more_horiz
PR24 Portal
Section05

Zamek Królewski

Sensacyjne odkrycie w Warszawie. Zobacz belkę z umocnień grodu książęcego z XIV wieku

Sensacyjne odkrycie średniowiecznej konstrukcji drewnianej w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Królewskiego skłoniło archeologów i dyrekcję Zamku do podjęcia decyzji o wycięciu, konserwacji i wyeksponowaniu fragmentu umocnień grodu książąt mazowieckich. Wystawa prezentująca ten wczesny etap kształtowania się książęcej siedziby została właśnie otwarta w Piwnicy Studziennej Zamku Królewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia odkrycia i ciekawostki Biskupin badania Zamek Królewski wystawa

Sztuka a zabytkowa przestrzeń. Dzieła Magdaleny Abakanowicz na Zamku Królewskim

Surowe formy sztuki współczesnej umiejscowione w zabytkowym, XVIII-wiecznym wnętrzu to zestawienie niecodzienne. Taki charakter ma wystawa "Abakanowicz. Konfrontacje". Dzieła jednej z najważniejszych polskich artystek XX wieku można oglądać w historycznych murach Biblioteki Królewskiej - jedynego ocalałego od wojennych zniszczeń pomieszczenia na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka Michał Żołądkowski wystawa Magdalena Abakanowicz Zamek Królewski

Listopad w rezydencjach królewskich. Bezpłatne zwiedzanie muzeów

- Przyjdźcie do nas, a zobaczycie wiele pięknych przedmiotów, poznacie wiele wspaniałych historii. Jest to miejsce, do którego warto zaglądać - zapraszał kurator pałacu Pod Blachą dr Mateusz Klarecki na antenie radiowej Dwójki. 
Zobacz więcej na temat:  zabytki Dwójka Pałac pod Blachą Zamek Królewski Wawel Józef Poniatowski Warszawa Kraków Bernardo Bellotto Bernardo Bellotto - Canaletto Jan Piotr Norblin

Jan Piotr Norblin. "Pokazuje życie codzienne, ale w teatralny sposób"

Jan Piotr Norblin to jeden z czołowych artystów epoki stanisławowskiej. W Polsce rozwinął talent i właśnie tutaj spędził wiele lat swojego twórczego życia. W pałacu Pod Blachą możemy obejrzeć ekspozycję składającą się ze 125 dzieł francuskiego malarza, które pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Michał Montowski Pałac pod Blachą Zamek Królewski Jan Piotr Norblin Marta Zdańkowska

Nagrody Totus Tuus rozdane. Zobacz, kogo uhonorowano w tym roku

Fundacja Gajusz, teoretyk muzyki Stanisław Leszczyński, inicjatywa krakowskiego środowiska akademickiego "Dni Jana Pawła II", "Przewodnik Katolicki" oraz dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP ks. Leszek Kryża – to tegoroczni laureaci nagrody Totus Tuus. Wyróżnienia przyznaje Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Zamek Królewski Jan Paweł II chrześcijaństwo

Festiwal Canaletta - "dzikie pomysły" Zamku Królewskiego w Warszawie

- Ponieważ już od jakiegoś czasu różne "dzikie" pomysły w różnych muzeach się pojawiają, u nas też ich nie brakuje. Myślę, że znajdzie się spora rzesza ludzi, którzy przyjdą, żeby w fajnej, promocyjnej cenie 15 zł zobaczyć od godz. 20.00 wystawę obrazów Canaletta - mówiła w Dwójce Monika Przypkowska z Zamku Królewskiego w Warszawie. Nocne zwiedzanie odbędzie się w najbliższą sobotę (15.10) w ramach Festiwalu Canaletta.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Bernardo Bellotto - Canaletto Bernardo Bellotto Zamek Królewski Jakub Kukla KULTURA

"Święto dobrej książki". XXVII Targi Wydawców Katolickich

Blisko 140 wystawców, ponad 200 wydarzeń (spotkania autorskie, debaty, wystawy), szkolenie dla bibliotekarzy oraz oczywiście nagroda Feniks – tak w skrócie prezentowały się tegoroczne Targi Wydawców Katolickich. Polskie Radio otrzymało nagrodę Feniksa 2022 w dwóch kategoriach za cztery wydawnictwa. 
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Goławski wiara katolicyzm Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) książki książki dla dzieci Zamek Królewski

Powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. Dziedziczak: nie było miejsca, gdzie można oddać im hołd

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie - zapowiedział Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków Za Granicą Jan Dziedziczak w czasie poniedziałkowej konferencji na Zamku Królewskim w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Zamek Królewski świątynia opatrzności HISTORIA historia Polski komunizm okupacja niemiecka pamięć Jan Dziedziczak Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski Ryszard Kaczorowski

Mecenat Sasów. Polskie akcenty w kolekcjach królewskich

Herby na ramach obrazów to jedne z licznych śladów unii polsko-saskiej z XVIII wieku. Królowie z dynastii Wettynów August II Mocny i August III poprzez mecenat sztuki przyczynili się do jej rozwoju na terenie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ślady unii polsko-saskiej widoczne są do dziś, w zbiorach porcelany miśnieńskiej, w architekturze Warszawy czy Muzeum Ignacego Kraszewskiego w Dreźnie. 
Zobacz więcej na temat:  Drezno Warszawa Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST SZTUKA malarstwo Zamek Królewski Bernardo Bellotto Akademia Sztuk Pięknych architektura Saksonia