more_horiz
PR24 Portal
Section05

zamach

Zamach na Józefa Piłsudskiego. Wydarzenie, które mogło zmienić dzieje Polski

25 września 1921 we Lwowie Stepan Fedak, należący do ukraińskiej konspiracyjnej organizacji bojowej, dokonał nieudanego zamachu na Józefa Piłsudskiego. Marszałek nie odniósł żadnych obrażeń, za to jego towarzysz został ranny. I chociaż naczelnik cudem uniknął wówczas śmierci, podczas procesu bronił napastnika. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA zamach Józef Piłsudski Lwów Ukraina II Rzeczpospolita

Macron zapowiedział wycofanie francuskich wojsk z Nigru. Kraj opuści również ambasador

Francja wycofa swoich żołnierzy z Nigru. Poinformował o tym w wywiadzie telewizyjnym francuski prezydent Emmanuel Macron. Niger był dotychczas kluczowym sojusznikiem Paryża w walce z dżihadystami w Sahelu, ale relacje francusko-nigerskie pogorszyły się pod koniec lipca, po tym, jak władzę przejęła tam wojskowa junta.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Francja Emmanuel Macron Niger wojsko protest zamach

"Cały świat pamięta i czci ofiary". Mariusz Błaszczak o 22. rocznicy ataków na World Trade Center

Szef MON Mariusz Błaszczak napisał w mediach społecznościowych, że "11 września 2001 r. Stany Zjednoczone doświadczyły ataków terrorystycznych, które na zawsze zmieniły świat, jaki znamy. Tego tragicznego dnia zginęło prawie 3000 niewinnych osób. Dziś cały świat pamięta i czci ofiary 11 września".
Zobacz więcej na temat:  11 września 2001 roku zamach Al Kaida terroryzm Mariusz Błaszczak POLSKA polityka

Cios w serce Ameryki. 22. rocznica zamachów na World Trade Center

11 września 2001 roku cztery samoloty uprowadzone przez 19 terrorystów z Al-Kaidy i użyte w zamachach samobójczych zniszczyły m.in. dwie wieże World Trade Center w Nowym Jorku, uszkodziły budynek Pentagonu w Waszyngtonie. W zamachach tego dnia zginęło niemal 3000 osób.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA terroryzm zamach Stany Zjednoczone Al Kaida WTC Manhattan Nowy Jork Pentagon samolot samoloty porwanie Osama bin Laden

22. rocznica ataków z 11 września. Szczerski: to przestroga, by sprzeciwiać się każdej nienawiści

W przeddzień 22. rocznicy ataków terrorystycznych na World Trade Center stały przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski powiedział, że dla Polski 11 września jest ostrzeżeniem i przestrogą, żeby walczyć z nienawiścią. Ambasador złożył wieniec przed Drzewem Życia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA WTC atak terrorystyczny zamach 11 września 2001 roku

Niepokojący raport brukselskiego instytutu. Zagrożone łańcuchy dostaw z Afryki do Europy

Instytut Eurointelligence wskazuje w analizie, że destabilizacja w państwach afrykańskich wpływa bezpośrednio na europejską gospodarkę. Po zamachu stanu w Nigrze pod znakiem zapytania są dostawy uranu do Francji. Podobnie niepokoi sytuacja polityczna w Gabonie, który jest znaczącym eskorterem manganu i ropy naftowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niger gabon Afryka migracja zamach GOSPODARKA