Brytania Japonia Europa Azja zamach śmierć Boris Johnson Shinzo Abe